Voltaire İletişim Ağı

Suriye’den Libya’ya cihatçı göçü başladı

+

Tunus ve Türk cumhurbaşkanları, Kais Said ve Recep Tayyip Erdoğan arasında Noel günü varılan mutabakata [1] uygun olarak, Tunus üzerinden Suriye’den Libya’ya cihatçı göçü başladı.

Özgür Suriye Ordusu’nun, El Kaide adına Irak’ta, ardından NATO adına Libya’da çarpışan, Libya İslami Mücadele Grubu (Fransızca kısaltmasıyla GİCL) cihatçılarıyla kurulduğunu anımsadığımızda bu sarkacın geri dönüşünden ibarettir [2].

Middle East Eye’e göre, Sultan Murat Tümeni ve Sükur el-Şam Tugayları ve özellikle de Faylak el-Şam’ın (Levant Lejyonu) (fotoğrafta) nakli devam etmektedir [3]. Müslüman Kardeşler ile bağlantılı bir İngiliz derneği olan Suriye İnsan Haklar Gözlemevi, ilk 300 savaşçının Trablus’a vardığını doğruladı.

Sultan Murat Tümeni Suriyeli Türkmenlerden oluşmaktadır. Şam’ın Şahinleri arasında çok sayıda Fransız savaşçı bulunmaktadır ve Levant Lejyonu en 4 000 savaşçıya sahip önemli bir silahlı gruptur. Bu grup Mısırlı Müslüman Kardeşler ile doğrudan bağlantılıdır.

Türkiye çok sayıda başka cihatçı gruba bu göçe katılmalarını ve böylece İdlib Eyaletinin Suriye Arap Ordusu tarafından kurtarılmasından önce canlarını kurtarmalarını önerdi.

Sudan’ın Acil Destek Gücü unsurları ve Rus paralı askerleri Bingazi hükümetine destek verirken, Libya’ya gönderilen cihatçıların, BM tarafından tesis edilen hükümeti destekleyerek mevcut güçleri dengelemesi bekleniyor.

Çeviri
Murat Özdemir

[1] “Türkiye cihatçıların toplu olarak Libya’ya naklini müzakere ediyor”, Tercüme Murat Özdemir, Voltaire İletişim Ağı , 28 Aralık 2019.

[2] “Libyan Islamists go to Syria to "help" the revolution”, by Daniel Iriarte, ABC (Spain), 22 December 2011; “Free Syrian Army commanded by Military Governor of Tripoli”, by Thierry Meyssan, Voltaire Network, 19 December 2011.

[3] “Turkey to send Syrian rebel fighters to battle Haftar in Libya”, Ragip Soylu & Harun al-Aswad, Middle East Eye, December 27, 2019.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Sömürge Partisi Suriye ve Mali'ye saldırıyor
“Gözlerimizin Önünde” (14/25)
Sömürge Partisi Suriye ve Mali’ye saldırıyor
yazan Thierry Meyssan
« NATO Go Home! »
« NATO Go Home! »
yazan Thierry Meyssan
Gün geçtikçe daha da silahlanan « Amerika »nın geleceği
Gün geçtikçe daha da silahlanan « Amerika »nın geleceği
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Yunanistan, ABD üslerinin bitpazarı
Yunanistan, ABD üslerinin bitpazarı
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Lübnan'daki gösteriler ve Türkiye
Lübnan’daki gösteriler ve Türkiye
Voltaire İletişim Ağı
 
Türkiye güç arayışında
Jeopolitik
Türkiye güç arayışında
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı
 
« Yüzyılın anlaşması »
« Yüzyılın anlaşması »
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı