تغییر موقعیت جغرافیایی شامات مطابق با اظهارات ستاد ارشد ارتش پنتاگون در این منطقه . این نقشه از سوی کلنل رالف پیترز در یک مقاله به تاریخ ۱۳ ماه سپتامبر ۲۰۰۱ آمده است ، اما تنها در سال ۲۰۰۶ آن را منتشر ساخته .

ما قادر به درک آن چه که در شمال سوریه در حال وقوع است نمی باشیم ، هر چند تا این حد می دانیم که عناصر جهادی بدکردار ، در جنگ با کردهای مهربان پ ک ک و ی پ گ می باشند . این خبر کاملاََ دروغ است . این نبرد تنها برای مشخص ساختن محدوده ی تصرفات دو طرف و مسائل قومی آنها می باشد ، و هیچ رابطه ای با مسائل ایده اولوژیک و مذهبی ندارد .

از سوی دیگر ، متوجه نقش دونالد ترامپ نمی باشیم . رسانه ها پیوسته در حال تخریب و بد گویی از رئیس جمهور منتخب ایالات متحده می باشند ،و نمی توان برای مطالعه و بررسی سیاست های او در خاور میانه ی بزرگ بر این اخبار متکی شد . با این وجود نحوه ی عمل او بسیار روشن است : او می خواهد به دکترین رامسفلد/ سبروسکی پایان دهد ، که ارمغان آن حادثه ی ۱۱ سپتامبر بوده است . او با افسران خود در تضاد می باشد – چرا که آنها به هنگام ریاست جمهوری بوش پسر و اوباما برای حاکمیت بر جهان تعلیم دیده اند - همچنین در تضاد با نخبگان سیاسی اروپای غربی است .

برای درک آن چه که می گذرد ، باید وقایع را به صورت بالا دست و نه پایین دست مشاهده کرد . پس بازگردیم به طرح پنتاگون در ابتدای ریاست جمهوری بوش در سال ۲۰۰۱ ، که دو روز پس از حوادث ۱۱ سپتامبر توسط کلنل رالف پیترز در پارامتر منتشر شد [1] . این نشریه ارتش نیروی زمینی ایالات متحده در ارتباط با تغییر نقشه ی جهان که از خاور میانه ی بزرگ شروع می شد سخن می گوید . این طرح یک ماه بعد توسط وزیر دفاع دونالد رامسفلد تایید گردید ، او طراح اولیه راکه آدمیرال آرتور سبروسکی -که مدیر دفتر تحولات نیروی مسلح می باشد ، معرفی نمود . این طرح توسط مشاور او توماس بارنت در ۲۰۰۵ در نقشه های جدید پنتاگون منتشر شد [2] . رالف پیترز تصویر این نقشه را زمانی که در سال ۲۰۰۶ آن را منتشر ساخت ارائه داد ، این نقشه در مجله ی نیروهای مسلح در فصل اول آن چاپ شد : طرحی که در آینده به صورت خاور میانه ی بزرگ درآمد [3] . با توجه به مشکلاتی که پیاده کردن این طرح به وجود آورد ، توسط یک محقق پنتاگون با نام روبین رایت موردشکایت واقع شد ،که این مورد در مقاله ی مکمل یکشنبه نیو یورک تایمز در سال ۲۰۱۳ چاپ شد [4].

مطابق با این اسناد ، پنج کشور می بایستی ، چهارده تکه شوند : سوریه ، عراق ، یمن ، لیبی و عربستان سعودی.

این نقشه توسط روبین رایت در سال ۲۰۱۳ ،که یک سال پیش از تغییر ماهیت داعش و پ ک ک / ی پ گ منتشر شد

آن چه که مربوط به سوریه و عراق می باشد - این دو کشور می بایستی به چهار بخش تقسیم شوند . نقشه ی منتشر شده در سال ۲۰۱۳ محدوده ی ٬٬ سنی استان ٬٬ و ٬٬ کردستان ٬٬ را که در دو کشور فعلی عراق و سوریه قرار گرفته اند را نشان می دهد . یک سال بعد ، نخستین بخش توسط داعش و بخش دوم توسط ی پ گ به وجود آمد . در زمانی که این نقشه منتشر شد ، داعش هنوز یک بخش بسیار کوچکی از تشکیلات تروریستی ضد سوریه در میان صد تشکیلات دیگر قرار داشت ، در حالی که ی پ گ یک میلیشیای موافق دولت بود که حقوق رزمندان آن توسط جمهوری عرب سوریه پرداخت می شد . هنوز تصور به وجود آمدن خلافت و روژاوا که پنتاگون در نظر داشت ، محسوس نبود .

روزنامه ی کرد /ترک اوزگور گوندم [5] خلاصه ی تصمیمات جلسه ای که در آن سازمان سیا مشخص نمود چگونه داعش باید عراق را از طریق شهر رقه محاصره کند را منتشر ساخت . این سند نشان می دهد که منصور ٬٬ جمعه٬٬ بارزانی ، که در آن هنگام رئیس اطلاعات دولت منطقه ی کردستان عراق بود ، در این گردهمایی که در تاریخ اول ماه ژوئن ۲۰۱۴ در عمان ( اردن ) تشکیل شد حضور داشت . او سپس نخست وزیر منطقه ی کردستان عراق در ماه ژوئیه شد .

وجود کردستان مطابق با نقشه ی رابین رایت ، از ایالات متحده ، شامل شمال شرقی سوریه ( به گونه ی کردستان فرانسوی سال ۱۹۳۶ ) و منطقه ی کردنشین عراق ( آن چه که فرانسوی ها در نظر نگرفته بودند ) بسیار اهمیت دارد.

