Kongreden geçen Tibet’e karşılıklı giriş hakkına (Reciprocal Access to Tibect Act – H.R.1872) ilişkin yasayı Başkan Trump 19 Aralık 2018 tarihinde onayladı.

Bu tasarı, aktör Richard Gere ve İnternational Campaign for Tibet (İCT)’in yürüttüğü kampanya sonrasında, temsilci James McGovern (Demokrat) tarafından sunuldu. ABD’li yurttaşların Tibet topraklarına girişini yasaklayan Çinli memurlara ABD topraklarına girişinin yasaklanmasını öngörmektedir.

ABD kendi topraklarına giriş hakkını çok kısıtlayıcı bir politika yürütmektedir ve vize sahibi de olsa, herhangi bir yabancıyı sınırdan geri çevirebilmektedir.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang (fotoğraf), 26 Mart 2018’de, ABD’nin bir Çin eyaletinin içişlerine müdahale etmemesi gerektiği düşünüldüğünde bu metnin kötü bir mesaj olduğunu açıkladı. Şuang, bölgenin coğrafi özellikleri dikkate alındığında, yabancıların girişinin düzenlenmesini kaçınılmaz olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD’nin, tüm ABD yurttaşlarının dünyanın herhangi bir yerine rahatlıkla gidebilmesi için, bu « giriş hakkı mütekabiliyeti » düzeneğini dünyanın başka bölgelerine de yayması bekleniyor.

Çeviri
Osman Soysal