ولترشبکه

آزاد سازی سریع جنوب سوریه

+

ارتش عرب سوریه ، با حمایت نیروی هوایی روسیه ، هم چنان در حال آزاد سازی ، جنوب کشور از دستان داعش و القاعده می باشد ، که این موضوع در رابطه با تفهیم نامه ای است که برای کاستن مناقشات نوشته شده [1]`.

به گفته ی سازمان ملل ، حدود یک سوم جمعیت این منطقه ، به علت وجود جنگ ، از انجا گریخته اند ، و در مرز اردن و اسرائیل تجمع کرده اند ، مناطقی که محصور شده ، اما کمک های انسان دوستانه در آن در جریان است .

بنا بر گفته ی نیروهای نظامی ایالات متحده و اسرائیل ، توافقی با روسیه به وجود آمده که در آن نیروهای موافق ایران در ۸۰ کیلومتری مرز اسرائیل و سوریه قرار بگیرند . در حالی که این موضوع صحت ندارد .

در واقع نیروهای نظامی ایالات متحده ، بنا بردستور پرزیدنت ترامپ هر گونه کمک به نیروهای داعش و القاعده را متوقف کرده اند ( حتا زمانی که برخی از مبارزین آنها خود را جزو نیروهای ارتش آزاد سوریه به حساب می آورند ) . این در حالی است که آنها همچنان ٬٬بدون مجوز و عنوان ٬٬ ، پایگاه التنف را برای خود حفظ کرده اند .

اسرائیل ، که با گروه های مسلح منطقه روابط بسیار تنگاتنگی به وجود آورده بود ، و از آنها به طور علنی حمایت می کرد ، امروزه قادر نیست این روند را ادامه بدهد ، چرا که ناگزیر و به طور مستقیم با روسیه برخورد خواهد داشت . تساهال که تا کنون به القاعده برای بیرون راندن نیروهای کلاه آبی سازمان ملل که مامور بررسی ترک مخاصمات بوده اند ، کمک می کرده ، این رویه را نیز کنار گذاشته و به موقعیت ۱۹۷۴ باز گشته که خود زمانی آن را زیر پا گذاشته بود .

نیروهای طرفدار ایران که یا از میان سربازان حزب الله بودند ، پس از آزاد سازی غوطه ی شرقی محل مناقشات را ترک کرده اند ، و یا میلیشیای افغانی ، که هم اکنون دیگر لزومی ندارد تا از ارتش عرب سوریه حمایت کنند .

این نشان می دهد که مسائل به صورت طبیعی نظم سابق خود را باز می یابد.

تبلیغات غربی در ارتباط با این جریانات ، توانسته دو ابهام را ناشی از فراموشی دو مسئله ایجاد کنند :

ـ آنها منطقه ی درعا را به صورت ٬٬ مهد انقلاب سوریه ٬٬ می نامد ، در حالی که ژنرال سعودی انور العقشی ،به طور علنی اعلام کرده که در این شهر ( در مسجد ال عمری ) سلاح هایی فرستاده ، آنهم پیش از تظاهرات روز جمعه ۱۸ ماه مه سال ۲۰۱۱ ( روز نمازگزاری مسلمانان ) . در آن زمان شعار ٬٬ الله ، سوریه ، آزادی !٬ بر زبان ها بود٬ ،و ٬٬ آزادی ٬٬ در مفهوم سیاست غربی به کار گرفته نشده بود ، بلکه منظور ٬٬ آزادی اعمال شریعت بوده است ٬٬ .

- همچنین ، گروه های نظامی جنوب کشور را جزو گرو ه های داعش و القاعده به شمار نمی آورد ، تا اذهان عمومی آنها را جزو معترضین عادی به شمار آورند ، کسانی که شورشیان ساده ای هستند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.