ولترشبکه

حالت چندسویه یا حقوق بین الملل؟

برعکس آن چه تصور می شود ، حالت چند سویه که اروپاییان ترفیع می دهند تضادی با حالت دو قطبی ایالات متحده ندارد ، بلکه متضاد با حقوق بین الملل می باشد. در گرد همایی ٬٬ صلح٬٬ در پاریس ، که توسط پرزیدنت امانوئل مکرون برگذار شد ، او اجازه نداد تا روش هایی برای پیش بینی مناقشات به وجود آید ، تنها کوششی بود برای نجات باقی مانده ی چهار قرن سلطه ی اروپا بر جهان .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 53.7 kb
گرد همایی صلح در پاریس : بسان همیشه ، صحنه سازی فوق العاده ای بود که با کمک پرزیدنت امانوئل مکرون به وجود آمد ، اما محتوای واقعی آن چه بود ؟

فرانسه یازدهمین گردهمایی صلح را ترتیب داد [1] . به گفته ی پرزیدنت امانوئل مکرون ،هدف از آن ترفیع حالت چندسویه بوده است که پرزیدنت دونالد ترامپ در حال نابود سازی آن می باشد .

اما آیا این موضوع حقیقت دارد ؟ آیا عمق مشکل در همین جاست ؟

اما شواهد نشان می دهند که کشورهای غربی ، از جمله فرانسه ، پس از فرو پاشی اتحاد جماهیر شوروی ، فعالیتی علیه حقوق بین الملل و سازمان ملل انجام می دهند ؛ این گردهمایی تنها فرصتی بود تا قدرتی که این کشورها از چهار قرن پیش بر جهان اعمال می کردند حفظ شود.

برای درک بهتر از آن چه اتفاق افتاده ، باید به گذشته باز گردیم:

پرزیدنت بیل کلینتون و وزیر امور خارجه ی او مادلن آلبرایت ، با شکیبایی تمام ، یک به یک تمام پیمان های سازمان ملل را باز نویسی کردند ، به صورتی که از زبان حقوق بین الملل دورشود ، و به حقوق آنگلو -ساکسون بپیوندد . این حالت مدرنیزاسیون ، تنها صورتی از ترجمه ی متون نبوده است . بلکه حقیقتی بوده که توسط آن ٬٬ دکترین کربل٬٬پیاده می شده ، که هدف آن ایجاد تحول در رویه ی قضایی آنگلو- ساکسون است . این استراتژی توسط پرزیدنت جرج بوش پسر و وزیر امور خارجه ی وی -کوندالیزا رایس- که دخترخوانده ی پرفسور کربل بوده و خواهر خوانده ی مادلن آلبریت به حساب می آمده ، پی گیری شد [2].

بیل کلینتون نیز با پذیرفتن نوعی سازش مساعد برای اسرائیل از سوی شورای امنیت آن را به تایید رسانید . دیگر کسی از یک دولت واحد در فلسطین صحبت نمی کند که اصل مساوات ٬٬ یک انسان و یک صدا ٬٬باشد ، بلکه به صورت الگوی بانتواستان آپارتاید جنوب افریقا از دو دولت صحبت به میان آمده.

با فشار های پرزیدنت بیل کلینتون و نخست وزیر بریتانیا تونی بلر ، اتحاد شورای آتلانتیک ، خود را به صورت ناجی ٬٬مظلومان ٬٬ معرفی کرد ، و کشور سربی را بدسگال نامید ، و ٬٬ جنگ بشر دوستانه٬٬ در آنجا به راه انداخت . در اینجا اخلاق جای خود را به حقوق سپرد و اجازه داد تا سازمان ناتو به این کشور تجاوز کند .

