آیت الله علی خامنه ای رهبر انقلاب ایران ، طی سخنرانی خود در حضور بسیجیان که توسط تلویزیون دولتی پخش می شد اعلام نمود ، کشورش بدون معطلی علیه تحریم های جدید وضع شده توسط مجلس نمایندگان ایالات متحده که به تایید مجلس سنای آن کشور می رسد ، اقدام خواهد کرد [1]

در زمانی که توافق ۵+۱ در ارتباط با برنامه ی هسته ای ایران و تحریم های سازمان ملل و اتحادیه ی اروپا و ایالات متحده برداشته شد ، مجلس نمایندگان ایالات متحده هم زمان برای همان تحریم ها ، با دلایل جدید رای گیری کرد . این بار ، به طور رسمی کشور ایران را در عدم رعایت حقوق بشر ، پشتیبانی از جبهه ی مقاومت فلسطین و لبنان که اعضای آن را ٬٬ تروریست ٬٬ نامید ه اند و انجام برنامه ی موشک های بالستیک ، محکوم نمودند .

رهبر انقلاب تایید نمود ، چنانچه تحریم های ایالات متحده به مدت ده سال تداوم داشته باشند ، به طور قطعی این موضوع زیر پا نهادن تعهد ۵+۱ خواهد بود ، حتا اگر علت چیز دیگری باشد .

در ۱۴ ماه نوامبر ۲۰۱۶ ، مجلس نمایندگان پیشنهاد قانونی را تایید نمود که به تحریم ایران منتهی می شد و تمامی عملیاتی که در دوران برداشته شدن آنها انجام شد را لغو می نمود :
(H.Res. 921 , H.R.5711 , H.R.5982 )

امکان دارد که تصمیم کنگره ی آمریکا با روی کار آمدن دولت جدید عملی نشود . در عین حال در کنفرانسی که اول ماه دسامبر ۲۰۱۵ در انستیتوی وستمینیستر ایالت ویرجینیا برگذار گردید ، رئیس جدید سازمان سیا مایک پومپئو ، اعلام نموده که آیت الله خامنه ای وانقلاب ضد امپریالیستی ایران به صورت ٬٬ بدی مطلق ٬٬ می باشند [2]

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[2Dealing with Iran in a Post-Deal World”, Mike Pompeo, Westminster Institute, Decembre 1, 2015.