راه کار جدید کاخ سفید و پنتاگون

انتخابات ۶ نوامبر ۲۰۱۸ مجلس ، پرزیدنت ترامپ را از داشتن حداکثر آرا در اتاق نمایندگان محروم نمود . حزب دموکرات تصورمیکرد به طور اجتناب ناپذیری پرزیدنت ترامپ از مقام خود بر کنار خواهد شد .

هر چند او عملی که منجر به برکنارشدنش شود انجام نداده بود ، اما فضای جنون آمیزی که دو جناح را از دوران جنگ های داخلی [1] آمریکا از یکدیگر دور می کرد حاکم بود . از دو سال گذشته ، پیروان جهانی شدن اقتصاد به دنبال رد پای روسیه بودند و انتظار داشتند دادستان رابرت مولر بتواند خیانت بزرگ پرزیدنت ترامپ را برملا سازد .

رابرت مولر ، پیوسته منافع دولت فدرال را در برابر حقیقت و واقعیت حفظ می کرد . او بود که در زمان حوادث لاکربی کشور لیبی را با داشتن یک سند که بعدها توسط هیئت قضایی اسکاتلند نفی گردید، محکوم نمود [2] . او بود که به هنگام حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، ادعا کرد سه هواپیما توسط ۱۹ تن از دزدان مسلمان خطوط هوایی که هیچ یک در لیست افراد سوار شده در هواپیما قرار ، نداشتند ، اتفاق افتاد [3] . به این جهت ، تمامی نتیجه گیری های وی در ارتباط با اقدامات روسیه از قبل شناخته شده بود .

دونالد ترامپ توانست حیات سیاسی خود رابه یمن معامله با دولت پنهان حفظ کند [4] . او دیگر هیچ راه حلی جز این نداشت . قرار شد طرح رامسفلد/سبروسکی [5] به کار گرفته شود به شرط آن که کشور آمریکا خود را درگیر جنگ بزرگی نکند. در برابر این معامله ، دادستان رابرت مولر موضعی خود را تغییر داد و ادعا کرد پرزیدنت ترامپ خائن نیست [6].

در این جریانات ، احزاب رادیکال بازگشت نئو-محافظه کاران را تحمیل نمودند. گروهک تروتسکیست نیویورکی ، که حول جماعت یهودیان آمریکایی قرار داشت ، از سوی رونالد ریگان انتخاب شده بود . آنها ایده آل انقلاب جهانی را به امپریالیزم آمریکایی تغییر دادند . از آن به بعد ، آنها در تمامی دولت های آمریکا
شرکت داشتند . به جز دولت ترامپ که او نیز آنها را از میان تشکیلات
NED national Endowment for Democracy
USIP united States Institue for Peace
خارج نکرد .

به این ترتیب بود که در ۲۵ ماه ژانویه ی ۲۰۱۹ ،‌ پرونده ی ونزوئلا از سوی وزیر امور خارجه ی آمریکا به الیوت آبرامس سپرده شد . نام الیوت آبرامس در تمام دروغ و حقه بازی های دولتی و پنهان کاری ها به چشم می خورد [7] . او جزو مجریان پرونده ی ایران کنترا در سال های ۱۹۸۱-۱۹۸۵ بود ، همچنین جنگ علیه دولت عراق در سال ۲۰۰۳ را حمایت کرد . پس از روی کار آمدن وی ، او با فرمانده ی نظامی ایالات متحده در ارتباط با مسائل آمریکای لاتین
SouthCom
برای بر اندازی رئیس جمهور منتخب ونزوئلا نیکلاس مادورو ،فعالیت خود را آغاز نمود .

ما از استراتژی رامسفلد/سبروسکی مطلع هستیم – آنها توانستند به مدت ۱۵ SouthComسال در خاور میانه جولان بدهند – همچنین فروپاشی ساوت کام
در ۲۳ ماه فوریه ۲۰۱۸ [8] ، که توسط آدمیرال کورت تید انشاء گردید و استلا کالونی در ماه می گذشته آن را علنی ساخت [9]بر ملا شد . آن چه امروزه شاهد هستیم به کار گرفتن همان استراتژی رامسفلد /سبروسکی می باشد .

شکست در ونزوئلا

SEBINشکست عملیات ایالات متحده در ونزوئلا ، با علنی شدن خیانت مدیر
با نام ژنرال مانوئل فیگوئرا ، و کودتای ساختگی در ۳۰ ماه آوریل ،و فرار ژنرال قبل از دستگیری وی ، نشان از عدم آمادگی ساوت کام و عدم شناخت این سازمان با روحیه ی مردمان ونزوئلا می باشد . دولت ایالات متحده که شش ماهی فرصت داشت ، نتوانست تمامی افراد خود را در منطقه متحد کند . با وجود وضعیت نابسامان کشور ونزوئلا ، ارتش بولیوار حاضر به دفاع از کشورش بود .

