General Kasım Süleymani’nin katillerinden biri olan Mustafa el-Kazımi’nin Irak başbakanı olarak atanması konusunda Washington ve Tahran arasında bir mutabakata varıldığı anlaşılıyor.

El Kazımi İngiliz ve Irak çifte vatandaşlığına sahip olmasına rağmen CİA’ya yakınlığıyla biliniyor. Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’i devirmek üzere Ahmet Çelebi çevresinde Washington tarafından oluşturulan sürgündeki Irak hükümetine katıldı. Ayrıca, atanması dolayısıyla kendisini ilk olarak tebrik eden yabancı devlet yetkilisi olan MBS’nin veliaht prensi olduğu Suudi Arabistan’a da yakın olduğu belirtiliyor. Al-Monitor gazetecilik yapmış, ardından da Irak İstihbarat Servislerinin Başkanı olmuştur. 2020’de İran Devrim Muhafızları generali Kasım Süleymani ve Hasdi Şabi’nin (İran yanlısı Irak milisleri) iki numaralı ismi Ebu Mehdi el-Mühendis’e yönelik çifte suikastın Iraklı suç ortağıydı.

General Kasım Süleymani, herkes tarafından IŞİD’in bölgede yenilmesinin sahadaki başlıca aktörü olarak kabul ediliyordu. Ölümü, sadece İran halkı tarafından değil, Ortadoğu’da IŞİD’ten muzdarip olan herkes için büyük üzüntüye neden olmuştu. İran Devrimi Rehberi, Ayetullah Ali Hameney ve Lübnan Hizbullah’ın genel sekreteri Hassan Nasrallah kardeşleri için yas tutmuştu. Daha da şaşırtıcı bir şekilde, ona katlanamayan ve ciddi bir siyasi rakip olarak gören İran’daki Şeyh Hasan Ruhani hükümeti de gözyaşlarına katıldı. Hatta Devlet Başkanı Ruhani’nin suikast konusunda önceden anlaşma yapıp yapmadığı konusu dahi tartışılmıştı.

Ne olursa olsun, Mustafa el-Kazımi’nin Irak Başbakanı olarak görevlendirilmesi:

 1. ABD ve İran hükümeti, 2003 yılından bu yana sürekli olarak, diğer konulardaki anlaşmazlıklarına rağmen Irak’ın siyasi yaşamını birlikte yönetmekte olduğunu;

 2. General Süleymani’nin öldürülmesi, sadece önemli misilleme eylemlerine yol açmamakla kalmadı, aksine meşru bir ihtar olarak algılandığını ortaya koymaktadır. Şiilerin önde gelen askeri liderinin ve birkaç hafta öncesinde Sünnilerin askeri lideri halife Ebubekir el-Bağdadi’nin ölümü, Ortadoğu’nun Devlet Başkanı Donald Trump tarafından yeniden ele alındığını gösterdi.

Çeviri
Osman Soysal