نقشه ی اولیه ی تغییر مرزها در خاور میانه ی بزرگ که توسط کلنل رالف پیترز منتشر شده است

نوزده سال جنگ بی پایان

کلنل رالف پیترز در نشریه ی پارامترهای نیروی زمینی به تاریخ ۱۳ ماه سپتامبر ۲۰۰۱ چنین نوشت که پرزیدنت جورج بوش پسر قصد دارد تا به طور کامل ماموریت پنتاگون را
تغییر دهد . وزیر دفاع وقت ، دونالد رامسفلد نیز آدمیرال آرتور سبروسکی را برای آموزش افسران آینده تعیین کرد . او سه سال در دانشکده های نظامی گشت تا بتواند کلیه ی افسران ارتش را آموزش بدهد . تفکر او توسط معاونش توماس بارنت منتشر شد .

مناطقی که به دست ایالات متحده به جنگ کشیده شده اند ، هم اکنون در وضعیتی نزدیک به هرج و مرج قرار دارند . هرج و مرجی که بنا به تفکر فیلسوف انگلیسی توماس هابس به صورت نبود کامل ساختارهای سیاسی برای محافظت از شهروندان دربرابر یکدیگر معنی شده است ( انسان در برابر انسان دیگر ، گرگی بیش نیست ) . و این خارج از مفهوم انجیلی است که در آن برای ساخته شدن نظامی جدید باید نظام قبلی را از میان برداشت .

این جنگ به صورت تفسیر نوین نیروهای نظامی ایالات متحده در دوران جهانی شدن میباشد، که گذر از سرمایه داری مولد به سمت سرمایه داری مالی است . جنگ بسان یک راکت عمل می کند : این گفته ی اسمدلی باتلر ، افسر ایالات متحده قبل از جنگ جهانی دوم میباشد که بیشترین مدال ها را به خود اختصاص داد [1]. از این پس دوست و دشمن دیگر اهمیتی نخواهند داشت ، و جنگ اجازه می دهد تا منابع طبیعی به سادگی بهره برداری شوند .

این شکل از جنگ به جنایات علیه بشریت فراوانی منتهی می شود ( به خصوص پاک سازی قومی ) که نیروهای ارتش ایالات متحده اجازه ی چنین کاری را ندارند . از این رو دونالد رامسفلد از ارتش های خصوصی برای این هدف استفاده کرده ( بلک واتر ) ، و سازمان های تروریستی تربیت می کند در حالی که مدعی جنگ با آنهاست.

دولت بوش و اوباما از همین استراتژی استفاده کردند : نابود سازی زیر ساخت های دولتی مناطق کاملی از جهان . جنگ ایالات متحده هدفش پیروزی نمی باشد ، بلکه قصد دارد مدت ها ی طولانی ادامه دار باشد ( جنگ های بی پایان ) . پرزیدنت دونالد ترامپ و مشاور امنیت ملی وی ژنرال مایکل فلین ، به این موضوع ایراد گرفتند ، اما نتوانستند به آن پایان بدهند . امروزه ،پیروان تفکر رامسفلد -سبروسکی ، همین هدف را به وسیله ی سازمان ناتو و نه وزیر دفاع این کشور دنبال می کنند .

پس از آنکه پرزیدنت بوش ٬٬ جنگ بی پایان را راه انداخت ٬٬ - در افغانستان به سال ۲۰۰۱ و در عراق به سال ۲۰۰۳ ، میان نخبگان سیاسی واشنگتن اعتراضاتی بر پاشدکه دلایل هجوم به عراق و ایجاد هرج و مرج در این کشور را زیر سوال می برد . این موضوع توسط کمیسیون بیکر-همیلتون به سال ۲۰۰۶ دنبال شد . هرگز جنگ در افغانستان و عراق پایان نگرفت ، و پنج سال بعد اوباما صحنه های عملیات جنگی نوینی را آغاز کرد : کشور لیبی در سال ۲۰۱۱ و سوریه در سال ۲۰۱۲ و یمن در سال ۲۰۱۵.

دو. بازیگر خارجی در این نقشه شرکت داشتند .

در سال ۲۰۱۰-۲۰۱۱ انگلستان بهار عربی را آغاز کرد ، عملیاتی که به صورت اعتراض
اعراب به سال ۱۹۱۵ توسط لورنس عربستان تعبیر شد ، که در آن وهابیت قدرت را در شبهه جزیره ی عربستان به دست گرفت . واخوان مسلمین توانستند به قدرت برسند و نه به کمک پنتاگون ، بلکه توسط وزارت امور خارجه ی این کشور و سازمان ناتو

در سال ۲۰۱۴ ، روسیه به کمک سوریه شتافت ،دولت این کشور سرنگون نشده بود و توانست با این کمک مقاومت کند . از آن پس بریتانیاـ که بین سال های ۲۰۱۱ و ابتدای ۲۰۱۲ کوشیده بود تا رژیم این کشور را تغییر دهد و سپس ایالات متحده ، که می کوشید رژیم این کشور را سرنگون سازد( از سال ۲۰۱۲ تا کنون) ، مجبور شدند این کشور را ترک کنند . روسیه که با دنبال کردن رویای ملکه کاترین ، هم اکنون علیه هرج و مرج در این کشور و ایجاد ثبات در آن در حال جنگ می باشد – به زیر ساخت های دولتی و احترام گذاشتن به مرزها این کشور مشغول است .

