Antakya‘dan Meclis üyesi Dr. Mehmet Ali Ediboğlu (Cumhuriyet Halk Partisi - CHP), 19 Kasım 2014 tarihinde silahla dolu bir ABD yük gemisinin yasadışı bir şekilde İskenderun limanına konuşladığını ortaya çıkardı.

Çevik kuvvet polisi aralarında roket ve ağır füze rampaların bulunduğu yükün boşaltılması esnasında limanı koruma altına aldı. Malzemeler on iki araca yüklenerek iki konvoy eşliğinde Osmaniye’deki El-Kaide kampına ulaştırıldı [1].

Erdoğan hükümeti genel anlamda Suriye’deki silahlı grupları, İslam Emirliği de dahil olmak üzere aktif bir şekilde destekliyor. Türk yargısı, Erdoğan’ın Suriye’ye karşı olan savaşın başlangıcından bu yana El-Kaide‘li bankacıyı en az 12 defa kabul ettiğini kanıtlarıyla ortaya çıkardı [2]. Ekim ayının ortasından bu yana CHP onu, İslam Emirliği’ni gizlice desteklemekle suçluyordu [3].

Çeviri
Ayhan Aslan

[1Israeli general says al Qaeda’s Syria fighters set up in Turkey”, Dan Williams, Reuters, 29 Ocak 2014.

[2Erdoğan gizlice El-Kaideli Bankacı kabul etmiş“, Voltaire Websitesi, 6 Ocak 2014.

[3« Kılıçdaroğlu accuse Erdoğan de soutenir activement l’Émirat islamique » („Kılıçdaroğlu accuses Erdoğan of actively supporting Islamic State“), Réseau Voltaire, 15 Ekim 2014.