اقدام زود هنگام واشنگتن و گروه لیما ( به جز کشور مکزیک ) و سایر متحدانشان برای شناختن خوان گوایدو به صورت رئیس جمهور ونزوئلا به جای رئیس جمهور منتخب این کشور نیکولاس مادورو ، باعث شد تا جناح ایالات متحده وارد بحرانی حل نشدنی شود . از آن پس بود که کشور اسپانیا اولین کشور اروپایی، متوجه شد خود را از مخاطب کشور ونزوئلا در دفاع از شهروندان اسپانیایی ساکن در این کشور محروم ساخته است . هرگز ، حتا در دوران جنگ هیچ کشوری حاضر نشده بود تا رئیس جمهور منتخب و دولت وی را به رسمیت نشناسد .

در طی چند هفته ، واشنگتن توانست بیشترین دارایی های کشور ونزوئلا را در خارج از این کشور غارت و تصاحب کند [10] ، همانطور که در سال ۲۰۰۳ با کشور عراق و در ۲۰۰۵ با کشور ایران و در ۲۰۱۱ با کشور لیبی عمل کرد . این پول ها هرگز از سوی ملت های مال باخته بازگرفته نشد ، به جز مبالغی از سوی ایران به هنگام قرار داد برجام . دولت های عراق و لیبی سرنگون شدند و بازماندگان آنها نتوانستند ثروت های کشورشان را ازطریق مراجع قضایی پس بگیرند . این بار نیز جمهوری بولیوار مقامت کرد و وضعیت برای ایالات متحده به مرحله ی وخیمی رسید .

در سطح پایین تر باید دید که چگونه واشنگتن با سفارت ونزوئلا در پایتخت
خود برخورد خواهد کرد . هم اکنون نیز افراد پلیس در حال بیرون راندن ساکنین سفارت می باشند تا افرادی که از سوی خوان گوایدو انتخاب شده اند را جایگزین آنها نمایند . اما اشغال کنندگان قانونی سفارت حاضر به تسلیم نشده اند با وجود آنکه آب و برق آنها را قطع کرده اند . با گذشت زمان از سوی افرادی کمک دریافت کردند ، از آن جمله کشیش افریقایی تبار جسی جکسون که برای آنها آذوقه و غذا آورد . در نهایت ساکنین سفارت بیرون رانده شدند . اما هم اکنون واشنگتن نمی تواند راهی برای احقاق حقانیت خود بیابد .

چند دستگی میان ایرانیان

دونالد ترامپ پایان بازی را اعلام کرد و گفت : براندازی مادورو بدون جنگ کلاسیک . پرزیدنت دونالد ترامپ از پیروان جکسون می باشد ، مشاور امنیتی وی جان بولتون از استثناگرایان است ، و الیوت آبرامس از نئومحافظه کاران می باشد – سه ایدئولوژی که در هیچ کشوری وجود ندارد - ( به جز در اسرائیل ). اما آنچه که آشکار است ، این گروه ها به تنهایی قادر به انجام عملیاتی نمی باشند .

دولت پنهان بلافاصله پس از شکست خود در ونزوئلا ، تصمیم گرفت تا از چند دستگی میان ایرانیان استفاده کند تا الیوت آبرامس را نجات دهد و بتواند خود را از شر جان بولتون خلاص کند . رسانه های ایالات متحده تصمیم گرفتند از شخص اول دفاع کنند و دومی را متهم سازند [11].

دموکرات ها منتظر پایان یافتن شکاف میان پنتاگون وکاخ سفید نشدند ،و بار دیگر از مداخله ی روسیه در انتخابات ایالات متحده حمایت کردند ، و این بار پسر ارشد دونالد ترامپ را متهم کردند .

