Voltaire İletişim Ağı

Kanada topraklarında yaşayan Venezüellalıların kendi devlet başkanlarını seçmelerini yasakladı

+

Kanada, Venezüella Büyükelçiliğine Venezüella’daki başkanlık seçimleri kapsamında oy sandıkları açmasını yasaklayan bir nota verdi.

Bu karar konsolosluk ilişkilerini düzenleyen Viyana Sözleşmesine aykırıdır. Aynı şekilde Fransa ve Almanya da daha önce Suriye Büyükelçiliklerine Haziran 2014’te düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde oy sandıkları düzenlemesini yasaklayarak aynı sözleşmeyi ihlal etmişlerdi [1].

Kanada, Fransa ve Almanya, devlet başkanlığı seçimlerinin kendi toprakları üzerinde düzenlenmesine karşı çıkarak demokrasiyi savunduklarını iddia etmektedirler. Pentagon sırasıyla « Genişletilmiş Ortadoğu », ardından da Venezüella’dan başlayarak Karayiplerdeki devlet ve toplumları ortadan kaldırmayı planladı [2]. Voltaire İletişim Ağı SouthCom’un Venezüella’ya yönelik planını yayınladı [3].

Çeviri
Osman Soysal

[1] « La France coupable d’interdire l’élection présidentielle syrienne », par Damien Viguier, Réseau Voltaire, 18 mai 2014.

[2] « Anti-emperyalist kampta görüş ayrlığı », « ABD’nin dünyaya dair askeri projesi », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Haïti Liberté (Haïti) , Voltaire İletişim, 15 ve 22 Ağustos 2017.

[3] “Plan to overthrow the Venezuelan Dictatorship – “Masterstroke””, by Kurt W. Tidd, Voltaire Network, 23 February 2018. « Le "Coup de Maître" des États-Unis contre le Venezuela », par Stella Calloni, Traduction Maria Poumier, Réseau Voltaire, 11 mai 2018.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.