در اول ماه فوریه ، وزیر دفاع ایالات متحده ، مارک اسپر، به ژنرال ترنس جی. او-شوگنسی دستور آماده باش صادر کرد . در ۱۳ ماه فوریه ، او در برابر کمیسیون سنای نیروهای مسلح اعلام کرد تا در برابر بدترین سناریو آماده باشند . در صورت پیش آمدن فاجعه ی بهداشتی ، طرح ٬٬ استمرار دولت ٬٬ او را در آینده به مقام دیکتاتور آیالات متحده خواهد رساند ( آنهم به مفهوم عهد عتیق )

تقدم منطق مدیریت بر سیاست

بسیاری از دولت های کشورهای صنعتی حاضر شدند با خانه نشین کردن ملت خود پاسخی برای بیماری همه گیر کورونا-۱۹ داشته باشند. این استراتژی ناشی از علم پزشکی نمی باشد ، تا کنون افراد سالم منزوی نشده اند ، بلکه سیاست پزشکی است که از ورود دست جمعی بیماران و ازدحام در بیمارستان ها جلوگیری می کند. کشورهای صنعتی نادری مانند سوئد وجود دارند که با این مدیریت مخالفت کردند . [1] آنها به روش پزشکی و بدون خانه نشین کردن ملت خود عمل می کنند .

نخستین تجربه ای که از وضعیت کنونی از کشورهای پیشرفته می توان گرفت ، آن است که منطق مدیریت بالاتر از تجربه ی پزشکی عمل می کند .

با اینکه تجربه ای در حیطه ی پزشکی ندارم ،بنظرم می رسد هزاران سال تجربه ی پرشکی مفید تر از دستورالعمل های دیوانسالاران می باشد . با مشاهده ی این پدیده ، کشور سوئد تنها به اذای هر یک میلیون نفر از ساکنان خود تنها شاهد کشته شدن ده تن در اثر این بیماری بوده است ، در حالی که کشور ایتالیا ۱۶۶ نفر به اذای یک میلیون نفر ثبت کرده است . البته این تنها ابتدای این بیماری است واین دو کشور بسیار متفاوت می باشند . اما به نظر می رسد کشور ایتالیا با موج دوم و سوم مبتلایان مواجه باشد در حالی که کشور سوئد توانسته ملت خود را با گسترش ایمنی افراد ازآنها محافظت کند .

تقدم مقامات ارشد بهداشت بر منتخبان ملت

هم اکنون خانه نشین کردن افراد سالم باعث‌آسیب در اقتصاد و بخصوص مدیریت در دولت ها شده است . در همه جا گفتار سیاست مداران در برابر مقامات ارشد بهداشت ساکت مانده ،‌چرا که به نظر کارآمد نمی باشد . این منطقی است چرا که تصمیم خانه نشین ساختن ملت کاملاََ اداری است . همه ی ما به طور دسته جمعی حاضر شدیم برای بیمارستان ها بجنگیم و از گسترش بیماری جلوگیری کنیم ، در حالی که کسی با این بیماری دست به مبارزه نزده است.

در کمال تاسف هر کس می تواند بر عکس ظواهر موجود متوجه شود که ما نتوانسته ایم اقدام مفیدی انجام دهیم . به طور مثال ، دولت های عضو اتحادیه ی اروپا نتوانسته اند به موقع تجهیزات پزشکی و دارو تهیه کنند . مقصر: قوانین همیشگی است . به طور مثال: جهانی شدن اقتصاد باعث شده تا تنها یک کشور سازنده ی دستگاه های تنفس مصنوعی باشد و آن کشور چین است . فرایند تقاضا چندین ماه طول می کشد و علاوه بر این سیاستمداران برای گذشت از این فرایند دیگر حضور ندارند . تنها ایالات متحده به خاطر مصادره ی اموال شرکت ها توانسته بلافاصله این مشکل را حل کند .

فرانسه که به هنگام جنگ دوم جهانی با سر کار آمدن فیلیپ پتن دیکتاتوری دولتی را با نام ٬٬ حکومت فرانسه ٬٬ را داشت ، از سه دهه ی گذشته شاهد به قدرت رسیدن مقامات ارشد در همه ی امور بوده است . این وضعیت حکایت از هرج و مرج دارد . این وضع ، ناخواسته ، باعث شده تا سیاست مداران از شناخت مدیریت دولتی که با انباشت احکام ملی و محلی مواجه می باشند از امور غافل بمانند . از این رو ، نمایندگان ملت کمتر از مقامات ارشد اطلاع دارند ، و نمی توانند این مقامات را کنترل کنند .