کلنل رالف پیترز ، که در سال ۲۰۰۱ ، استراتژی نوین پنتاگون را فاش ساخته بود ، در سال ۲۰۰۶ نقشه ی و هدف آدمیرال سبروسکی را منتشرکرد . در این نقشه اسرائیل و اردن دست نخورده باقی خواهند ماند . سایر کشورهای خاور میانه ی بزرگ ( که از مراکش آغاز می شود و به پاکستان ختم می گردد ) باید از داشتن دولت محروم شوند و کشورهای بزرگ دیگر ( شامل عربستان سعودی و ترکیه ) باید از نقشه جهان حذف شوند.

ترکیه که متوجه شد نزدیک ترین متحدش قصد دارد سرزمینش را با ایجاد کردستان آزاد تقسیم کند ، کوشید به چین نزدیک شود ، سپس تئوری پرفسور احمد داووداغلو استفاده کرد : ٬٬نداشتن مشکلات با همسایگان ٬٬ . ترکیه از اسرائیل فاصله گرفت و با قبرس و یونان ، ارمنستان ، عراق و غیره طرح صلح حود را اجرا کرد . با وجود اختلاف بر سر منطقه ی حاتای ، با سوریه بازار مشترک ایجاد کرد . اما زمانی که در سال ۲۰۱۱ لیبی در عرصه ی جهانی تنها ماند ، فرانسه توانست ترکیه را متقاعد سازد تا برای گریز از نابودی به طرح های سازمان ناتو بپیوندد . پرزیدنت رجب طیب اردوغان که اسلام گرای سیاسی از حزب ملی گوروش بود ، وارد جناح اخوان مسلمین شد ، با این امید که بتواند از بهار عربی بهره مند شود . در این رابطه ، ترکیه بزرگترین مشتری خود را که کشور لیبی بود و نزدیک ترین متحد خود را که کشور سوریه بود ، از دست داد .

در سال ۲۰۱۳ ، پنتاگون با مناسب بودن اوضاع منطقه از طرح جنگ بی پایان استفاده کرد . رابن ورایت در نیویورک تایمز دو نقشه ی مکمل منتشر نمود . اولی طرح تقسیم کشور لیبی بود و دیگری به وجود آوردن کردستان که شامل بخش هایی از سوریه ، عراق و نیمه ی شرقی ترکیه و ایران بوده است . همچنین کشوری با نام استان سنی به وجود آورد که میان عراق و سوریه و تقسیم شدن پنج بخش از عربستان سعودی و دو بخش از یمن را شامل می شد . این عملیات از سال ۲۰۱۵ آغاز گردید .

با این طرح نوین ،ستاد ارشد ارتش ترکیه بسیار خوشحال شد و آماده ی عملیات گردید . با کشور قطر در سال ۲۰۱۷ و کویت در سال ۲۰۱۸ و سودان در سال ۲۰۱۷ قرار داد های منعقد نمود تا بتواند پایگاه های نظامی در این کشورها به وجود آورد و کشور عربستان را محاصره کند . او توانست در سال ۲۰۱۹ علیه سلطان و کودتا در سودان در نشریه های بین الملل مطالبی منتشر سازد . هم زمان ، ترکیه از پروژه ی نوین کردستان استقبال نمود و در ایجاد استان سنی مشارکت نمود که این عملیات به دست داعش و تحت نام خلافت آغاز شد . اما این طرح با اقدامات روسیه در سوریه و اقدامات ایران در عراق شکست خورد.

در سال ۲۰۱۷ ، مسعود بارزانی ، رهبر منطقه، رفراندمی برای استقلال کردستان عراق ترتیب داد . بلافاصله عراق ، سوریه ، ترکیه و ایران متوجه شدند که پنتاگون به طرح اولیه ی خود بازگشته و قصد دارد ٬٬ کردستان آزاد ٬٬ در این منطقه ایجاد کند و بخش های از سرزمین ها ی منطقه را به این طرح اختصاص دهد . این کشورها با هم دستی با یکدیگر اجازه ندادند تا این طرح اجرا شود . در سال ۲۰۱۹ پ ک ک / پ ای جی اعلام کردند که می خواهند روژاوای سوریه را مستقل سازند . بدون لحظه ای معطلی کشورهای عراق ، سوریه ، ترکیه و ایران با یکدیگر هم دست شدند . ترکیه روژاوا را تسخیر نمود و پ ک ک و یه پ گ را بیرون راند ، در حالی که ارتش سوریه و روسیه در این عمل دخالت کمتری داشتند .

