Belçika polisi bir ABD İstihbarat servisinin verdiği bilgiyle 28 Haziran 2018’de, Paris-Villepinte’de Halkın Mücahitlerinin toplantısına yönelik saldırı hazırlığında olan iki İran vatandaşını tutukladı [1].

Soruşturmanın başlar başlamaz Fransız polisi Alman mevkidaşlarından saldırı talimatını verdiği iddia edilen Viyana’da akredite olan bir İranlı diplomatı yakalamalarını talep etti.

İran Dışişleri Bakanlığı, Belçika ve Fransa büyükelçilerini ve aynı zamanda Tahran’daki Alman Maslahatgüzarını, Viyana Sözleşmesine uymaları ve yakalanan diplomatı serbest bırakmaları çağrısında bulunmak üzere bakanlığa çağırdı.

Öte yandan Avusturya aksine İran’dan söz konusu diplomatın dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

Fransa, her ne kadar her yıl büyük bir miting yapmaları için ev sahipliği yapsa da Halkın Mücahitleri’nin « ne ideolojisini, ne hedeflerini, ne de faaliyetlerini desteklemediğini » anımsattı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 4 Temmuz’de yaptığı bir konuşma sırasında, servislerinin ABD’ye aktardığı istihbaratın niteliğiyle örtülü bir şekilde övündü.

Çeviri
Osman Soysal

[1Halkın mücahitleri İran rejimini devirme çağrısında bulundu”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 5 Temmuz 2018.