به گزارش فارس، "تیری میسان"، روزنامه نگار و فعال سیاسی فرانسوی، با انتشار مقاله‌ای هشدار داد که کشورهای عضو ناتو و شورای همکاری‌های خلیج فارس، خود را برای راه اندازی یک کودتا و موجی از کشتار فرقه ای در سوریه آماده می کنند و نوشت: طبق شواهد موجود، سه نشست در دوحه و ریاض برای طراحی پروپاگاندای تبلغاتی جدیدی علیه بشار اسد برگزار شده که طی روزهای آتی به اجرا در خواهد آمد.

* ساخت برنامه کودتای دوروغین از سوی ناتو و پخش آن از رسانه ملی سوریه

تنها چند روز دیگر و احتمالا از جمعه 15 ژوئن، شب هنگام زمانی که مردم سوریه بخواهند از تلویزیون کانال های ملی خود را ببینند، شاهد آن خواهند بود که این شبکه ها با برنامه های تلویزیونی که از سوی سازمان سیا تهیه شده، جایگزین شوده است. در این برنامه‌ها، تصاویری که در استودیو ضبط شده‌اند، به نمایش در خواهد آمد که در آن ها کشتارهایی نشان داده می شود و دولت سوریه به عنوان متهم انجام آن معرفی شده، مردم تظاهرات کرده، وزرا و ژنرال های ارتش از سمت خود استعفا می کنند، سپس نشان داده می شود که بشار اسد پست خود را ترک کرده، شورشیان در مراکز بزرگ شهر جمع شده، و یک دولت جدید در کاخ ریاست جمهوری منصوب می شود.

این عملیات دروغ‌پراکنی و جنگ روانی مستقیما از سوی "بن رودز"، معاون سازمان امنیت ملی در امور ارتباطات استراتژیک؛ با هدف تضعیف روحیه سوری‌ها در جهت تسهیل انجام یک کودتا، فرماندهی می شود. از این طریق، ناتو هم که از وتو طرح حمله به سوریه از سوی روسیه و چین ناخرسند است، می تواند بدون درگیری نظامی غیرقانونی، به پیروزی دست یابد. شما هر قضاوت و تفکری هم که در رابطه با واقعیت های درون سوریه داشته باشید، باز هم انجام یک کودتا، تمام امیدهایتان را نسبت به مستقر شدن دموکراسی در این کشور، به باد می‌دهد.

اتحایده عرب نیز رسما از اپراتورهای ماهواره های عرب ست و نیل ست خواسته است تا پخش برنامه شبکه های سوری اعم از عمومی و خصوصی (تلویزیون سوریه، الکبریا، الدنیا، چم تی وی، و غیره) را متوقف کند. چنین درخواستی پیش از این نیز سابقه داشته است؛ زمانی که اتحایده عرب طرح سانسور شبکه های لیبیایی را انجام داد تا بتواند ارتباط دولت این کشور با مردم را قطع کند. هیچ شبکه زمینی در سوریه فعال نیست، و به همین جهت تمام شبکه های تلویزیون اختصاصا با ماهواره کار می کنند. از این رو، طراحان این برنامه، با قطع شبکه ها، نمی گذارند صفحه تلویزیون خالی بماند.

* دوحه و ریاض، میزبان برنامه ریزان و سازندگان برنامه‌های دروغین تلویزیونی علیه سوریه

مطمئنا بخش اصلی ماجرا هنوز پنهان است. بنا بر اطلاعات به دست آمده، هفته گذشته چند جلسه برای برنامه ریزی این دروغ پراکنی و جنگ روانی برگزار شده است. دو نشست اول، جلسه های فنی بوده اند که در دوحه قطر برگزار شده‌اند؛ و سومین نشست هم جلسه ای سیاسی بوده است که در ریاض عربستان برگزار شده است.

در جلسه اول افسران و ماموران واحد جنگ روانی ارتش آمریکا که در شبکه های تلویزیون های ماهواره ای العربیه، الجزیره، بی بی سی، سی ان ان، فاکس، فرانس 24، فیوچر تی وی، و ام تی وی فعال هستند، گرد هم آمدند. مشخص شده است که ماموران واحد جنگ روانی ارتش آمریکا از سال 1998 به فعالیت در سی ان ان ، مشغول شده‌اند. از آن زمان، این رویه از سوی ناتو به دیگر رسانه های استراتژیک نیز بسط داده شد.

آن ها در این نشست، اطلاعات غلط و ساختگی را بر اساس یک طرح داستان سرایی که توسط تیم "بن رودز" در کاخ سفید ارائه شده، ایجاد کردند. در این روند، یک ساختار اعتباربخشی دو جانبه در نظر گرفته شد، که بر اساس آن، قرار شده است هر رسانه دروغ رسانه دیگر را مجددا تکرار کند، تا این اطلاعات برای تماشاگر تلویزیونی باورپذیرتر به نظر برسد. آن ها در این مسیر نه تنها خواهان به کارگیری شبکه های تلویزیونی سیا در سوریه و لبنان (برازا، فیوچر تی وی، ام تی وی، اورینت نیوز، سیریا چاب، و سیریا القد) شدند، بلکه درخواست کردند تا 40 شبکه تلویزیونی وهابی نیز به کار گرفته شوند تا از آن ها برای نمایش کشتار استفاده شود.

دومین نشست برای مهندسین و متخصصین فنی برگزار شد تا بتوان تصاویر جعلی و غیرواقعی را از طریق میکس و ترکیب تصاویر گرفته شده در استودیوهای فضای باز و تصاویر ایجاد شده با رایانه، ایجاد کرد. در طول هفته‌های گذشته، استودیوهای عربستان سعودی برای ساخت نسخه های دقیقا مشابه با دو کاخ ریاست جمهوری سوریه و میدان های اصلی دمشق، آلپو و حمص به کار گرفته شده اند. استودیوهایی از این دست، پیش از این در دوحه قطر نیز وجود داشته، با این حال این استودیوها برای انجام این کار کافی نبوده اند.

* تخریب انگیزه‌ حمایت های مردمی از دولت بشار اسد، تنها راه دور زدن روسیه و چین

نشست سوم هم با حضور ژنرال "جیمز بی اسمیت"، سفیر آمریکا، نماینده ای از انگلیس و شاهزاده "بندر بن سلطان" برگزار شد. در این نشست، فعالیت رسانه‌ای با ارتش موسوم به آزادی سوریه که مزدوران شاهزاده "بندر" در آن نقشی محکم و قطعی دارند، هماهنگ شد.

چندین ماه است که آماده‌سازی این عملیات در جریان است، اما پس از آنکه "ولادیمیر پوتین"، رئیس جمهور روسیه، اعلام کرد که به هر طریق حتی به زور، در برابر هرگونه مداخله نظامی غیرقانونی ناتو در سوریه، می‌ایستد، شورای امنیت ملی آمریکا تصمیم به سرعت بخشیدن به روند این عملیات گرفت.

این عملیات دو هدف را دنبال می کند:

اول، انتشار شایعه و اخبار غلط و دوم سانسور کردن هرگونه پاسخی از طرف مقابل.

بستن شبکه‌های ماهواره‌ای برای پیش‌برد اهداف نظامی، کار جدیدی نیست. آمریکا و اتحادیه اروپا، تحت فشار اسرائیل، یکی پی از دیگری شبکه های تلویزیونی لبنان، فلسطین، عراق و ایران را مسدود کرده‌اند. اما، هیچ‌گاه شبکه‌ای از دیگر نواحی و بخش های دیگر جهان مورد سانسور قرار نگرفته است.

* "هنر پروپاگاندا" برای حذف رقیب

انتشار اخبار غلط نیز، چیز تازه ای نیست، اما این کار در طول دهه گذشته در مراحل کلیدی و حساس در قالب "هنر پروپاگاندا" (جنجال رسانه‌ای برای انتشار یک شایعه) انجام گرفته است.

 در سال 1994 از یک شبکه رادیویی پخش موزیک با نام رادیوی آزاد "توزند هیلز"، نشانه هایی برای انجام کشتار در "رواندا" صادر شد.

 در سال 2001، ناتو از رسانه‌ها برای انتشار یک تفاسیری از حملات یازده سپتامبر استفاده کرد تا بتواند از این طریق حمله خود به افغانستان و عراق را توجیه کند. در آن زمان هم، "بن رودز" بود که در دولت بوش وظیفه جعل و درست کردن گزارش کمیسیون کین/همیلتون در رابطه با حملات را بر عهده داشت.

 در سال 2002، سازمان سیا از 5 شبکه تلویزیونی (تلون، گلوبوویژن، واله تی وی، و سی ام تی) استفاده کرد تا به مردم ونزوئلا بقبولاند که معترضین "فانتوم"، "هوگو چاوز"، رئیس جمهور منتخب، را دستگیر و وی را به استعفا از سمت خود وادار کرده اند. در حقیقت او قربانی یک کودتای نظامی بود.

 در سال 2011، شبکه تلویزیونی فرانس 24 بر اساس قراردادهای امضا شده، به عنوان مرجع خبری شبکه لیبیایی سی ان تی، نقش ایفا کرده است. در طول نبرد طرابلس و در حالی که شورشیان لیبی هنوز کیلومترها دورتر از این شهر بودند، ناتو فیلم های جعلی را در استودیو ساخته و از طریق الجزیره و العربیه منتشر کرد، که شورشیان را در میدان مرکزی پایتخت نشان می داد. در نتیجه، ساکنان طرابلس به خیال اینکه در جنگ شکست خورده اند، مقاومت را به کلی کنار گذاشتند.

* رکن چهارم دموکراسی، در کنار بی تفاوتی سازمان‌های بین‌المللی، جنگ افروزی می‌کند

این روزها، رسانه ها نه تنها از یک جنگ حمایت می کنند، بلکه آن ها خود این جنگ ها را ایجاد می کنند. این روند ناقض مبانی حقوق بین الملل است. اول از همه، بند article 19 از بیانیه جهانی حقوق بشر در رابطه با انتقال و انتشار اخبار صحیح بی توجه به محدودیت ها و مرزهای جغرافیایی است. چنین رویه ای نهایتا، موجب نقض قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل پس از جنگ جهانی دوم و در تلاش برای جلوگیری از بروز مجدد جنگ تصویب شد، می شود.

قطعنامه های 110, 381، و 819، ایجاد هرگونه مانع برای انتقال و تبادل آزاد اطلاعات و ایده ها (نظیر قطع شبکه های تلویزیونی سوریه) و همچنین هر نوع پروپاگاندا و تبلیغات رسانه ای که موجب تشویق و اشاعه تهدید نسبت به صلح، شکست صلح و تمام اقدامات تهاجمی شود، را ممنوع و قدغن کرده‌اند. بر اساس قانون، جنجال رسانه ای در جنگ، جرم علیه صلح به حساب می آید، که بدترین نوع جرم است، زیرا موجب تسهیل انجام کشتار و جرایم جنگی می شود.