به قول روزنامه یو اس ای تودی، پنتاگون گروه کاری را در اختیار دارد که مامور تحقیق زبان حرکات بدنی رهبران عمده جهان میباشد [1].

به قول سخنگوی پنتاگون، این گروه بالای شخصیت ولادیمیر پوتین در سال 2008 و در سال 2012 تحقیقات انجام داده اند، اما نه پس از آن. چک هاگل، وزیر دفاع کنونی از این گزارش ها بیخبر است.

در برنامه بادی لیدس (نقش بدنی) پروفیسور برندا کانرس (پژوهشگر مکتب جنگ بحری)، ریچارد رنده (روانشناس دانشگاه براون) و تیموتی کالتن (روسیه شناس در هاروارد) استخدام شده اند. خانم دکتر کانرس به دفتر بررسی شبکه ها (ONA)، ساختاری که در پنتاگون توسط پیروان فیلسوف امپریالیستی لئو شتراوس ایجاد شده و از جانب شخصیت متنفذ بنام اندریو مارشال رهبری میشود، وابسته است (عکس).

اندریو مارشال (92 ساله)، که لقب « استاد یودا » (اشاره به پرسوناژ جنگ ستاره گان) را به خود اختیار کرده، یکی از چهره های تاریخی نظامیگری (میلیتاریزم) ایالات متحده و مربی دیک چینی و پاول ولفوویتز میباشد. در سال 2004 او متهم به پاک کاری پنتاگون از وجود تمام کارمندان که مخالف تخریب عراق بودند، گردیده بود [2]. دفتر وی توسط چک هاگل پیش برده میشد، اما بودجه وی به مبلغ 10 میلیون دالر در سال کاهش یافته بود و از آن پس، نامبرده همچنان باید به معاون وزیر دفاع گزارش ارایه نماید.

جنبش تحلیل رفتاری، که دکتر برندا کانر از آن یادآوری میکند، توسط شهروند هنگری به نام رودولف لابان در سال 1940 بوجود آورده شد، سپس توسط وارن لامب بریتانیایی، که در این تازه گی ها درگذشته است، انکشاف داده شد. از قول یادداشت زنده گی نامه وی که در دی اندپندنت [3] انتشار یافته است، کار وی، با تاخیر، از جانب شرکت های چندین ملیتی و دولت آمریکا به رسمیت شناخته شد. به این ترتیب، نامبرده مبلغ 24000 دالر را به عنوان مشاور برنامه بادی لیدس بدست آورد و شخصا بالای شخصیت ولادیمیر پوتین کار کرده است.

دکتر برندا کانر در مورد تحقیقات خود بالای ولادیمیر پوتین توضیحات ارایه نموده است، اما این خیلی قبل از آن است که نامبرده، در سال 2005 [4]، رسما بالای وی تحقیقات انجام داده بود. او مشاهده نموده که جانب چپ بدن پوتین خیلی راحت است، در حالیکه طرف راست وی بطور قسمی فلج به نظر میرسد. تصور میشود که دست راست وی بی حس است. او فرضیه های متعددی را برای توضیح این ضعف انکشاف داده است. سپس، او مشاهده میکند که با وجود آن، پوتین قهرمان هنرهای رزمی شده است. به این اساس، دکتر برندا حرکات او را با حرکات یک خزنده مقایسه میکند و میگوید زمانیکه ساحه وی مورد هجوم قرار گیرد، کردار یک خزنده را به وی نسبت میدهد.


[1] « پنتاگون زبان حرکات بدنی پوتین را به منظور دریافت نیت وی مطالعه میکند »، نوشته ری لاکر، یو اس ای تودی، 6 مارچ 2014.
http://www.usatoday.com/story/news/nation/2014/03/06/pentagon-studying-putins-body-movement-for-clues/6116281/
[2] « دستگاه چینی »، نوشته تیری میسان، شبکه ولتر، 6 فبروری 2004.
http://www.voltairenet.org/article12397.html
[3] « وارن لامب: پیش آهنگ تحلیل حرکات که پیشگویی های رفتاری وی از جانب دولت و صنایع دنبال گردید »، دی اندپندنت، 5 فبروری 2014.
http://www.independent.co.uk/news/obituaries/warren-lamb-pioneer-of-movement-analysis-whose-behavioural-predictions-were-sought-by-industries-and-governments-9110191.html
[4] « مستبد تصادفی »، نوشته پاول ستاروبین، دی اتلانتیک، مارچ 2005.
http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2005/03/the-accidental-autocrat/303725/

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی