دولت ترکیه از مسئولین ۱۸ کلیسای یهودی و مسیحی حاضر در این کشور خواسته تا اعلامیه ای را امضا کنند که نشان می دهد از آزادی مذهبی برخوردار می باشند . از میان امضا کننگان پاتریارکای یونانی ارتدکس - بارتولومه ی اول - و کشیش بلند پایه ی ارمنیان ارام آتسیان و ربی بزرگ کلیمیان اسحاق هالوا شرکت دارند .

این اعلامیه توسط آژانس ملی آنادالو [1] منتشرشده ، و سپس توسط پرزیدنت رجب طیب اردوغان به طور علنی خوانده شده است ، تا نشان دهد به هیچ وجه مسیحیان را در این کشور مورد آزار و اذیت قرار نمی دهند .

این موضوع بغرنج ، به علت درخواست ترکیه برای بازگرداندن واعظ مسلمان فتح الله گولن از ایالات متحده می باشد ، و اینکه ایالات متحده حاضر نیست تا این همکار سازمان سیا را تحویل ترکیه دهد ، و از این رو کشور ترکیه متقابلاََ آندرو برونسون، کشیش کلیسای انجیلی ایالات متحده را دستگیر کرده است .

آنکارا از این پس می خواهد واشنگتن را تهدید کند و یک عالم مذهبی را در برابر عالم مذهبی دیگری قرار دهد . پرزیدنت اردوغان با تکیه بر اظهارات کلیساهای ارمنیان و ارتدکس ، اطمینان خاطر داده که کشورش آزادی مذهبی را رعایت می کند .

نباید فراموش کرد که طبق مقرارت کشور ترکیه ، اجازه ی احداث مکان های مذهبی به مسیحیان داده نمی شود . پاتریارکای اتحاد کلیساها ی قسطنطنیه توسط کشور ترکیه به رسمیت شناخته نشده است . سمینارهای مسیحی توسط پلیس در سال های ۱۹۷۱ بسته شده اند ، به صورتی که امکان ندارد کسی در این کشور به سمت کشیشی و یا شبانی نایل شود . بسیاری از کلیسا ها و صومعه های مسیحی بسته شده اند .

پرزیدنت رجب طیب اردوغان مدتی است که با علامت اخوان مسلمین سلام می دهد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“Azınlık cemaatlerinden ’baskı’ iddialarına yalanlama”, Anadolu Ajensi, 31 Temmuz 2018.