Voltaire İletişim Ağı

Levant bölgesinde malların serbest dolaşımı için

+

İran, Irak ve Suriye, Basra Körfezindeki Kuzeyindeki Hürremşehr Limanını, Bağdat üzerinden Akdeniz’e bağlayan bir bölgesel demiryolu projesi geliştirdiler.

Yapım, o dönemin bölgesel ortak pazarı kapsamında kararlaştırılmıştır. Proje savaş, ortak azarın dağılması nedeniyle yarıda kesilmiş ve bu demiryolunun Suriye bölümü « Özgür Suriye Ordusu » tarafından imha edilmişti.

Bu üç egemen ülkenin hakkı olan demiryolu, bunu kesin bir şekilde onlara yasaklayan ABD’nin yaptırımlarıyla engellenmektedir.

Her türlü sınai, tarımsal ve ticari ticarete imkan vermesi beklenen demiryolunun, hizmete girmesiyle birlikte beş yıl içerisinde üç ülke arasındaki ticareti dörde katlaması bekleniyor. Bugün yaklaşan kıtlık tehlikesi karşısında kalan halkları kurtarabilecek bir projedir bu.

14 Nisan 2019’da üç ülke söz konusu projenin yeniden başlatılması konusunda anlaştı.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.