همین تفکر علیه افغانستان ، عراق ، لیبی و سوریه اعمال شد . لورا بوش اطمینان خاطر می داد که باید به افغانستان حمله کرد ، چرا که دختران کوچک اجازه نداشتند به ناخن های خود لاک بزنند ، همچنین کالین پاوول معتقد بود که باید صدام حسین را سرنگون ساخت چرا که او در حادثه ی ۱۱ سپتامبر دست داشته ؛ نیکولاس سارکوزی نیز معتقد بود که باید معمر قزافی را از مسند قدرت برداشت چرا که ملت خود را می کشت ؛ لوران فابیوس نیز معتقد بود که باید پرزیدنت بشار اسد را سرنگون کرد چرا که او ٬٬ اجازه ی حیات بر روی زمین را ندارد ٬٬ . بهانه ی بشر دوستانه و یا به کار بستن حقوق بشر به سختی نقاب تنفر غربیان را از انسانیت و حقوق بشر را پنهان می سازد . باید بیاد آورد که اعلامیه ی جهانی حقوق بشر میان آنها طبقه بندی شده است [3] . این اعلامیه معتقد است که سه اصل ٬٬ زندگی ، آزادی و اعتماد به نفس فردی ٬٬(بند ۳ ) دارای اهمیت می باشند . به همین دلیل نیز ، در وحله ی اول مبارزه با بردگی را ( بند ۴ ) در اولویت قرار می دهد ، و بعد از آن به مبارزه با شکنجه ( بند ۵) می پردازد . در عین حال کشورهای غربی بردگی را در کشور لیبی مجدداََ اعمال کردند و دولت برده پروری چون عربستان سعودی را حمایت می کنند . آنها بالاترین میزان شکنجه را در آرشیو خود دارند ، باید به یاد آورد که هشتاد هزار نفر توسط نیروی دریایی ایالات متحده بر روی کشتی های واقع در آب های بین الملل ربوده شدند و آنها را شکنجه کردند ، این اتفاق در اول قرن بیست و یکم اتفاق افتاد [4]

در بیانیه ی بشر دوستانه ، ٬٬ حقوق بشر ٬٬ انگلستان به هنگام حمله به امپراطوری عثمانی را نباید فراموش کرد ، آنها به بهانه ی نجات ملت یونان ، دست به این اقدام زدند که در واقع هدفشان کنترل این کشور بوده است : لندن از سنت پترسبورگ و پاریس دعوت کرد تا در سال ۱۸۲۷ ، استقلال یونان را بپذیرند ، سپس بر پایه ی همین موضوع و مغایر با قوانین کنگره ی وین ، جنگ علیه قسطنطنیه آغاز کرد تا از ٬٬ استقلال٬٬ یونان حمایت کند : در واقع با ابزار حقوق بشر ، علیه این کشور اقدام کرد !

پس از جنگ سازمان ناتو علیه یوگسلاوی ، سازمان ملل به تدریج اهمیت خود را از دست داد . سازمان ناتو هیچ اهمیتی به عقاید شورای امنیت و اجلاس عمومی ندارد . در طی چند سال تجاوز به چهار چوب حقوق سازمان ملل ،٬٬ نیروهای ٬٬ سازمان ناتو به صورت ٬٬ نیروهای محافظ صلح ٬٬ درآمدند . دیگر محافظت از آتش بست میان طرف های درگیر وجود ندارد ، بلکه راه حلی به آنها تحمیل می شود – از آن هم بدتر – گاهی میان احزاب سیاسی یک کشور این حالت به وجود می آید . از این رو سازمان ناتو تنها اتحاد نظامی است که برای محافظت از صلح در یک کشوری دعوت می شود .

مدیریت سازمان ملل به جای ایجاد خدمات برای اعضای خود ، در خدمت سازمان ناتو در آمده است . از این رو می توانیم شاهد عملیات مدیر امور سیاسی آن جفری فلتمن باشیم که طرح کاپیتولاسیون بی قید و شرط کشور سوریه را به وجود آورد ، به جای آن که برای صلح در این کشور اقدام نماید [5]

حقوق بین الملل کنونی در کنفرانس لاهه در سال ۱۸۹۹ مطرح شد . که نیکولای دوم – تزار روسیه – توانست چندین کشور قدرتمند آن زمان را گرد هم بیاورد و برای خلع صلاح پیمانی با آنها ببندد . اما لئون بورژوآی فرانسوی ، مخالف حل مناقشات میان دولت ها شد و اتاق داوری را به وجود آورد ، به عقیده ی وی این تنها روشی بود برای پیش بینی جنگ ها و یافتن راه حلی برای حمایت از منافع دو طرف ،که کشورهای متمدن باید به کار می بردند . بر خلاف رویه دادگاه ، اتاق داوری رای خود را تحمیل نمی کند . و زمانی می تواند موثر باشد که دو طرف از آن حمایت کنند .

