سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده ی سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوم ماه ژانویه ۲۰۲۰ در فرودگاه بغداد توسط نیروهای ایالات متحده به شهادت رسید . او بهترین نیروی نظامی ویژه در جهان شناخته می شده است .

ابو مهدی المهندس ، مقام دوم نیروهای مردمی ( حشد الشعبی ) نیز در این حادثه به شهادت رسید . حشد الشعبی هشتاد هزار نیروی ویژه ی ارتش عراق هستند که وفاداری خود را به ایران اعلام کرده اند .

این دو حادثه به دستور پرزیدنت دونالد ترامپ به حمله ی بدون هیچ کشته به سفارت ایالات متحده بوده است که توسط تظاهر کنندگان موافق ایران در بغداد صورت گرفت .

در پی این حادثه کلیه ی رهبران منطقه کاستن تشنجات را تقاضا کردند ، اما رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران خواستار انتقام از این عمل شد .

پس از این حادثه قیمت نفت بشکه ای ۳ ٪ گرانتر شد .

نیروهای قدس ( به مفهوم بیت المقدس در زبان فارسی ) هرگز در داخل ایران عملیاتی انجام نداده اند . آنها تنها در عراق ، لبنان ، سوریه ، فلسطین و یمن فعالیت کرده اند .
تا زمانی که حاج قاسم سلیمانی از مقامات ایران خواست تا استراتژی نظامی خود را معطوف به هدف های مشخصی نمایند . از جمله : دفاع از کشور و گروه های شیعه در جهان و مبارزه با امپریالیزم .

در ایالات متحده برای نیروهای نظامی مخالف پرزیدنت ترامپ دریچه ای گشوده شد تا در صورت کشته شدن او در عملیات انتقام جویانه ، تقصیر را بر گردن نیروهای شیعه بیاندازند .ایران توانسته دشمنان خود را خارج از مرزهای خود از میان بردارد . اما هرگز علیه مقامات یک کشور اقدامی صورت نداده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian