ولترشبکه

کاخ سفید وارد جنگ علیه دیوان بین الملل کیفری می شود

+

جان بولتون ،مشاور امنیت ملی ایالات متحده ، در تاریخ ۱۰ ماه سپتامبر ۲۰۱۸ ، در برابر سازمان فدرال واشنگتن ، اعلام کرد - دولت ترامپ علیه دیوان بین الملل کیفری شکایت خواهد کرد [1]

این دیوان مطابق با اساسنامه ی رم در تاریخ ۱۹۹۸ به وجود آمده ،و وظیفه ی آن رسیدگی به جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت است . از سال ۲۰۱۰ ،این دیوان به جنایات مربوط به خشونت و جنایات مربوط به امور زیست محیطی نیز رسیدگی می کند .

با این حال ، این سازمان به جدایی قدرت ها احترام نمی گذارد ، و مقر قضات و دفتر دادستان آن در مکانی مشترک قرار دارد .

دیوان از سوی کشورهای بزرگی چون ( چین ، ایالات متحده و روسیه ) به رسمیت شناخته نشده است ، علت آن وجود حوزه ی فراتر ملی است .

تا کنون دیوان ، تحقیقاتی در ارتباط با حوادث اوگاندا (۲۰۰۴ ) ، جمهوری دموکراتیک کنگو (۲۰۰۴ ) ، افریقای مرکزی (۲۰۰۴ و ۲۰۱۴ ) ، سودان (۲۰۰۵ ) ، کنیا ( ۲۰۱۰ ) ، لیبی (۲۰۱۱ ) ، در ساحل عاج ( ۲۰۱۱ ) ، در مالی ( ۲۰۱۳ ) ، در گرجستان ( ۲۰۱۶ ) ، در بوروندی (۲۰۱۷ ) انجام داده است .

اما دیوان تنها نسبت به اشخاص حقیقی افریقایی اعلام جرم کرده است . از این رو ، بسیاری از کشورهای افریقایی آن را به صورت ابزاری در دست استعمار اروپایی قلمداد می کنند . کشور بوروندی از آن خارج شده و کشورهای ، افریقای جنوبی ، گامبی نیز در این جهت اقدام کرده اند .

نخستین دادستان آن -لویی مورنو اوکامپو نام دارد ، و از موقعیت خود به نفع سازمان ناتو استفاده میکرده . او علیه رهبران لیبی ، درخواست توقف اموال صادر کرده که بر پایه ی مفاد گذارشات رسانه های غربی می باشد . و در هنگام جنگ ، به طور کاذب دستگیری و استرداد سیف الاسلام قزافی را اعلام کرده است ، تا جبهه ی مقاومت لیبی در برابر ائتلاف غرب ضعیف و شکننده شود . لویی مورنو اوکامپو ، زمانی که به امور وکالت بازگشته ، آرای بسیاری از شخصیت های دیوان را به نفع موکلان خود منحرف ساخته .

جان بولتون ، که از همان ابتدا مخالف به وجود آمدن این دیوان بوده است ، و نامه ی مخالفت ایالات متحده را امضا ء کرده ، در برابر امکان تهیه ی گذارش علیه شهروندان ایالات متحده بسیار خشمگین است .

او مدعی شده که این دیوان دیگر مرده است ، وکشورش نسبت به قضات آن اقدام خواهد کرد ، همچنین ورود آنها به ایالات متحده ممنوع و دارایی های آنها را مسدود خواهد کرد . او همچنین نسبت به کشورهایی که شهروندان ایالات متحده را به این دیوان احضار کنند و علیه این کشور اقدام نمایند ، هشدار داده ، و تحریماتی علیه آنها وضع خواهد کرد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “John Bolton at the Federalist Society on US policy toward the International Criminal Court”, by John Bolton, Voltaire Network, 10 September 2018.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.

تبارشناسی مسئلۀ کُرد
همۀ آنچه که دربارۀ عملیات ترکیه « سرچشمۀ صلح» از شما پنهان می کنند (3/1)
تبارشناسی مسئلۀ کُرد
بوسيله ى تی یری میسان‬
از حوادث ۱۱ سپتامبر تا دونالد ترامپ
(1/25) شاهدما بر زمان
از حوادث ۱۱ سپتامبر تا دونالد ترامپ
بوسيله ى تی یری میسان‬
اسرائیل علیه مردمان ونزوئلا
اسرائیل علیه مردمان ونزوئلا
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
چگونه می توان روسیه را از پای درآورد Rand Corp:
چگونه می توان روسیه را از پای درآورد Rand Corp:
بوسيله ى مانیلو دینوچی, ولترشبکه
 
ونزوئلا ، ایران : ترامپ و دولت پنهان
ونزوئلا ، ایران : ترامپ و دولت پنهان
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
قلمرو های جدید داعش
قلمرو های جدید داعش
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه