نماینده ی اقلیم کردستان عراق اعلام نمود که یک همه پرسی برای تشکیل دولت مستقل کردستان در تاریخ ۲۵ ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ برگزار خواهد شد.

کشور کردستان مورد نظر ، شامل منطقه ی کردستان عراق و سرزمین های اطراف اشغال شده توسط داعش می باشد ؛ داعش در این مناطق کلیه ی جماعت غیر کرد را بیرون کرده تا کردها بتوانند به طور کامل در آنجا ساکن شوند .

به هنگام سقوط امپراطوری عثمانی ، ایالات متحده تصور می کرد که این مناطق می تواند به کردستان ملحق شوند ( مطابق با عهد نامه ی سور در تاریخ Sevres) ۱۹۲۰ ) کشور کردستان به وجود آمده که در کنفرانس لوزان در تاریخ (۱۹۲۳ ) ، منحل شده است . مطابق با کمیسیون King-Craine ، جماعت ساکن در کردستان عراق و سرزمین های الحاقی آن ، شامل گروهای اقلیت کرد بوده اند .

در این همه پرسی از کلیه ی رای دهندگان سوال خواهد شد : ٬٬ آیا موافقید تا منطقه ی کردستان و مناطق کردنشین ، دولتی مستقل باشند ؟ ٬٬

برای این همه پرسی ، جماعت کنونی کردستان عراق و سرزمین های الحاقی آن ( و نه سایر جماعات عراق ) باید دارای این شرایط باشند :
 داشتن ۱۸ سال تمام .
 قبل از تاریخ ۷ ماه سپتامبر نامشان در لیست رای دهندگان قرار گرفته باشد .
 برای افراد ساکن این مناطق که در خارج از کشور اقامت دارند ، باید توسط شبکه ی الکترونیکی در لیست رای دهندگان نامشان ثبت شود .

پرزیدنت بارزانی ، از اینکه عده ای از کردها بخواهند همچنان وابسته به کشور عراق باقی بمانند اعتراضی ندارد و متعهد شده که نمی گذارد آنها را خائن بخوانند .

انتخابات پیشین در منطقه ی کردستان عراق و ریاست فعلی این منطقه ، مطابق با معیارهای دمکراتیک بین المللی نمی باشد .
 در سال ۱۹۹۲ ، تعداد رای دهندگان ۹۷۱۹۵۳ نفر بودند ، و ده سال بعد در سال ۲۰۱۴ ، تعداد آنها ناگهان به ۲۱۲۹۸۴۶ نفر رسید .
 در سال ۱۹۹۱ ، بعد از حمله ی عراق به کشور کویت ، با مداخله ی نظامی ایالات متحده و انگلستان ، منطقه ی کردستان عراق توسط این دو کشور اشغال گردید . دولت ائتلافی در این منطقه به وجود آمد که شامل دولت مسعود بارزانی ( طرفدار غرب ) و جلال طالبانی ( طرفدار ایران ) بوده است . بارزانی ، صدام حسین را تشویق به مبارزه با افراد طالبانی در سرزمین های اشغالی نمود ، که این عملیات با نظارت انگلو ساکسون ها صورت می گرفت . در واقع توافق صلح در سال ۱۹۹۸ در واشنتگتن امضا گردید ، و این منطقه را به دو بخش تقسیم نمود . بعد از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ ، و سقوط پرزیدنت صدام حسین ، عربی ها مسعود بارزانی را متصدی این منطقه نمودند ( در حالی هیچ رای گیری برای انجام این کار صورت نگرفت ) ، آنهم به شرطی که جلال طالبانی وارد دولت او گردد . در ماه ژوئن سال ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰ ، او توانست تحت عنوان رائیس جمهور انتخاب شود . دوران ریاست جمهوری وی در ماه ژوئن ۲۰۱۵ با پایان رسید ، اما او همچنان در راس قدرت باقی مانده ( ۲۶ سال است که در این مقام باقی مانده ) .
 پارلمانی که بتواند مخالف این انتخابات ریاست جمهوری باشد ، دیگر تشکیل نمی شود .

کمیسیون انتخاباتی آرای مناطق الحاقی را مورد توجه قرار خواهد داد :
 چنانچه رای دهندگاه ، موافق این انتخابات باشند ، این سرزمین ها به دولت مستقل ملحق خواهد شد .
 چنانچه رای دهندگان مخالف این انتخابات باشند ، همچنان وابسته به کشور عراق باقی خواهند ماند ، اما آرای آنها از آرای کل رای دهندگان حذف خواهد شد ، تا موافقان بتوانند استقلال کشور کردستان را بدست آورند .

پروژه ی کشور کردستان عراق توسط سناتور آمریکایی جو بایدن ( نائب ریاست جمهوری پیشین ) از سال ۲۰۰۴ طرح ریزی شد. پروژه ای که به طور رسمی توسط اسراییل حمایت می شود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian