ارتش عرب سوریه ، با حمایت نیروی هوایی روسیه ، هم چنان در حال آزاد سازی ، جنوب کشور از دستان داعش و القاعده می باشد ، که این موضوع در رابطه با تفهیم نامه ای است که برای کاستن مناقشات نوشته شده [1]`.

به گفته ی سازمان ملل ، حدود یک سوم جمعیت این منطقه ، به علت وجود جنگ ، از انجا گریخته اند ، و در مرز اردن و اسرائیل تجمع کرده اند ، مناطقی که محصور شده ، اما کمک های انسان دوستانه در آن در جریان است .

بنا بر گفته ی نیروهای نظامی ایالات متحده و اسرائیل ، توافقی با روسیه به وجود آمده که در آن نیروهای موافق ایران در ۸۰ کیلومتری مرز اسرائیل و سوریه قرار بگیرند . در حالی که این موضوع صحت ندارد .

در واقع نیروهای نظامی ایالات متحده ، بنا بردستور پرزیدنت ترامپ هر گونه کمک به نیروهای داعش و القاعده را متوقف کرده اند ( حتا زمانی که برخی از مبارزین آنها خود را جزو نیروهای ارتش آزاد سوریه به حساب می آورند ) . این در حالی است که آنها همچنان ٬٬بدون مجوز و عنوان ٬٬ ، پایگاه التنف را برای خود حفظ کرده اند .

اسرائیل ، که با گروه های مسلح منطقه روابط بسیار تنگاتنگی به وجود آورده بود ، و از آنها به طور علنی حمایت می کرد ، امروزه قادر نیست این روند را ادامه بدهد ، چرا که ناگزیر و به طور مستقیم با روسیه برخورد خواهد داشت . تساهال که تا کنون به القاعده برای بیرون راندن نیروهای کلاه آبی سازمان ملل که مامور بررسی ترک مخاصمات بوده اند ، کمک می کرده ، این رویه را نیز کنار گذاشته و به موقعیت ۱۹۷۴ باز گشته که خود زمانی آن را زیر پا گذاشته بود .

نیروهای طرفدار ایران که یا از میان سربازان حزب الله بودند ، پس از آزاد سازی غوطه ی شرقی محل مناقشات را ترک کرده اند ، و یا میلیشیای افغانی ، که هم اکنون دیگر لزومی ندارد تا از ارتش عرب سوریه حمایت کنند .

این نشان می دهد که مسائل به صورت طبیعی نظم سابق خود را باز می یابد.

تبلیغات غربی در ارتباط با این جریانات ، توانسته دو ابهام را ناشی از فراموشی دو مسئله ایجاد کنند :

ـ آنها منطقه ی درعا را به صورت ٬٬ مهد انقلاب سوریه ٬٬ می نامد ، در حالی که ژنرال سعودی انور العقشی ،به طور علنی اعلام کرده که در این شهر ( در مسجد ال عمری ) سلاح هایی فرستاده ، آنهم پیش از تظاهرات روز جمعه ۱۸ ماه مه سال ۲۰۱۱ ( روز نمازگزاری مسلمانان ) . در آن زمان شعار ٬٬ الله ، سوریه ، آزادی !٬ بر زبان ها بود٬ ،و ٬٬ آزادی ٬٬ در مفهوم سیاست غربی به کار گرفته نشده بود ، بلکه منظور ٬٬ آزادی اعمال شریعت بوده است ٬٬ .

 همچنین ، گروه های نظامی جنوب کشور را جزو گرو ه های داعش و القاعده به شمار نمی آورد ، تا اذهان عمومی آنها را جزو معترضین عادی به شمار آورند ، کسانی که شورشیان ساده ای هستند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian