آیت الله علی خامنه ای، رهبر عالی انقلاب اسلامی، به مناسبت سال نو سخنرانی مهمی در مشهد ایراد کرد. رهبر ایرانی ترازنامه ای از سال گذشته و چشم انداز انتخابات ریاست جمهوری آینده را مطرح کرد.

طی این سخنرانی، او یادآور شد که ایران طی چند دهه می بایستی با انگلستان و ایالات متحده رویاروئی کند. او مشخصا اعلام کرد که از سال 2007 جمهوری ما با یک دشمن دیگر نیز روبرو شده است : فرانسه. البته می توانیم اسرائیل را نیز به این فهرست اضافه کنیم، ولی این کشور یک کشور مصنوعی بوده و به خودی خود وجود ندارد.

آیت الله خامنه ای اعلام کرد : «خارج از ایالات متحده که دشمنا صلی ایران است و تمام ماشیناسیون خود را روی ایران متمرکز کرده، دشمنان دیگری وجود دارند، علاوه بر دولت انگلیس که تنها از ایالات متحده تبعیت می کند. جمهوری اسلامی ایران با دولت و مردم فرانسه مشکلی ندارد، ولی دولت فرانسه سیاستهای خصمانه ای در این سال های گذشته علیه ملت ایران اتخاذ کرده است، به ویژه پس از انتخاب نیکلا سرکوزی، و این سیاست اشتباه و غیر عاقلانه همچنان ادامه دارد. رژیم صهیونیستی کوچکتر از آن است که بتواند به عنوان دشمن ملت ایران مطرح باشد».

ترجمه توسط
حمید محوی