Voltaire İletişim Ağı

Hasan Ruhani’nin muhteşem U dönüşü

+

İran Cumhurbaşkanı Şeyh Hasan Ruhani seçim kampanyası süresince artık Suriye’yi desteklemeyeceği sözü vermişti. Gerçekten de Ağustos 2013’te göreve geldiğinden beri hükümet üyelerini Suriye’ye göndermekten kaçındı ve iki yıl süresince Şam’a büyükelçi atamadı.

İran’ın Suriye’ye verdiği destek, yardımcılarını düzenli olarak Şam’a gönderen sadece Devrimin Rehberi Ayetullah Ali Hamaney ve Suriye Arap Cumhuriyeti’ne danışmanlık yapan Devrim Muhafızları üzerinden işledi.

Oysa 5 Kasım 2018’de İran’ın bankacılık ve petrol sektörlerine yönelik ABD yaptırımları yürürlüğe girecek. Hasan Ruhani’nin Obama yönetimiyle geliştirdiği tüm ittifak siyaseti bir kenara atılmış olacak. Başkanın her türlü uzlaşmaya karşı çıkışını ve Avrupa’nın harekete geçmek konusundaki yetersizliğini değerlendiren Şeyh Hasan Ruhani siyasetini değiştirmeye karar verdi.

Birkaç gün içerisinde, aralarında 26 Ağustos’te Savunma Bakanı General Amir Hatemi ve 3 Eylül’de Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif İran hükümetindeki birçok üst düzey yetkili Cumhuriyete destek sunmak üzere Şam’a gitti.

Bundan böyle İran’da iktidarın iki kolu da Şam’ı desteklemektedir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.