پرونده ی ایران از آن چه در گذشته بود بسیار متفاوت است . ایالات متحده در ارتباط با ونزوئلا از سال ۲۰۰۲ عملیاتی علیه نظام بولیوار و سایه ی آن را در آمریکای لاتین آغاز کردند ، اما تنها از سال گذشته علیه مردمان این کشور وارد عمل شدند. کشور ایران از آغاز قرن بیستم چندین بار با استعمار مبارزه کرد . هشت میلیون نفر در اثر گرسنگی و بیماری به هنگام استعمار انگلیس در ایران در جنگ جهانی اول ، جان باختند [12] . سرنگونی نخست وزیر ملی گرای ایران محمد مصدق نیز ، از سوی ایالات متحده و انگلستان در سال ۱۹۵۳ اتفاق افتاد که پس از آن ژنرال فضل الله زاهدی جانشین او شد و سازمان ساواک را برای سرکوب مردم به وجود آورد . دستگیری ماموران سازمان جاسوسی سیا درسفارت ایلات متحده که با نام گروگان گیری سیاسی در کشورهای غربی مطرح شد (۱۹۷۹-۸۰) ، در حالی بود که به لحاظ حقوق بین الملل واشنگتن هرگز محاکمه نشد ، در حالی که دو تن از ماموران آزاد شده ی سفارت اظهارات ایران را تایید کردند . در سال ۱۹۸۰ ، کشورهای غربی در کنار عراق وارد جنگ با ایران شدند . آنها به دو جناح اسلحه فروختند و همراه ارتش عراق با ایران جنگیدند تا زمانی که سرنوشت آنها طور دیگری رقم خورد . یک ناو هواپیمابر فرانسوی پیوسته در این جنگ حضور داشت ، در حالی که مردمان فرانسه از آن بی اطلاع بودند . در این جنگ ۶۰۰ هزار ایرانی کشته شدند . و در سال ۱۹۸۸ ، ارتش ایالات متحده هواپیمای تجاری ایران ایر رامورد حمله قرار داد و ۲۹۰ تن از سرنشینان آن کشته شدند . و با این وجود هرگز از کشور ایران عذر خواهی نکردند . همچنین تحریمات سنگینی در ارتباط با حوزه ی اتمی به ایران از سوی ایالات متحده و اسرائیل تحمیل گردید . برنامه ی اتمی ایران از دوران شاه به اجرا درآمده بود . اما اسناد جدیدی که از سوی بنیامین ناتانیاهو منتشر شده نشان می دهد برنامه ی اتمی ایران یک بهانه بوده است . و سپاه پاسداران انقلاب تنها به دنبال ساخت ژنراتورهای ایجاد امواج شوک آور بودند [13] ، که با این امواج بتوانند مقدمات ساخت بمب اتمی را پی ریزی کنند ، این در حالی است که این عملیات خود به منزله ی ساخت سلاح کشتار جمعی نمی تواند تلقی شود .

ایران اعلام کرد چنانچه هر یک از بند های برجام از سوی امضا کنندگان رعایت نشود ، خود نیز هیچ مسئولیتی را از این قرار داد قبول نخواهد کرد . به اتحادیه ی اروپا دو ماه فرصت داد تا موضع خود را اعلام کند . یک آژانس اطلاعاتی ایالات متحده گفته است سندی از سوی مقام رهبری ایران در دست دارد که در آن او اعلام کرده آماده ی سوءقصد به اعضا دیپلماتیک ایالات متحده در اربیل و بغداد می باشد .

آن چه در واکنش به این مطلب آمده :
 الف – ارتش ایالات متحده ناو ابراهام لینکولن را به خلیج فارس فرستاده و کلیه ی پرسنل دیپلماتیک خود را از عراق فرا خوانده .
 ب- عربستان سعودی تهران را متهم به خرابکاری در تجهیزات نفتی خود کرده است و از واشنگتن خواسته تا به
ایران حمله کند . بحرین نیز از همشهریان خود خواسته تا بلافاصله ایران و عراق را از منطقه ی غربی- کوران یک- خارج شوند .
 ج-فرمانده ی سنت کوم ، ژنرال کنت مککنزی جونیور ، از ایالات متحده درخواست نیروهای بیشتری کرده است .
 د- نیویورک تایمز نیز طرح اشغال ایران را به وسیله ی ۱۲۰ هزار سرباز ایالات متحده اعلام کرده است در حالی که دونالد ترامپ این ادعا را رد کرده و از تهران خواسته است تا وارد مذاکره با این کشور شود .

