İtalyan Monte Cervino Rangers 4ncü Hava İndirme Alayına ABD Özel Kuvvetler tarafından verilen eğitim (12 Ocak 2019).

Haber henüz resmi olarak doğrulanmadı ama daha şimdiden konuşulmaya başlandı bile: Ekim ayından itibaren Camp Darby’de İtalyan bayrağı dalgalanacak. ABD, Pisa ve Livorno arasında işgal ettiği, yaklaşık 1 000 hektar toprağını İtalya’ya iade ederek, anavatan dışında dünyadaki en büyük cephaneliğini gerçekten de kapatmak üzere mi?

Kesinlikle hayır. Üssün kapatılması değil ama daha fazla silah depolamak ve Livorno Limanı ve Pisa Havalimanı ile bağlantısını geliştirmek üzere yeniden yapılandırılması söz konusudur.

Yeniden yapılandırma sürecinde kullanılmayan, kamp yüzölçümünün % 3’ünü çok az aşan 34 hektarlık küçük bir dinlenme alanı mevcuttu. US Army Europe’un İtalya’ya, daha doğrusu İtalya Savunma Bakanlığına daha verimli kullanılması için iade etmeyi kararlaştırdığı bu alandır. Böylece, halen Pisa’daki Hava İndirme Eğitim Merkezinin bulunduğu Gamerra Kışlasında barındırılan İtalyan Ordusunun Özel Kuvvetler Komutanlığının (Comfose) bu alana nakledilmesini öngören bir mutabakata varıldığı anlaşılıyor. Bu birlikler gün geçtikçe gizli operasyonlarda daha fazla kullanılmaktadır: yabancı ülke topraklarına geceleyin sızmakta, vurulacak hedeflerin yerlerini belirlemekte, uçaklardan paraşütle ya da helikopterlerden atlayarak bir yıldırım faaliyetiyle bunları imha etmekte, ardından da ölüler ve yıkım dışında, hiçbir iz bırakmadan geri çekilmektedirler.

Bu birlikleri özellikle Afganistan’da kullanan İtalya, 2014’te, 9ncu Alb. Moschin Taarruz Alayı, 185nci Folgore Hedef Edinim Alayı, 28nci Pavie İletişim Alayı ve 4ncü Rangers Hava İndirme Alayı olmak üzere dört alayı tek bir birleşik komuta altında bir araya getiren Comfose’yi faal hale getirdiğinde, bunların daha da verimli kullanılması yolunda önemli bir adım atmıştır.

2014’teki açılış töreni sırasında, Comfose’nin, ABD’nin özel harekatlara yönelik en önemli komutanlığı olan ve Ortadoğu genelinde kullandığı yaklaşık 30 000 uzmandan oluşan « US Army Special Operation Command ile sürekli bağlantısını » koruyacağı duyurulmuştu.

US Army İtaly’nin komutanı Albay Erik Berdy’nin geçtiğimiz yıl altını çizdiği gibi Camp Derby’de zaten ABD ve İtalyan askerleri arasında ortak eğitimler gerçekleştirilmektedir. Comfose’nin Camp Darby içerisinde yer alan ve resmen İtalya’ya ait bir sahaya nakledilmesi, İtalyan ve ABD Özel Kuvvetlerinin, ABD komutası altında gizli operasyonlarda kullanılmalarıyla, tamamen bütünleşmesine olanak sağlayacaktır. Bu faaliyetlerin tamamı askeri sır şapkası altında gerçekleştirilecektir.

Böyle olunca insan kendini Camp Darby’nin gizli operasyonlar tarihini düşünmekten alıkoyamıyor: Hakim Casson ve Mastelloni’nin yürüttüğü soruşturmalar, Camp Darby’nin, gizli Gladio planı kapsamında, altmışlı yıllardan itibaren, CİA ve Sifar (İtalyan Silahlı Kuvvetlerinin İstihbarat Servisi) tarafından oluşturulan darbeci şebekeye temel oluşturduğunu ortaya koymuştur. Anayasa Mahkemesi Onur Başkanı Ferdinando İmposimato’nun yazdığı gibi, ABD/NATO üsleri, Piazza Fontana, Capaci ve Via d’Amelio katliamlarında kullanılan patlayıcıları sağlamıştır. Bu üslerde « saldırılar öncesinde, aşırı sağcı teröristler, NATO subayları, mafya liderleri, İtalyan siyasetçiler ve masonlar toplantılar düzenliyordu ».

Bu arada, ne Mecliste, ne de yerel oluşumlarda, İtalyan Özel Kuvvetlerinin ABD komutası altındaki Camp Darby’nin içerisine fiilen nakledilmesinin sonuçlarıyla ilgili görünmemektedir.

Pd’den Lega ve M5S’e geçen Pisa ve Livorno belediyeleri, Toscana Bölgesiyle birlikte « ABD’ye ait Camp Darby askeri üssünün çevre halkıyla bütünleşmesi » sürecini desteklemeyi sürdürmüşlerdir.

Bundan birkaç gün önce, yerel yönetimlerin internet sitelerinin Camp Darby ile bütünleşmesi kararı alındı. Camp Darby ağı, ülke toprakları üzerinde gün geçtikçe daha fazla yayılmaktadır.

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
Il Manifesto (İtalya)