İsrail ve İran’ın emperyal monarşisi arasında mükemmel ilişkiler varken, iki ülke Eylat-Aşkelon boru hattını işletmek için ortak bir şirket olan EAPC’yi kurarlar.

Şah’ın devrilmesi ve İslam Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra boru hattı İsrail tarafından kamulaştırıldı. 2015 yılında bir İsrail mahkemesi İsrail’in İran’a ödemesi gereken tazminat miktarını 1,1 milyar dolar olarak belirledi. Ancak bu tutar hiçbir zaman ödenmedi.

Boru hattı iki yönde de kullanılabilmesi için iki hatta çıkarılmış ve şirket artık iki petrol terminalini yönetmektedir.

EAPC’ye ilişkin bilgiler İsrail’in askeri sansürüne tabidir. Bu makalenin sonunda yayınlanan gibi şirketin sahiplerine ilişkin her türlü yayın 15 yıl hapisle cezalandırılmaktadır.

İmtiyaz hakkı 2018’de sona erdiği için Netanyahu Hükümeti gizlice yenilenmesi emrini verdi. Öte yandan eski EAPC’nin yerine EAPC-B adlı yeni bir şirket kuruldu. Knesset’in Dışişleri ve Savunma Komisyonu bu şirkete ilişkin her türlü habere yönelik askeri sansür düzeneğini yeniledi.

Her iki tarafında resmi açıklamalarının tersine EAPC’nin hala İsrail ve İslam Cumhuriyetinin yarı yarıya sahibi olmayı sürdürdüğü bir şirket olmayı sürdürdüğü anlaşılıyor.

Konuyla ilgili olarak ayrıca bu makale de okunabilir: « ABD’nin İran politikasını ciddiye almalı mıyız? », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, El-Vatan (Suriye), Voltaire İletişim Ağı, 17 Ekim 2017.

Çeviri
Osman Soysal