Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) başkanı ve bölge müdürü Beyrut’a yaptıkları ziyaretin ardından, son birkaç hafta içerisinde doktorların % 40’ının ve hemşirelerin % 30’unun Lübnan’ı terk ettiğinden yakındı.

Tedros Adhanom Ghebreyesus ve Ahmed Al-Mandhari, bu « beyin göçünden » yabancı bir devletin sorumlu olduğunu belirttiler. Ülkenin bu ek krizi aşması ellerinden geldiğince yardım etmeye söz verdiler.

Elektrik yokluğu, ilaç sıkıntısı ve şimdi de personel yetersizliği nedeniyle hastaneler peş peşe kapanıyor.

Fransız Büyükelçiliği Lübnanlı sağlıkçılara yönelik bir çağrı yaptı ve onların Fransa’da çalışmaya gelmelerine imkan tanımak için hızlandırılmış bir prosedür oluşturdu. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için, Kovid-19’a karşı aşılanmayı reddettikleri için çalışmalarını yasakladığı Fransız sağlıkçıların yerine acilen birilerini bulunması söz konusu.

Geçtiğimiz yıl Fransa, « Kovid-19’a karşı savaşta» « ön cephe savaşçıları » olarak nitelenen sağlıkçıları alkışlatıyordu. Bugün, onları hiç çekinmeden görevden alıyor.

1980’lı yıllarda İç Savaş sırasında Lübnan’ı terk eden sağlıkçılar bir daha ülkeye geri dönmedi. Bu nedenle ülkenin artık bir sağlık sistemi yok ve uzun yıllar da olamayacak gibi görünüyor.

Çeviri
Osman Soysal