Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande, 22 Mayıs’te Elize Sarayında, lobbici Bernard-Henri Lévy refakatindeki bir Kürt delegasyonunu kabul etti. Cumhurbaşkanı, Paris’in Bağdat’taki merkezi iktidar üzerinden geçmeden doğrudan silahlandırdığı –uluslararası hukuku ihlal ederek- Irak Bölgesel Kürt Yönetimine yönelik politikasının devam edeceği konusunda heyete güvence verdi.

Eski Fransız Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner (ortada) -2003’te BM’in Irak temsilciliği için aday olan ama başarısız olan- 23 Mayıs’ta Suriyeli Kürtlerin Paris’teki yeni temsilciliklerinin açılışını yaptı. Suriyeli Kürtler, İsrail’e bağlı medya patronu (Libération, l’Express, i24news…) Bruno Ledoux (sağda) tarafından kendilerine nezaketle armağan edilen bir ofise sahipler artık.

Aynı zamanda, Çevre Bakanı Ségolène Royal –ve Cumhurbaşkanı Hollande’ın dört çocuğunun Annesi- İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi.

Fransa daha önce Suriye Ulusal Koalisyonunu tek meşru muhatap olarak tanıdığı ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma konusunda resmen güvence verdiği için Suriyeli Kürtlerin temsilciliğini tanımayacaktır.

2011 yılında, Fransız ve Türk Dışişleri Bakanları Alain Juppé ve Ahmet Davutoğlu, Libya’ya (daha önce ilan edilen) ve Suriye’ye karşı (o dönemde ilan edilmemiş olan) savaşı birlikte yürütmeye karar vermişlerdi; anlaşma uyarınca Türkiye’deki Kürtleri buraya sürmek üzere Suriye topraklarında yeni bir sözde Kürt devletinin kurulması öngörülüyordu. 31 Ekim 2014’te François Hollande, üç taraf arasında bir anlaşmaya varmak üzere, Elize Sarayında Recep Tayyip Erdoğan’ı resmen ve Suriye’deki eş başkanlarından biri olan Salih Müslim’i gizlice kabul etmişti. Ancak 8 Şubat 2015’te François Hollande, Suriye’deki Kürtlerin Abdullah Öcalan’a bağlı diğer eş başkanını resmen kabul edince Türkiye’nin öfkelenmesine yol açtı. Verdiği taahhütlere ihanet eden Fransa, 13 Kasım 2015’te IŞİD’in –Türkiye’nin finanse ettiği terörist örgüt- üstlendiği saldırılara maruz kaldı.

Çeviri
Murat Özdemir