ولترشبکه

دو مطالعه در ارتباط با فروش وارسال سلاح به سوریه و عراق

+

در رابطه با ارسال سلاح و مهمات به سوی سوریه و عراق ، نوشته های بسیاری منتشر شده است .

در مطالعه ی بلندی [1] ( conflict Armement Research ) در ارتباط با گستردگی فروش اسلحه که داعش طی سه سال گذشته از آن بهره برده ، مطالبی نوشته . این سازمان اسرار آمیز ، ۸۴ مکان در عراق و ۲۷ مکان در سوریه را مطالعه کرده است . همچنین شماره های سریال بیش از ۱۸۰۰ سلاح را با کمک دولت عراق و نیروهای ائتلاف نزدیک به ایالات متحده را شناسایی کرده است . نتیجه ای که گرفته است نشان می دهد ، سلاح های دست داعش از انبارهایی بدست آمده که می بایستی به دست گروههایی برسد که کشورهای غربی از آن ها حمایت می کنند . هزینه ی این مطالعه ی دقیق از طرف اتحادیه ی اروپا و وزارت امور خارجه ی آلمان پرداخت شده است . با وجود هیاهوی زیادی که در مطبوعات صورت گرفته ، نتیجه ی بدست آمده مایوس کننده می باشد : و بار دیگر اسناد مربوط به حمل و نقل این سلاح ها را برای ما روشن می کند .

در مقاله ی مربوط به سیاست خارجی [2] نوشته ی آدام راونزلی ، اریک وود و کریستیان تریبر ، به ما نشان می دهند که فروش سلاح جنگی ایالات متحده و مهمات به عناصر جهادی ، توسط بازار ساده ی اینترنتی روی سیستم تلگرام ، انجام می شده است . این امکان وجود دارد که همه گونه سلاح به صورت کلی و یا واحد ، از کالاشنیکو تا تانک ، و همچنین چاشنی های انفجاری برای ساختن بمب های دست ساز را از این طریق خریداری نمود . هنوز روشن نیست که این محصولات به صورت عمدی از سوی پنتاگون و سازمان سیا به مقاطعه کاران خصوصی داده شده است یا نه ، تا آنها به طور رسمی کاری که واشنگتن انجام آن را رسماََ نفی می کند ، در دست بگیرند . همچنین این مقاله مشخص نمی کند که این کالاها به سوی خاور میانه حمل می شوند . این موضوع به قدری جدی بوده که جمهوری عرب سوریه از دیبر کل سازمان ناتو و شورای امنیت شکایت کرده است ( نامه ی مربوط به ۱۱ ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ ، با شماره ی S/2017/1036

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] Weapons of the Islamic State. A three-year of investigations in Iraq and Syria, Conflict Armament Research, December 2017.

[2] “The Messaging App Fueling Syria’s Insurgency”, Adam Rawnsley, Eric Woods & Christiaan Triebert, Foreign Policy, November 6, 2017.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.