ولترشبکه

تجزیه ی کشور عراق باید در ۲۵ ماه سپتامبر صورت بگیرد

+

نماینده ی اقلیم کردستان عراق اعلام نمود که یک همه پرسی برای تشکیل دولت مستقل کردستان در تاریخ ۲۵ ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ برگزار خواهد شد.

کشور کردستان مورد نظر ، شامل منطقه ی کردستان عراق و سرزمین های اطراف اشغال شده توسط داعش می باشد ؛ داعش در این مناطق کلیه ی جماعت غیر کرد را بیرون کرده تا کردها بتوانند به طور کامل در آنجا ساکن شوند .

به هنگام سقوط امپراطوری عثمانی ، ایالات متحده تصور می کرد که این مناطق می تواند به کردستان ملحق شوند ( مطابق با عهد نامه ی سور در تاریخ Sevres) ۱۹۲۰ ) کشور کردستان به وجود آمده که در کنفرانس لوزان در تاریخ (۱۹۲۳ ) ، منحل شده است . مطابق با کمیسیون King-Craine ، جماعت ساکن در کردستان عراق و سرزمین های الحاقی آن ، شامل گروهای اقلیت کرد بوده اند .

در این همه پرسی از کلیه ی رای دهندگان سوال خواهد شد : ٬٬ آیا موافقید تا منطقه ی کردستان و مناطق کردنشین ، دولتی مستقل باشند ؟ ٬٬

برای این همه پرسی ، جماعت کنونی کردستان عراق و سرزمین های الحاقی آن ( و نه سایر جماعات عراق ) باید دارای این شرایط باشند :
- داشتن ۱۸ سال تمام .
- قبل از تاریخ ۷ ماه سپتامبر نامشان در لیست رای دهندگان قرار گرفته باشد .
- برای افراد ساکن این مناطق که در خارج از کشور اقامت دارند ، باید توسط شبکه ی الکترونیکی در لیست رای دهندگان نامشان ثبت شود .

پرزیدنت بارزانی ، از اینکه عده ای از کردها بخواهند همچنان وابسته به کشور عراق باقی بمانند اعتراضی ندارد و متعهد شده که نمی گذارد آنها را خائن بخوانند .

انتخابات پیشین در منطقه ی کردستان عراق و ریاست فعلی این منطقه ، مطابق با معیارهای دمکراتیک بین المللی نمی باشد .
- در سال ۱۹۹۲ ، تعداد رای دهندگان ۹۷۱۹۵۳ نفر بودند ، و ده سال بعد در سال ۲۰۱۴ ، تعداد آنها ناگهان به ۲۱۲۹۸۴۶ نفر رسید .
- در سال ۱۹۹۱ ، بعد از حمله ی عراق به کشور کویت ، با مداخله ی نظامی ایالات متحده و انگلستان ، منطقه ی کردستان عراق توسط این دو کشور اشغال گردید . دولت ائتلافی در این منطقه به وجود آمد که شامل دولت مسعود بارزانی ( طرفدار غرب ) و جلال طالبانی ( طرفدار ایران ) بوده است . بارزانی ، صدام حسین را تشویق به مبارزه با افراد طالبانی در سرزمین های اشغالی نمود ، که این عملیات با نظارت انگلو ساکسون ها صورت می گرفت . در واقع توافق صلح در سال ۱۹۹۸ در واشنتگتن امضا گردید ، و این منطقه را به دو بخش تقسیم نمود . بعد از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ ، و سقوط پرزیدنت صدام حسین ، عربی ها مسعود بارزانی را متصدی این منطقه نمودند ( در حالی هیچ رای گیری برای انجام این کار صورت نگرفت ) ، آنهم به شرطی که جلال طالبانی وارد دولت او گردد . در ماه ژوئن سال ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰ ، او توانست تحت عنوان رائیس جمهور انتخاب شود . دوران ریاست جمهوری وی در ماه ژوئن ۲۰۱۵ با پایان رسید ، اما او همچنان در راس قدرت باقی مانده ( ۲۶ سال است که در این مقام باقی مانده ) .
- پارلمانی که بتواند مخالف این انتخابات ریاست جمهوری باشد ، دیگر تشکیل نمی شود .

کمیسیون انتخاباتی آرای مناطق الحاقی را مورد توجه قرار خواهد داد :
- چنانچه رای دهندگاه ، موافق این انتخابات باشند ، این سرزمین ها به دولت مستقل ملحق خواهد شد .
- چنانچه رای دهندگان مخالف این انتخابات باشند ، همچنان وابسته به کشور عراق باقی خواهند ماند ، اما آرای آنها از آرای کل رای دهندگان حذف خواهد شد ، تا موافقان بتوانند استقلال کشور کردستان را بدست آورند .

پروژه ی کشور کردستان عراق توسط سناتور آمریکایی جو بایدن ( نائب ریاست جمهوری پیشین ) از سال ۲۰۰۴ طرح ریزی شد. پروژه ای که به طور رسمی توسط اسراییل حمایت می شود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.