بر عکس تمام ادعاهای رسانه ها :
 الف- گذارش اطلاعات ایالات متحده بر حمله ی احتمالی ایران به دیپلمات های آمریکایی به یک نوشته ختم می شود که این نوشته می تواند به چندین طریق تفسیر گردد .
 ب-ارتش دریایی ایالات متحده در خلیج فارس برای تهدید ایران وارد نشده است AEGIS. بلکه طرحی دراز مدت بوده تا بتوانند از سیستم ضد هوایی
امتحان بگیرند . یک ناو اسپانیایی با نام مندز نونیز ، که در این حرکت شرکت داشته ، حاضر به ادامه ی این ماموریت نشده تا خود را از درگیر شدن کنار بکشد . این ناو از تنگه ی هرمز عبور نکرد و در باب المندب باقی ماند [14]
 ج- خروج دیپلمات های ایالات متحده از عرق هم زمان با خروج پرسنل دیپلماتیک از افغانستان در ماه مارس و آوریل اتفاق افتاد [15] . این روی کرد به هیچ وجه اعلام جنگ نمی باشد . و برعکس ، توافقی بوده که با روسیه به عمل آمده است .
 د-بدون حمایت میلیشیای عراقی حامی ایران در عراق ، ایالات متحده قادر به حضور در این منطقه نبوده است .

دولت ایران حاضر به مذاکره با پرزیدنت ترامپ نمی باشد . باید به یاد آورد که شیخ حسن روحانی نخستین مقام پارلمانی ایران بوده که در موضوع ایران کنترا با کشورهای غربی وارد مذاکره شده است . او خود شخصاََ الویت آبرامس را می شناسد . او توانسته دولت پنهان ایالات متحده را با آیت الله هاشمی رفسنجانی آشنا سازد به واسطه ی معالمات اسلحه آیت الله هاشمی رفسنجانی توانست ثروتمند ترین شخص کشور ایران شود . ایالات متحده بر مبنای همین همکاری علیه محمود احمدی نژاد اقدام کرد و او حتا نتوانست در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند و عده ای از هم کاران وی هم اکنون در زندان بسر می برند . شیخ حسن روحانی تصور می کند که خروج دونالد ترامپ از قرار داد برجام باعث خشم مردم و سرنگونی وی خواهد گردید . او همچنان در این اندیشه است که اتحادیه ی اروپا با او همکاری خواهد کرد ، با این که پیمان ماستریخت و سایر پیمان ها بروکسل را از خروج از ناتو منع می کند . از این رو برای دومین بار از مذاکره با دونالد ترامپ اجتناب کرده است و در انتظار بازگشت جبهه ی جهان گرا در کاخ سفید می باشند .

البته ، با وجود مهره های نامربوط در این جریانات شاید احتمال جنگ وجود داشته باشد . در واقع کاخ سفید و کرملن در حال مذاکره می باشند . و وزیر امور خارجه ی ایالات متحده و روسیه به هیچ عنوان حاضر نیستند تا در این چرخه ی بدون بازگشت وارد شوند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1« Les États-Unis vont-ils se réformer ou se déchirer ? », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 25 octobre 2016.

[2« Lockerbie : vers une réouverture de l’enquête », « L’AFP réécrit l’affaire de Lockerbie », Réseau Voltaire, 29 août 2005 et 20 mai 2012.

[5« Le projet militaire des États-Unis pour le monde », par Thierry Meyssan, Haïti Liberté (Haïti) , Réseau Voltaire, 2017.

[6Report On The Investigation Into Russian Interference In The 2016 Presidential Election, Special Counsel Robert S. Mueller III, March 2019.

[7« Elliott Abrams, le "gladiateur" converti à la "théopolitique" », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 14 février 2005.

[8Plan to overthrow the Venezuelan Dictatorship – “Masterstroke””, Admiral Kurt W. Tidd, Voltaire Network, 23 February 2018.

[9« Le « Coup de Maître » des États-Unis contre le Venezuela », par Stella Calloni, Traduction Maria Poumier, Réseau Voltaire, 11 mai 2018.

[10#Trump desbloquea Venezuela, Gabinete de Ministros de Venezuela, 2019.

[11White House Reviews Military Plans Against Iran, in Echoes of Iraq War”, Eric Schmitt and Julian E. Barnes, New York Times, May 13, 2009. “Trump, frustrated by advisers, is not convinced the time is right to attack Iran”, John Hudson & Shane Harris & Josh Dawsey & Anne Gearan, Washington Post, May 15, 2019.

[12The Great Famine and Genocide in Persia, 1917–1919, Majd, Mohammad Gholi, University Press of America (2003).

[13Shock Wave Generator for Iran’s Nuclear Weapons Program: More than a Feasibility Study David Albright & Olli Heinonen, Fondation for the Defense of Democracies, May 7, 2019. (PDF - 4.3 Mo)

[14Intelligence Suggests U.S., Iran Misread Each Other, Stoking Tensions”, Warren P. Strobel & Nancy A. Youssef & Vivian Salama, The Wall Street Journal, May 16, 2019.