Avrupa’da « sağlık pasaportlarına» karşı gösteriler artıyor. Yurttaşlar arasında sağlık durumlarına göre ayrımcılık yapılmasına karşı çıkılması söz konusudur.

Paris’te, 11 Eylül 2021’de birbiriyle rakip iki etkinlik gerçekleşecek. Biri, solda, Jean-Pierre Chevènement’in Yurttaşlar Hareketi’nde başlayıp daha sonra Marine Le Pen’in Ulusal Cephesi’nde sağa kayan bir cumhuriyetçi olan Florian Philippot tarafından örgütleniyor. Diğeri ise Ocak 2019’da bir gösteri sırasında polis tarafından yumrukla yere serilen ve 11 Mart’ta tazminat alacak kadar şanslı olan sarı yelekli Jérôme Rodriguez’e ait.

İlk gösteri Fransa’nın egemenliğini teşvik etmeyi amaçlıyor. İkincisi, Başkan Emmanuel Macron’un tüm muhaliflerini bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Ancak Jérôme Rodriguez tarafından dağıtılan posterler havaya kaldırılmış bir yumrukla süslenmiştir. Bu havaya kalkmış herhangi bir yumruk değildir: Amerikan ırkçı örgütü Black Lives Matter’ın tescilli logosu. Aynı zamanda National Endowment for Democracy [1] ve Gene Sharp’ın adamları [2] tarafından otuz yıldır örgütlenen tüm renkli devrimlerin de logosudur.

Şüphesiz, Jérôme Rodriguez’in hareketi yakında yozlaşacak ve Cumhurbaşkanı Macron’un çok işine yarayacak şekilde bazı muhaliflerini de beraberinde sürükleyecektir.

Çeviri
Osman Soysal

[1« CİA’nın yasal penceresi NED », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Оdnako (Rusya), Voltaire İletişim Ağı, 16 Ağustos 2016.

[2« Albert Einstein Institution: CİA tarzı pasif direniş », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 4 Haziran 2007.