پس از آن که خبرگذاری دانمارکی Berlingske اسناد محرمانه ای را که از صاحب پیشین آن Danske Bank ربوده شده بود دریافت نمود ، و آن را توسط سازمان OCCRP ( سازمان اطلاع رسانی از جنایات و فساد ) منتشر نمود ، به نظر می رسد که در آذربایجان شبکه ی وسیع روابط غیر قانونی وجود دارد .

این اسناد تایید می کنند که بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ ، آذربایجان توسط بانک Danske
۲،۹ میلیارد دلار برای گمراهی خبرنگاران و مسئولین سیاسی ترانزیت نموده .

افرادی که به طور غیر قانونی پول از آذربایجان دریافت نمودند ، عبارتند از :
 Eduard Lintner در آن هنگام :( نمایندگان مجلس آلمان در دوران CSU. و مدیر مسئول کمیسیون حقوق بشر مجمع پارلمانی شورای اروپا ) .
 Luca Volontè در آن هنگام :( نماینده ی ایتالیایی ائتلاف احذاب کاتولیک و آزادی . مدیر مسئول حذب پارلمانی ملت اروپا در حوزه ی مجمع پارلمانی شورای اروپا )
 Kalin Mitrev ( اخیراََ به مدیریت بانک اروپایی برای باز سازی و عمران منصوب شده ) . او همسر Irina Bokova ، مدیر مسئول UNESCO می باشد .
 Zmago Jelincic Plemeniti ( مشاور سابق آژانس سری بریتانیایی ، و لیدر حذب راست افراطی اسلونیا می باشد ) .

این افشا گری و لابی گری برای پنهان نگاه داشتن جنایات پرزیدنت Aliyev بوده ، وهزینه ی سنگینی را در بر داشته است . هزینه های OCCRP به طور غیر مستقیم توسط واشنگتن پرداخت می شود ، و تحقیقات آن علیه روسیه ، همچنین دولت ها و شخصیت هایی است که از آن دولت حمایت می کنند . این گذارش توسط ده ها روزنامه ی بزرگ اروپای غربی منعکس شده است .

Berlingske در مالکیت Christian Van Thillo مقام بلژیکی می باشد .

در ماه ژوئیه ی گذشته ، گذارش خبرنگار بلغار Dilyana Gaytandzhieva را داشتیم که در آن از قاچاق عظیم سلاح های آذربایجانی حکایت می کرد ، که در آن روسای ۱۷ کشور ، از سوی سازمان سیا و سرمایه ی خصوصی KKR حمایت مالی می شدند . [1] البته ، این گذارش ، دولت ایالات متحده را مسئول می داند ، اما OCCRP به راحتی از آن چشم پوشی می کند . Dilyana Gaytandzhieva ، از سوی آژانس های اطلاعات سری بلغارستان احضار شد . اما حاضر نشد تا نام منابعی افشاگر درون دولت آذربایجان را به زبان بیاورد ، از این رو از سوی مجله ی Trud که برای آن کار می کرد اخراج شد ، هر چند همین مجله جرات کرده بود تا گذارشات او را چاپ کند .

The Azerbaijani Laundromat”, Organized Crime and Corruption Reporting Project, September 5, 2017.

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“میلیاردها دلار جنگ افزار علیه سوریه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 22 ژوئيه 2017, www.voltairenet.org/article197208.html