Voltaire İletişim Ağı

İsrail ve İran Eylat-Aşkelon boru hattını birlikte işletiyorlar

+

İsrail ve İran’ın emperyal monarşisi arasında mükemmel ilişkiler varken, iki ülke Eylat-Aşkelon boru hattını işletmek için ortak bir şirket olan EAPC’yi kurarlar.

Şah’ın devrilmesi ve İslam Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra boru hattı İsrail tarafından kamulaştırıldı. 2015 yılında bir İsrail mahkemesi İsrail’in İran’a ödemesi gereken tazminat miktarını 1,1 milyar dolar olarak belirledi. Ancak bu tutar hiçbir zaman ödenmedi.

Boru hattı iki yönde de kullanılabilmesi için iki hatta çıkarılmış ve şirket artık iki petrol terminalini yönetmektedir.

EAPC’ye ilişkin bilgiler İsrail’in askeri sansürüne tabidir. Bu makalenin sonunda yayınlanan gibi şirketin sahiplerine ilişkin her türlü yayın 15 yıl hapisle cezalandırılmaktadır.

İmtiyaz hakkı 2018’de sona erdiği için Netanyahu Hükümeti gizlice yenilenmesi emrini verdi. Öte yandan eski EAPC’nin yerine EAPC-B adlı yeni bir şirket kuruldu. Knesset’in Dışişleri ve Savunma Komisyonu bu şirkete ilişkin her türlü habere yönelik askeri sansür düzeneğini yeniledi.

Her iki tarafında resmi açıklamalarının tersine EAPC’nin hala İsrail ve İslam Cumhuriyetinin yarı yarıya sahibi olmayı sürdürdüğü bir şirket olmayı sürdürdüğü anlaşılıyor.

Konuyla ilgili olarak ayrıca bu makale de okunabilir: « ABD’nin İran politikasını ciddiye almalı mıyız? », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, El-Vatan (Suriye), Voltaire İletişim Ağı, 17 Ekim 2017.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.