در سال ۲۰۱۹ ، ستاد ارشد ارتش ترکیه متقاعد شد که پنتاگون برای مدت کمی از تخریب سوریه به علت حضور روسیه صرف نظر کرده است و قصد دارد ترکیه را نابود کند .از این رو ترکیه جنگ بی پایان در لیبی را آغاز کرد و سپس اعضای سازمان ناتو را تهدید نمود : اتحادیه ی اروپا را در ارتباط با مهاجران و ایالات متحده را با آغاز جنگ با روسیه . برای تحقق این عمل ترکیه مرزهای خود را به سمت یونان باز کرد و ارتش روسیه و سوریه را در ادلیب مورد حمله قرار داد و به عناصر جهادی القاعده و داعش که در این منطقه پناهنده شده بودند حمله کرد . این همان مرحله ای است که تا کنون ادامه دارد.

نقشه ی اصلاحی پروژه ی تغییر مرزهای خاور میانه ی بزرگ که توسط رابن ورایت منتشر شده است .

پروتوکل الحاقی مسکو

ارتش ترکیه باعث کشته شدن نیروهای روسیه و سوریه در ماه فوریه ی ۲۰۲۰ شد ، در حالی که پرزیدنت اردوغان پیوسته با هم تای روسی خود پرزیدنت پوتین در تماس تلفنی قرار داشت تا بتواند از تشنج های خود ساخته بکاهد .

وزیر امور خارجه ی ایالات متحده مایک پومپئو ، ماموریت گرفت تا به خواسته های پنتاگون در ارتباط با ترکیه اقدام کند ، به شرط آنکه این کشور جنگ بی پایان را با لیبی آغاز کند . کشور لیبی به دست هزاران طایفه اداره می شود و دارای دو رهبر اصلی است، آنهایی که از سوی سازمان سیا در آنجا حضور دارند مانند ، فائز السراج که مدیر شورای ریاست جمهوری است و همچنین فرمانده ی ارتش ملی ، خلیفه هفتر.

هفته ی پیش فرستاده ی ویژه ی سازمان ملل در ارتباط با لیبی ، پرفسور قاسم سالامه ، مجبور شد با بهانه ی بیماری استعفا دهد . او در کنفرانس خبری ، با عصبانیت درخواست استعفای خود را اعلام کرد . برای حمایت از السراج ، قطبی از اخوان مسلمین توسط قطر و ترکیه ایجاد شد . اتحاد دیگری میان هفتر و مصر و امارات متحد عربی ایجاد شد که در آن عربستان سعودی و سوریه نیز شرکت داشتند .

این موضوع باعث گردید تا سوریه بتواند وارد عرصه ی بین المللی شود . سوریه با هفت سال مقاومت پیروزمندانه از سوی اخوان مسلمین و ایالات متحده مورد تحسین قرار گرفت . سفارت خانه های لیبی و سوریه در چهارم ماه مارس در دمشق و بنغازی به سرعت افتتاح شدند .

اتحادیه ی اروپا نیز که از شانتاژ ترکیه به وسیله ی پناهندگان شکایت می کرد ، مدیر کمیسیون اتحادیه برای بازدید از هجوم پناهندگان به مرزهای ترکیه با یونان به منطقه فرستاد و مدیر شورا نیز با پرزیدنت اردوغان در آنکارا ملاقات کرد . اردوغان اعلام کرد که به شرط حفظ تمامیت سرزمین ترکیه توسط اتحادیه ی اروپا حاضر است با این اتحادیه همکاری کند .

کاخ کرملین با شوق موذیانه ای تسلیم مجدد ترکیه را جشن گرفت : فرستاده ها ترکیه بر خلاف همیشه صندلی برای نشستن ندارند و در حالت ایستاده باقی مانده اند ، پشت سر آنها مجسمه ای از ملکه کاترین کبیر دیده می شود که این موضوع ثابت می کند در قرن هجدهم روسیه در سوریه حضور داشته است . و در پایان پرزیدنت اردوغان و پوتین در برابر ساعت تاریخی پیروزی روسیه بر امپراطوری عثمانی نشسته اند .