حمایت بخش کردستان عراق در تصرف عراق توسط داعش ، کاملاََ روشن است : آنها اجازه دادند تا عناصر جهادی ،کردهای ایزیدی را در سنجار قتل عام کنند و زنان آنها را به بردگی وادارند .کردهای ایزیدی توسط کردهای ترکیه و سوریه
از میان پیشمرگان و سربازان کرد عراق ،نجات یافتند .

داعش برای استقرار خلافت خود متوسل به ددمنشی و ترور شد . این گروه به قتل عام کردهای ایزدی ، مسیحیان آشوری ، اعراب شیعه پرداخت . این شورشگران از کمک های مالی و نظامی سازمان سیا ، و پنتاگون و ۱۷ کشور دیگر بهره مند شدند ، اسناد آن در روزنامه ی بلغارستان با نام ترود [6] و کروات جوتارنجی لیست [7] منتشر شده است . نفرات داعش در فورت بنینگ ( ایالات متحده ) به خوبی آموزش دیدند ، که هزینه ی آن از مالیات و خدمات عمومی پرداخت شد ، تا آنها بتوانند دولتی برای خود تشکیل دهند ، که البته هرگز مورد تایید واقع نشد .

هنوز مشخص نشده که چگونه پ ک ک که یک حزب سیاسی مارکسیست-لنینیستی و موافق شوروی بوده ، به صورت یک میلیشیای لیبرال وحافظ محیط زیست موافق سازمان آتلانتیک شمالی درآمده است . همچنین ماهیت ی پ گ سوریه چگونه در سال ۲۰۱۴ تغییر کرد . آنها تحت فرماندهی افسران ترک پ ک ک و سازمان ناتو دست به عملیات می زدند . در مرز ترکیه و سوریه ، پ ک ک و ی پ گ ، به لحاظ بین المللی متفاوت بودند . محل استقرار آنها در ترکیه است ،آنها یک سازمان تروریستی شناخته شده اند ، اما چنانچه در سوریه باشند ، به صورت یک حزب سیاسی مخالف دولت دیکتاتوری معرفی می شوند . با این وجود تا سال ۲۰۱۴ ، آنها از وجود دیکتاتوری در دولت سوریه بی خبر بودند . آنها برای محافظت از جمهوری عرب سوریه با حمایت از پرزیدنت بشار اسد پرداختند .

سازمان ی پ گ به اکثر قوانین جنگی احترام گذاشته و هرگز به مانند داعش اقدامات ددمنشانه ای انجام نداده است ، هر چند برای تشکیل روژاوا در شمال شرقی سوریه دست به پاکسازی قومی زده است . آنها هزاران آشوری و عرب را از این منطقه بیرون راندند . آنها تصور می کردند برای ملت خود می جنگند ، در حالی که تنها به تحقق رویای پنتاگون دامن زدند . از این رو به طور علنی از سلاح های پنتاگون استفاده کردند ، که اسناد آن در هفته نامه ی بریتانیایی بازار اسلحه با نام جینز [8] و همچنین روزنامه ایتالیایی المانیفستو [9] منتشر شده است ، در فرانسه نیر رئیس جمهور سابق این کشور فرانسوا هلند ، به افشاگری این موضوع پرداخته است . روژاوا هنوز فرصت یکی شدن با منطقه ی کردنشین عراق را به دست نیاورده است .

پس از نابودی خلافت داعش ،و تحت فشار پ ک ک و ی پ گ ، روژاوا از دولت مرکزی دمشق خواست تا برای حمایت از کردهای شمال غربی این کشور که مورد حمله ی ارتش ترکیه واقع شده اند از محدوده ی ارتش عرب سوریه بگذرد . این درخواست آنها مورد توافق واقع شد . اما زمانی که پ ک ک / ی پ گ تغییر محل دادند ،افسران فراری داعش را با خود همراه ساختند که سپس توسط جمهوری عرب سوریه دستگیر شدند.

این اسناد و این حوادث به ما نشان نمی دهد که بازیگران اصلی تا چه حد حق داشتند و یا در اشتباه بودند ، که این خود حکایت دیگری را به دنبال دارد . اما در محل ، نمی توان به ضدیت با داعش و یا پ ک ک /ی پ گ در آن واحد پرداخت چرا که با تضادهای آشتی ناپذیری برخورد خواهیم کرد .

عملیات دونالد ترامپ نشان داد که دولت ساختگی پنتاگون:خلافت داعش و روژاوا ، نابود شدند ، با این وجود داعش و پ ک ک و ی پ گ هنوز به حیات خود ادامه می دهند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1Stability, America’s Ennemy”, Ralph Peters, Parameters, Winter 2001-02, pp. 5-20. Également in Beyond Terror: Strategy in a Changing World, Stackpole Books.

[2The Pentagon’s New Map, Thomas P. M. Barnett, Putnam Publishing Group, 2004.

[3Blood borders - How a better Middle East would look”, Colonel Ralph Peters, Armed Forces Journal, June 2006

[4Imagining a Remapped Middle East”, Robin Wright, The New York Times Sunday Review, 28 septembre 2013.

[5« Yer : Amman, Tarih : 1, Konu : Musul », Akif Serhat, Özgür Gündem, 6 temmuz 2014.

[6350 diplomatic flights carry weapons for terrorists”, Dilyana Gaytandzhieva, Trud, July 2, 2017.

[8US arms shipment to Syrian rebels detailed”, Jeremy Binnie & Neil Gibson, Jane’s, April 7th, 2016.

[9Da Camp Darby armi Usa per la guerra in Siria e Yemen”, Manlio Dinucci, Il Manifesto, 18 aprile 2017.