ولترشبکه

ترکیه از کلیساهای یهودی و مسیحی ترکیه خواسته تا اعلامیه ای امضا کنند

+

دولت ترکیه از مسئولین ۱۸ کلیسای یهودی و مسیحی حاضر در این کشور خواسته تا اعلامیه ای را امضا کنند که نشان می دهد از آزادی مذهبی برخوردار می باشند . از میان امضا کننگان پاتریارکای یونانی ارتدکس - بارتولومه ی اول - و کشیش بلند پایه ی ارمنیان ارام آتسیان و ربی بزرگ کلیمیان اسحاق هالوا شرکت دارند .

این اعلامیه توسط آژانس ملی آنادالو [1] منتشرشده ، و سپس توسط پرزیدنت رجب طیب اردوغان به طور علنی خوانده شده است ، تا نشان دهد به هیچ وجه مسیحیان را در این کشور مورد آزار و اذیت قرار نمی دهند .

این موضوع بغرنج ، به علت درخواست ترکیه برای بازگرداندن واعظ مسلمان فتح الله گولن از ایالات متحده می باشد ، و اینکه ایالات متحده حاضر نیست تا این همکار سازمان سیا را تحویل ترکیه دهد ، و از این رو کشور ترکیه متقابلاََ آندرو برونسون، کشیش کلیسای انجیلی ایالات متحده را دستگیر کرده است .

آنکارا از این پس می خواهد واشنگتن را تهدید کند و یک عالم مذهبی را در برابر عالم مذهبی دیگری قرار دهد . پرزیدنت اردوغان با تکیه بر اظهارات کلیساهای ارمنیان و ارتدکس ، اطمینان خاطر داده که کشورش آزادی مذهبی را رعایت می کند .

نباید فراموش کرد که طبق مقرارت کشور ترکیه ، اجازه ی احداث مکان های مذهبی به مسیحیان داده نمی شود . پاتریارکای اتحاد کلیساها ی قسطنطنیه توسط کشور ترکیه به رسمیت شناخته نشده است . سمینارهای مسیحی توسط پلیس در سال های ۱۹۷۱ بسته شده اند ، به صورتی که امکان ندارد کسی در این کشور به سمت کشیشی و یا شبانی نایل شود . بسیاری از کلیسا ها و صومعه های مسیحی بسته شده اند .

پرزیدنت رجب طیب اردوغان مدتی است که با علامت اخوان مسلمین سلام می دهد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “Azınlık cemaatlerinden ’baskı’ iddialarına yalanlama”, Anadolu Ajensi, 31 Temmuz 2018.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.