بر همین اساس ، پرزیدنت ولادیمیر پوتین در کاخ کرملین از پرزیدنت رجب طیب اردوغان در تاریخ پنجم ماه مارس پذیرایی نمود . نخستین ملاقات کوتاه آنها که سه ساعت به طول انجامید به رابطه میان ایالات متحده پرداخته شد . روسیه حاضر شد از ترکیه محافظت کند به شرط آنکه این کشور پروتوکل الحاقی در ارتباط با ثبات وضعیت در منطقه ی ادلیب را امضا کند [2] . جلسه ی دوم که سه ساعت طول کشید ،با حضور وزرا و مشاورین انجام شد و متن پروتوکل نوشته شد . در این پروتوکل راهروی امنیتی که دوازده کیلومتر عرض دارد باید به دور بزرگراه ( ام ۴ ) کشیده شود ، و توسط دو طرف مورد محافظت قرار گیرد . در واقع : ترکیه به سمت شمال بزرگراه رانده می شود که بازگشایی شده است و به این صورت شهر جیسر-الشگور را که مقر عناصر جهادی است از دست می دهد . به خصوص باید با اعمال تفاهم نامه ی سوشی ، تنها از مخالفین ارتش سوریه حمایت کند ، که این مخالفین باید از عناصر دموکرات تشکیل شوند و اسلام گرای افراطی نباشند و با عناصر جهادی بجنگند . اما مخالفین دموکرات ارتش سوریه وجود ندارند و آنها ساخته و پرداخته ی توهمات تبلیغاتی بریتانیا می باشند . در واقع ترکیه باید خود به کشتن عناصر جهادی اقدام کند ، یا آنکه آنها را از منطقه ی ادلیب به سمت جربای تونس و سپس تریپلی لیبی بفرستد ، به همان شکل که پیش از ماه ژانویه عمل کرده بود .

علاوه بر این در هفتم ماه مارس ، پرزیدنت پوتین با پرزیدنت سابق ناظربایف برای مطالعه بر امکان حضور ( ارتش کلاه آبی قزاق در سوریه ) تحت نظارت سازمان همکاری های امنیتی ( او تی اس سی ) تماس گرفت . این گزینه در سال ۲۰۱۲ نیز مورد مطالعه قرار گرفته بود . سربازان قزاق مسلمان می باشند و نه ارتدکس .

به اعتقاد ریاض ، گزینه ی حمله به عربستان سعودی به جای حمله به ترکیه از سوی پنتاگون شدت گرفته است ، با اینکه پرزیدنت ترامپ در مقابل فروش اسلحه به عربستان قول حمایت داده است . تقسیم شدن عربستان سعودی از سوی پنتاگون از سال ۲۰۰۲ طراحی شده بود [3]

این هفته به سمت قصر سلطنتی ریاض چندین موشک پرتاب شد . شاهزاده محمد بن سلمان ( ۳۴ ساله ) عموی خود ، شاهزاده احمد (۷۰ ساله ) ، همچنین رقیب خود و شاهزاده ی سابق پرنس محمد بن نایف (۶۰ ساله ) و عده ای از شاهزاده ها و امیران ارتش را دستگیر نمود . منطقه ی شیعه نشین کاتیف ، که بسیاری از شهرهای آن با خاک یکسان شده اند ، محاصره شد . قیمت هر بشکه نفت به ۳۱ دلار تنزل کرد ، و صنعت نفت شیل ایالات متحده مورد تهدید و نابودی قرار گرفت . هیچ توضیح رسمی در ارتباط با جنگ میان مدعیان سلطنت و بیماری کورونا در این رابطه نتوانست اقدام موثری باشد [4].

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1« J’ai effectué 33 ans et 4 mois de service actif, et durant cette période, j’ai passé la plupart de mon temps en tant que gros bras pour le monde des affaires, pour Wall Street, et pour les banquiers. En bref, j’étais un racketteur, un gangster au service du capitalisme. J’ai aidé à sécuriser le Mexique, plus particulièrement la ville de Tampico, au profit des groupes pétroliers américains en 1914. J’ai aidé à faire de Haïti et de Cuba un endroit convenable pour que les hommes de la National City Bank puissent y faire des profits. J’ai aidé au viol d’une demi-douzaine de républiques d’Amérique centrale au bénéfice de Wall Street. J’ai aidé à purifier le Nicaragua au profit de la banque américaine Brown Brothers de 1902 à 1912. J’ai apporté la lumière en République dominicaine au profit des entreprises sucrières américaines en 1916. J’ai livré le Honduras aux entreprises fruitières américaines en 1903. En Chine, en 1927, j’ai aidé à ce que l’entreprise Standard Oil fasse ses affaires en paix. » in War Is a Racket, Smedley Butler, Feral House (1935)

[3"Taking Saudi out of Arabia", Powerpoint de Laurent Murawiec pour une réunion du Défense Policy Board (July 10, 2002).

[4“Two Saudi Royal Princes Held, Accused of Plotting a Coup”, Bradley Hope, Wall Street Journal ; “Detaining Relatives, Saudi Prince Clamps Down”, David Kirkpatrick & Ben Hubbard, The New Yok Times, March 7, 2020.