ولترشبکه

سند تازه در مورد قتل دگ هامرسکیولد

+

دگ هامرسکیولد، دیپلمات سوئدی و سر منشی سازمان ملل متحد، بتاریخ 18 سپتامبر سال 1961، در حادثه انفجار هواپیمای خویش در رودیزیا شمالی (زامبیا کنونی) جان سپرد.

یک کمیسیون بین المللی، متشکل از دادستان های سابق، مانند سر ستیفان سدلی و سر ریچارد گولدستون، در ماه فبروری سال 2014، از جانب سازمان ملل تشکیل گردید. این کمیسیون از ایالات متحده درخواست شماری از اسناد، از جمله اسناد شنیداری از آژانس امنیت ملی آمریکا را نموده است.

سند نشر شده عبارت از یک کابل تیلفونی اد گولیان، سفیر ایالات متحده در کانگو، میباشد. این دیپلمات، سرباز مزدور، یان فان ریسیگم، را شناسایی کرد که، مبنی بر تمام احتمالات، آن هواپیمای را اداره میکرد که هواپیمای سر منشی سازمان ملل را سرنگون کرده بود.

JPEG - 22.8 kb

در سال 2011، دی گاردین شهادت یک شخصی را که سرنگون شدن هواپیمای دگ هامرسکیولد را دیده بود، منتشر ساخته بود. سپس در کتاب سوزان ویلیامس زیر عنوان کی هامرسکیولد را به قتل رساند؟ سازمان ملل متحد، جنگ سرد و تفوق سپید ها در آفریقا، جزئیات تازه یی افشا کرده بود.

به نظر میرسد که سر منشی سازمان ملل متحد توسط یک ائتلاف قدرت آپارتاید رودیزیا و دیپلمات های انگلوساکسون (انگلیس تبار،م.) که بخاطر از دست دادن قدرت کشور های مقتدر بزرگ در آفریقا نگران بودند، به قتل رسیده باشد. دگ هامرسکیولد در مخالفت با نظر لندن و واشنگتن، به یک عملیات نظامی در کانگو اجازه داده بود.

" دگ هامرسکیولد : شواهد نشان میدهند که هواپیمای سر منشی سازمان ملل سرنگون ساخته شده بود "، نوشته جولیان بورگر و گئورگینا سمیث، دی گاردین، 17 اگست 2011.
http://www.theguardian.com/world/20...

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.