جان بولتون ،مشاور امنیت ملی ایالات متحده ، در تاریخ ۱۰ ماه سپتامبر ۲۰۱۸ ، در برابر سازمان فدرال واشنگتن ، اعلام کرد - دولت ترامپ علیه دیوان بین الملل
کیفری شکایت خواهد کرد [1]

این دیوان مطابق با اساسنامه ی رم در تاریخ ۱۹۹۸ به وجود آمده ،و وظیفه ی آن رسیدگی به جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت است . از سال ۲۰۱۰ ،این دیوان به جنایات مربوط به خشونت و جنایات مربوط به امور زیست محیطی نیز رسیدگی می کند .

با این حال ، این سازمان به جدایی قدرت ها احترام نمی گذارد ، و مقر قضات و دفتر دادستان آن در مکانی مشترک قرار دارد .

دیوان از سوی کشورهای بزرگی چون ( چین ، ایالات متحده و روسیه ) به رسمیت شناخته نشده است ، علت آن وجود حوزه ی فراتر ملی است .

تا کنون دیوان ، تحقیقاتی در ارتباط با حوادث اوگاندا (۲۰۰۴ ) ، جمهوری دموکراتیک کنگو (۲۰۰۴ ) ، افریقای مرکزی (۲۰۰۴ و ۲۰۱۴ ) ، سودان (۲۰۰۵ ) ، کنیا ( ۲۰۱۰ ) ، لیبی (۲۰۱۱ ) ، در ساحل عاج ( ۲۰۱۱ ) ، در مالی ( ۲۰۱۳ ) ، در گرجستان ( ۲۰۱۶ ) ، در بوروندی (۲۰۱۷ ) انجام داده است .

اما دیوان تنها نسبت به اشخاص حقیقی افریقایی اعلام جرم کرده است . از این رو ، بسیاری از کشورهای افریقایی آن را به صورت ابزاری در دست استعمار اروپایی قلمداد می کنند . کشور بوروندی از آن خارج شده و کشورهای ، افریقای جنوبی ، گامبی نیز در این جهت اقدام کرده اند .

نخستین دادستان آن -لویی مورنو اوکامپو نام دارد ، و از موقعیت خود به نفع سازمان ناتو استفاده میکرده . او علیه رهبران لیبی ، درخواست توقف اموال صادر کرده که بر پایه ی مفاد گذارشات رسانه های غربی می باشد . و در هنگام جنگ ، به طور کاذب دستگیری و استرداد سیف الاسلام قزافی را اعلام کرده است ، تا جبهه ی مقاومت لیبی در برابر ائتلاف غرب ضعیف و شکننده شود . لویی مورنو اوکامپو ، زمانی که به امور وکالت بازگشته ، آرای بسیاری از شخصیت های دیوان را به نفع موکلان خود منحرف ساخته .

جان بولتون ، که از همان ابتدا مخالف به وجود آمدن این دیوان بوده است ، و نامه ی مخالفت ایالات متحده را امضا ء کرده ، در برابر امکان تهیه ی گذارش علیه شهروندان ایالات متحده بسیار خشمگین است .

او مدعی شده که این دیوان دیگر مرده است ، وکشورش نسبت به قضات آن اقدام خواهد کرد ، همچنین ورود آنها به ایالات متحده ممنوع و دارایی های آنها را مسدود خواهد کرد . او همچنین نسبت به کشورهایی که شهروندان ایالات متحده را به این دیوان احضار کنند و علیه این کشور اقدام نمایند ، هشدار داده ، و تحریماتی علیه آنها وضع خواهد کرد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1John Bolton at the Federalist Society on US policy toward the International Criminal Court”, by John Bolton, Voltaire Network, 10 September 2018.