اتاق داوری به شواری ملل و سپس به سازمان ملل اضافه شد و همواره وجود دارد و هم اکنون نیز تاثیر آن در یافتن راه حلی برای دریای آزوو و مناقشه ی میان اوکراین و روسیه کاملاََ مشهود است .

به تدریج شورای ملل و سپس سازمان ملل تشکیل شد . و به غلط تصور شده که شورای ملل به علت عدم پذیرفتن کشور پادشاهی ژاپن ، کشور فاشیستی ایتالیا ، و کشور نازی های آلمان نتوانست به حیات خود ادامه دهد ، بلکه عدم پیوستن ایالات متحده ، بریتانیا وباز شناخت حقوق ملت ها بود ( با وجود پیشنهاد ژاپن که توسط لئون بورژوا مورد حمایت واقع شد ) که این شورا از میان برداشته شد

به طور مثال ، حقوق بین الملل با رفرم سازمان منع به کار گیری از سلاح های شیمیایی که توسط فرانسه پیشنهاد شد ۰ [6] به کنار گذاشته شد . از این پس که با دلنگرانی ظاهری پیش می رود ، تصمیمات توسط اکثریت ساده ی سازمان گرفته می شود که در آن مجرمین توسط بررسی های فنی شناخته می شوند .

اما سازمان منع به کار گیری از سلاح های شیمیایی تنها یک آژانس فنی است که تنها مامور رسیدگی به احترام طرفین به معاهدات می باشد . این سازمان می تواند مستنداتی تهیه کند که در چهارچوب بسیار دقیقی قرار گرفته اند و با مشخص کردن وقایع می تواند به کلیه ی امضا کنندگان اجازه دهد تا در باره ی آن تصمیم بگیرند . در ارتباط با حقوق جزایی ، هیچ کشوری در جهان اجازه نمی دهد که ماموران پلیس به صورت داور و یا جلاد عمل کنند ، و تنها بررسی های آنها می تواند متهم را شناسایی کند و او را تنبیه نماید . اما رفرم فرانسه قدرت نابجایی را به سازمان منع سلاح های شیمیایی می دهد . و چون مطابق با این رفرم تصمیم اکثریت امضا کنندگان پیمان ارزش دارد ، این آژانس به صورت ابزار سیاست های غربی درآمده است .

از چندین سال پیش ، کشورهای غربی هر گونه اشاره به حقوق بین الملل را ازمیان اعلامیه ها ی خود برداشته اند . وبه نفع ٬٬ چند قطبی بودن قوانین ٬٬ متمرکز شده اند . اما کدام قوانین ؟ قوانینی که حامی قدرتمندان می باشد .

با این وجود ، گردهمایی ٬٬ صلح پاریس ٬٬ ( و نه برای ایجاد صلح ٬٬ ، یک راه حل نمی تواند باشد . در این گردهمایی نیمی از شرکت کنندگان اجلاس گذشته حضور نداشتند) [7]

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] Paris Peace Forum.

[2] « La fulgurante intégration de Condoleezza Rice », par Arthur Lepic, Paul Labarique, Réseau Voltaire, 8 février 2005.

[3] « Théorie et pratique des Droits de l’homme », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 1er octobre 2019.

[4] « 17 prisons secrètes ont déjà remplacé Guantanamo », Réseau Voltaire, 3 juin 2008. ”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, Однако (روسیه) , شبکه ولتر, 15 دسامبر 2014, www.voltairenet.org/article1...

[5] “آلمان و سازمان ملل متحد علیه سوریه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, Al-Watan (Syrie) , شبکه ولتر, 28 ژانويه 2016, www.voltairenet.org/article1...

[6] “تغییر کند OIACفرانسه پیشنهاد کرده تا نظام نامه ی سازمان ”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 14 مه 2018, www.voltairenet.org/article2...

[7] « Emmanuel Macron au Forum de Paris sur la Paix », par Emmanuel Macron, Réseau Voltaire, 12 novembre 2019.

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.