قبرس ، یونان ، ایتالیا و اسرائیل قرار دادی مشترک برای ساخت شبکه ی گازی در دریای مدیترانه امضا کردند .این شبکه بلندترین و عمیق ترین در دریا می باشد . و قادر است حدود ۱۲ میلیارد متر مکعب در سال گاز منتقل سازد . هزینه ی این شبکه حدود ۸ میلیارد دلار می باشد ، و تا پنج سال آینده می تواند عملیاتی شود . با این وجود زمان آغاز ساخت و ساز هنوز اعلام نشده است .

مصر ، فلسطین ، لبنان ، سوریه و ترکیه به طور رسمی در این قرار داد شرکت ندارند ، در حالی که منابع گازی کشف شده در سال ۲۰۱۱ به تمامی این کشورها تعلق دارد .

نکته : ترکیه هیچ رابطه ای با این منبع گازی ندارد ، اما از آنجاییکه در بخش شمالی قبرس مستقر شده ، این قرار داد شامل حال این کشور نیز می باشد . در ماه فوریه ی ۲۰۱۸ ، نیروی دریایی ترکیه به کشتی های ایتالیایی اجازه ی حفر اعماق ساحل قبرس شمالی را نداد . در ماه ژوئن ، پرزیدنت رجب طیب اردوغان اعلام کرد به کلیه ی کسانی که بدون مجوز او اقدام به تحقیقات در این منطقه نمایند برخورد خواهد کرد .

در واقع حماس و مصر جزو طرفین این قرار داد می باشند .
- اجازه ای که در ابتدای این ماه از سوی اسرائیل به قطر داده شد تا هزینه های مسئولین فلسطینی را تامین نماید ، در عوض به رسمیت شناختن مرزهای دریایی از سوی فلسطین بود که اسرائیل به طور یک جانبه ترسیم کرده بود. گاز فلسطین از سوی اسرائیل استخراج خواهد شد و حقوق آن از سوی قطر به حماس پرداخت میشود.
- اسرائیل همچنین قرار دادی با مصر بسته است که برای این کشور گاز صادر نماید .این قرار داد دوجانبه از سوی سازمان ( گاز شرقی ) که سرویس های اطلاعات مخفی مصر از سهامداران اصلی آن می باشند بسته خواهد شد . در اینجا نیز گاز ساحلی مصر از سوی اسرائیل مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و به سمت مصر منتقل خواهد شد تا آنجا به گاز مایع تبدیل گردد و صادر شود .

تمام این معادلات پیچیده در جهت پوشاندن لفاظی های رسمی حاکمین و واقعیتی است که آنها در عمل انجام می دهند .

تمامی این پیمان ها زیر نظر اتحادیه ی اروپا و قطر انجام شده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian