ولترشبکه

واشنگتن آماده است کلیسای ارتدکس را نابود سازد

+

سفیر جدید ایالات متحده در آتن ، جفری ر. پیات ، همراه ویکتوریا نولند ،کودتای کیف در سال ۲۰۱۴ را ترتیب دادند [1] ، و هم اکنون در حال به وجود آوردن کلیسای ارتدکس مستقلی در اوکراین می باشند .

کلیسای ارتدکس میان ۷ پاتریارکا قرار دارد ، که شامل پاتریارکای قسطنطنیه نیز می ، باشد ( نخستین کلیسای برابر ) . پاتریارکای همگانی قسطنطنیه - بارتولومه اول - پیروانی در ترکیه ندارد ، اما حافظ دیاسپورای یونانی در جهان می باشد . در مسکو ، سیریل اول - حافظ کلیه ی روس ها و اکراینی ها است .

استقلال کلیسای ارتدکس اوکراین ، ضربه ی محکمی به فرهنگ روسی خواهد زد .

از ماه مه ۲۰۱۸ ، بارتولومه اول ، هیچ ویزایی به کشیشان ارتدکس پاتریارکای مسکو ارائه نمی دهد تا بتوانند برای زیارت به قله ی آتوس سفر کنند .

در ۳۱ ژوییه ۲۰۱۸ ، بارتولومه اول اعلامیه ی مشترکی با رهبران اقلیت های مذهبی ترکیه امضا نمود تا نشان دهد این کشور جایگاه بینظری برای رشد مذاهب می باشد ، با اینکه در گذشته اوضاع به این صورت نبوده است [2] . این متن باعث شد تا ایمان داران مذاهب مختلف ترکیه به خشم آیند ، چرا که روزانه شاهد تحریمات و تحقیراتی از سوی دولت می باشند .

در ۳۱ ماه اوت ، سیریل و بارتولومه ، ملاقات دوستانه ای در استانبول داشتند . اما در ۶ سپتامبر ، پاتریارکای قسطنطنیه دو فرستاده ی ویژه ای را معرفی کرد که مسئول به وجود آوردن کلیسای مستقل اوکراین بوده اند . مسئولین کلیسان کانونی کیو ، حاضر به رسمیت شمردن آنها نشدند .

در کیو ، فیلاتر ـمامور سابق کا گ ب - که پس از انحلال جماهیر شوروی از کلیسا اخراج گردید ، کیشی به وجود آورد ( کلیسای غیر کانونی اوکراین ) . او جزو حامیان معترضین کیو قرار گرفت ، و پرزیدنت پوتین را با نام قابیل و یهودا نامید . او خود را رهبر کلیسای مستقل اوکراین می پندارد که بارتولومه باید آن را تایید کند .

فیلارت در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۸ به ایالات متحده سفر کرد . و همراه دو فرستاده ی ویژه به وزارت امور خارجه رفت ، و در آنجا با پرزیدنت پترو پاراشنکو ملاقات کرد . او همچنین با مشاور سابق ریاست جمهوری ایالات متحده - جو بایدن نشستی داشت و از سال ۲۰۱۴ با او روابط نزدیکی دارد . پسر جو بایدن ر. هانتر بایدن ، در صدر مشاورین بورسیما هلدینگ می باشد ،که نخستین شرکت استخراج گاز اوکراین است . فیلاتر ، به جو بایدن مدال ولادیمیر قدیس را تقدیم کرد ، همانطور که در گذشته آن را به جان مک کین داده بود .

در کلیسای ارتدکس مقدونیه ، مشاجره ای به وجود آمده به این صورت که : پاتریارکای قسطنطنیه حاضر نیست این کلیسا را به رسمیت بشناسد ، مگر آنکه نام مقدونیه را تغییر دهد ( مقدونیه کشوری است که یونان مدعی حاکمیت آن است ) .

سیریل سینود ویژه ای را در مسکو ترتیب داد . در ۱۴ سپتامبر ، کلیسای ارتدکس روسی تصمیم گرفت تا در مراسم مذهبی نام پاتریارک قسطنطنیه را عنوان نکند . به این مفهوم که دیگر برای او دعا نکند . و هیچ مراسم مذهبی را با او برگذار ننماید و به طور کامل هر گونه رابطه ی کاری مشترکی با او نداشته باشد .

در ۱۹ سپتامبر ، پاتریارکای اسکندریه و تمامی قاره ی افریقا ، تئودور دوم ، از این دو خواست تا به خصومت خود پایان دهند .اما وجود شکافی در کلیسای ارتدکس دور از انتظار نیست .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “What about apologizing to Ukraine, Mrs. Nuland?”, by Andrey Fomin, Oriental Review (Russia) , Voltaire Network, 7 February 2014.

[2] “ترکیه از کلیساهای یهودی و مسیحی ترکیه خواسته تا اعلامیه ای امضا کنند”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 22 اوت 2018, www.voltairenet.org/article2...

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.