وزارت امور خارجۀ ایالات متحده اعتراف کرد که تیم ناو یو ا ساس دونالد کوک USS Donald Cook از روزی که هواپیمای جنگی روسی سوخو 24 (Su-24) بر فراز دریای سیاه پرواز کرد، اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و از نظر روانی قویاً تضعیف شده اند. این هواپیمای روسی نه بمب حمل می کرد و نه موشک و تنها انباشته از تجهیرات جنگ الکترونیک بود..

در این ویدئو ناو یواس اس دونالد کوک را می بینیم که وارد دریاس سیاه شده و در مجاورت مرزهای آبی روسیه موضع می گیرد.

10 آوریل 2014، ناو یو اس اس دونالد کوک وارد دریای سیاه شد و 12 آوریل یک بمب افکن تاکتیک Su-24 بر فراز این ناو پرواز کرد، چندین رسانه اعلام کردند که تیم ناو آمریکائی روحیۀ خود را کاملاً از دست داده اند، به شکلی که موجب اعتراض رسمی پنتاگون شد [1].

یو اس اس دونالد کوک یک ناو جنگی موشک انداز از نسل چهارم است که سلاح اصلی آن موشک های کروز تاماهاک با برد 2500 کیلومتر است که در عین حال می تواند به کلاهک اتمی نیز مجهز شود. در چهارجول مأموریت های عادی 56 موشک تاماهاک حمل می کند ولی در وضعیت تهاجمی می تواند به 96 فروند موشک کروز مسلح شود.

این ناو جنگی ایالات متحده به سامانۀ جنگی آخرین نسل اجیس Aegis مجهز می باشد. نوعی پدافند هوائی ضد موشکی است که با ایجاد شبکه روی گروهی از ناوهای جنگی می تواند هم زمان صد ها هدف را رهگیری و نابود کند. یواس اس دونالد کوک به 4 رادار بزرگ نیز مجهز است که قدرت آن معادل چند ایستگاه رادار است. این ناو جنگی علاوه بر این تجهیزات برای تضمین حفاظتی خود به 50 موشک ضد هوائی از انواع مختلف مجهز می باشد.

با این وصف سوخو 24 بی هیچ بمب و موشکی در آسمان یو اس اس دونالد کوک به پرواز درآمد و ردی از شگفتی و بهت در اکیپاژ دریانوردان جنگی آمریکائی بر جای گذاشت. به گفتۀ نشریۀ روسیااسکای گازتا Rossíyskaya Gazeta [2] هواپیمای روسی تنها به تجهیزات الکترونیک جیبینی Jibiny مجهز بود.

وقتی هواپیمای روسی به ناو آمریکائی نزدیک شد، رادارها از کار افتادند و سیستم انتقال اطلاعات و غیره خاموش شد. به عبارت دیگر، امروز سامانۀ اجیس Aegis نیرومندترین سامانۀ پدافندی که روی یو اس اس دونالد کوک مستقر شده و یا در حال سوار شدن روی سامانه های دفاعی مدرنترین ناوگان ناتو می باشد، خیلی به سادگی باطل شد، یعنی مثل وقتی که با دستگاه کنترل از راه دور تلویزیون را خاموش می کنند _ با تله کوماند – اجیس خاموش شد.

سوخو 24 روسی سپس به شکل مجازی روی یو اس اس دونالد کوک که عملاً ناشنوا و نابینا شده بود، حملۀ موشکی انجام داد. هواپیمای روسی گوئی در حال اجرای تمرین باشد — بی هیچ سلاحی — این رزم آیش مجازی را پیش از آن که راه پایگاهش را در پیش بگیرد، 12 بار روی ناو جنگی ایالات متحده از نسل چهارم تکرار کرد.

پس از این رویداد، یو اس اس دونالد کوک فوراً راه یکی از بنادر رومانی را در پیش گرفت. پس از این درگیری که از سوی رسانه های ناتو کاملاً مخفی نگهداشته شده است، به بحث و گفتگوهای داغی بین کارشناسان در بخش دفاع دامن زده است، ولی ناو ایالات متحده دیگر به مرزهای آبی روسیه نزدیک نشد.

بر اساس گزارش چند نشریّ تخصصی، 27 نفر از تنفگداران دریائی در یو اس اس دونالد کوک در خواست کرده اند که پست خود را ترک کنند.

رئیس مرکز پژوهش های جنگ الکترونیک در زمینۀ « کاهش دید » در آکادمی نیروی هوائی روسیه، ولادیمیر بالیبین Vladimir Balybine در مورد این واقعه چنین اظهار داشت :

« هر اندازه سامانۀ رادیو-الکترونیک پیچیده تر باشد، مختل ساختن آن با استفاد ه از امکانات جنگ الکترونیک به شکل ساده تری امکان پذیر می شود. »

ویدئو برای نمایش سامانۀ اجیس آمریکائی. این سامانه در حال حاضر روی مدرنترین ناوگان نیروی دریائی ایالات متحده مستقر شده است. این سامانۀ دفاع هوائی و ضد موشکی سور مدرن، در آزمون جنگ الکترونیک در دریای سیاه توسط روسیه کاملا خنثی شد.

نمایش مجازی جنگ الکترونیک، ویدئو را ببینید. (مترجم : موزیک متن ویدئو کمی شبیه مارش عزا برای سامانۀ اجیس سوپر قدرت خاموش شده است.)

ترجمه توسط
حمید محوی

[1Pentagon Protests Russian Jet Buzzing Antimissile Ship in Black Sea”, Global Security Newswire, 15 avril 2014.

[2Rossíyskaya Gazeta, édition du 30 avril 2014.