ماموریت تحقیق بر OIAC/OPCWسازمان منع سلاح های شیمیایی
سلاح های شیمیایی در دوما ( غوطه ی شرقی سوریه ) در تاریخ ۷ ماه آوریل ۲۰۱۸ مشاهده نکرد . این سازمان گذارش خود را در تاریخ اول ماه مارس ۲۰۱۹ اعلام کرد .

ادعای حمله ی شیمیایی توسط جمهوری عرب سوریه علیه شهروندان خویش ، که به گذارش کلاه سفیدها ۴۸ کشته ، و دیدبان سازمان حقوق بشر سوریه ۷۰ تن کشته ، و مطابق با گفته ی جیش الاسلام که در همین منطقه ی دمشق ساکن بودند ، صدها کشته به جای گذاشت .

سوریه بلافاصله استفاده از هر گونه سلاح شیمیایی را رد کرد . روسیه نیز متخصصان نظامی به منطقه فرستاد که آنها نیز به کار گیری از هر گونه سلاح شیمیایی را رد کردند و مدعی شدند انگلستان از طریق کلاه سفیدها این فتنه را سازمان دهی کرده است . با این وجود پرزیدنت امانوئل مکرون مدعی شد اسنادی در دست دارد که نشان از به کار گیری از سلاح های شیمیایی را می دهد . وزیر امور خارجه ی انگلستان ، بوریس جانسون ، ادعای روسیه را بلافاصله رد کرد و آنها را به صورت دروغی مشهود ، عجیب و غیر عادی توصیف نمود .
وزارت کشور ایالات متحده نیز استفاده از سلاح شیمیایی توسط سوریه را پذیرفت . در واقع ایالات متحده ، فرانسه و انگلستان ، رژیم سوریه را متهم به بمباران ۱۴ ماه آوریل کرده اند . آنها سه حوزه مربوط به برنامه های شیمیایی رژیم سوریه را بمباران کردند که تنها ۳ کشته به جای گذاشت .

به گذارش سازمان منع سلاح های شیمیایی از منطقه :‌

الف – هیچ اثری از به کار گیری سلاح شیمیایی منع شده وجود ندارد .

دوم- جیش الاسلام به این سازمان اجازه ی بررسی اجساد کشته شدگان را نداده
است . از این رو نمی توان تعداد کشته شدگان را مشخص نمود . جیش الاسلام تا نابودی کلیه ی اجساد در آتش ، به سازمان منع سلاح های شیمیایی اجازه ی
ورود به منطقه را نداده است .

سوم -مامورین سازمان منع سلاح های شیمیایی توانستند بعد از گذشت دو هفته از حوادث ، منطقه را مورد بررسی و آزمایش قرار دهند ،و یافتن آثار سلاح های شیمایی منع شده ، نمی توانست برای آنها مشکل ساز باشد . مامورین در برابر نگاه های خصمانه ی حاضرین با دو خمپاره مواجه شدند که در آن ماده ی سمی کلر وجود داشت . در حین آزمایش ، به طرف مامورین یک نارنجک پرتاب گردید که دو نفر از آنها کشته شدند و یک نفر نیز زخمی گردید .

از این رو بمباران سوریه به صورت عملی تلافی جویانه از سوی ایالات متحده ، فرانسه و انگلستان نه تنها غیر قانونی بوده ، بلکه هیچ گونه دلیل موجهی را در پی نداشته . ملت سوریه همچنان منتظر عذر خواهی از سوی این کشورها می باشد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian