ولترشبکه

سازمان منع سلاح های شیمیایی هیچ گونه سلاح منع شده توسط سوریه را مشاهده نکرد

+

ماموریت تحقیق بر OIAC/OPCWسازمان منع سلاح های شیمیایی سلاح های شیمیایی در دوما ( غوطه ی شرقی سوریه ) در تاریخ ۷ ماه آوریل ۲۰۱۸ مشاهده نکرد . این سازمان گذارش خود را در تاریخ اول ماه مارس ۲۰۱۹ اعلام کرد .

ادعای حمله ی شیمیایی توسط جمهوری عرب سوریه علیه شهروندان خویش ، که به گذارش کلاه سفیدها ۴۸ کشته ، و دیدبان سازمان حقوق بشر سوریه ۷۰ تن کشته ، و مطابق با گفته ی جیش الاسلام که در همین منطقه ی دمشق ساکن بودند ، صدها کشته به جای گذاشت .

سوریه بلافاصله استفاده از هر گونه سلاح شیمیایی را رد کرد . روسیه نیز متخصصان نظامی به منطقه فرستاد که آنها نیز به کار گیری از هر گونه سلاح شیمیایی را رد کردند و مدعی شدند انگلستان از طریق کلاه سفیدها این فتنه را سازمان دهی کرده است . با این وجود پرزیدنت امانوئل مکرون مدعی شد اسنادی در دست دارد که نشان از به کار گیری از سلاح های شیمیایی را می دهد . وزیر امور خارجه ی انگلستان ، بوریس جانسون ، ادعای روسیه را بلافاصله رد کرد و آنها را به صورت دروغی مشهود ، عجیب و غیر عادی توصیف نمود . وزارت کشور ایالات متحده نیز استفاده از سلاح شیمیایی توسط سوریه را پذیرفت . در واقع ایالات متحده ، فرانسه و انگلستان ، رژیم سوریه را متهم به بمباران ۱۴ ماه آوریل کرده اند . آنها سه حوزه مربوط به برنامه های شیمیایی رژیم سوریه را بمباران کردند که تنها ۳ کشته به جای گذاشت .

به گذارش سازمان منع سلاح های شیمیایی از منطقه :‌

الف – هیچ اثری از به کار گیری سلاح شیمیایی منع شده وجود ندارد .

دوم- جیش الاسلام به این سازمان اجازه ی بررسی اجساد کشته شدگان را نداده است . از این رو نمی توان تعداد کشته شدگان را مشخص نمود . جیش الاسلام تا نابودی کلیه ی اجساد در آتش ، به سازمان منع سلاح های شیمیایی اجازه ی ورود به منطقه را نداده است .

سوم -مامورین سازمان منع سلاح های شیمیایی توانستند بعد از گذشت دو هفته از حوادث ، منطقه را مورد بررسی و آزمایش قرار دهند ،و یافتن آثار سلاح های شیمایی منع شده ، نمی توانست برای آنها مشکل ساز باشد . مامورین در برابر نگاه های خصمانه ی حاضرین با دو خمپاره مواجه شدند که در آن ماده ی سمی کلر وجود داشت . در حین آزمایش ، به طرف مامورین یک نارنجک پرتاب گردید که دو نفر از آنها کشته شدند و یک نفر نیز زخمی گردید .

از این رو بمباران سوریه به صورت عملی تلافی جویانه از سوی ایالات متحده ، فرانسه و انگلستان نه تنها غیر قانونی بوده ، بلکه هیچ گونه دلیل موجهی را در پی نداشته . ملت سوریه همچنان منتظر عذر خواهی از سوی این کشورها می باشد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.