همانگونه که مقامات ارشد بهداشت ناگهان صاحب قدرتی شدند که به طور طبیعی به آنها تعلق نداشت ،بانکداران و نظامیان نیز همین خواسته را در برابر سیاست مداران دارند .

بانکداران پنهان در سایه

صدر نشین سابق صحنه ی شطرنج جهانی (وزیر سابق دارایی) ، سپس نخست وزیر انگلستان- گوردون برآون ، در فیننشال تایمز ، تریبون آزاد خود را به این صورت منتشر ساخت [2] : او از برانگیختن ترس کورونا-۱۹ دفاع می کند تا آن چه در بحران مالی ۲۰۰۸ به دست نیاورد تحقق یابد . در آن دوران او نتوانسته بود حکومت مالی جهانی به وجود آورد ،و مجبور شد تا با گروه جی-۲۰ به تفاهم ساده ای برسد . او بر این نظر است که می توان حکومت بهداشت جهانی به وجود آورد . و اعضای دائم شورای امنیت را از میان ابر قدرت ها انتخاب کرد.

نمی توان انتظار داشت که این حکومت جهانی بهتر از حکومت های ملی بتواند عمل کند . اما به طور یقین این حکومت از کنترل دموکراتیک فرار خواهد کرد .

این پروژه بسان پروژه حکومت مالی جهانی ، شانسی برای به وجود آمدن ندارد . گوردون برآون ،با چنگ و دندان از حضور انگلستان در اتحادیه ی اروپا دفاع می کرد . در این مرحله نیز شکست خورد .

دولت عمیق ایالات متحده پنهان در سایه

در طول تاریخ ، به هنگام بحران ، از واژه ی ٬٬ اضطرار ٬٬ برای ایجاد تحول در حکومت استفاده می کنند بی آنکه ملت فرصت تفکر داشته باشد .

در ۳۰ ماه ژانویه ۲۰۲۰ ، سازمان بهداشت جهانی ٬٬ وضعیت اضطراری بهداشت عمومی بین الملل٬٬ را اعلام کرد . روز بعد ، وزیر دفاع ایالات متحده – مارک اسپر- به طور پنهانی حکم هشداری را امضا می کند که در آن ( نورت کوم ) باید آمده ی اجرای قوانین جدید ٬٬ استمرار دولت ٬٬ باشد .

این حکم ( فوق سری ) بوده است : به این مفهوم که تنها مختص کسانی است که بالاترین درجه ی توانمندی را دارند و می توانند به ( برنامه های سری ) دست رسی داشته باشند.

واژه ی استمرار دولتی به هنگام جنگ سرد به وجود آمد [3] . موضوع آن حفاظت از ایالات متحده در برابر جنگ هسته ای احتمالی با اتحاد جماهیر شوروی بوده است ، همینطور به مفهوم حفاظت از دولت به هنگام مرگ رئيس جمهور-معاون رئیس جمهور- رئیس اتاق نمایندگان می باشد . مطابق با دستور کتبی دوایت ایزنهاور ، باید بلافاصله حکومت نظامی وارد عمل شود تا بتواند استمرار حکومت را در طول جنگ به عهده بگیرد تا فرایند دموکراتیک عملی شود [4].

هرگز این حکومت بر سر کار نیامد تا آنکه حادثه ی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ اتفاق افتاد و ریچارد کلارک هماهنگ کننده ی ملی نبرد علیه تروریزم بر سر کار آمد [5] . با اینکه ایالات متحده در برابر حادثه ی سهمگینی قرار گرفت ، رئیس جمهور و معاون او ، همچنین رئیس اتاق نمایندگان کشته نشده بودند ، و در صحنه حضور داشتند ، از این رو من عقیده دارم که این حادثه یک کودتا بوده است . هر چه که بود در عصر همان روز جورج بوش پسر توانست اولویت های خود را تعیین کند ، زمانی که دولت او ده ساعت به حالت تعلیق درآمد ، هیچ توضیحی در این باره داده نشد [6].

ویلیام ارکین، بهترین متخصص پنتاگون در نیوزویک نوشت(۷) ، که از این پس ۷ طرح وجود خواهد داشت :
 Rescue & Evacuation of the Occupants of the Executive Mansion
(RESEM)
برای محافظت از رئیس جمهور ، معاون وی و خانواده های آنها
 Joint Emergency Evacuation Plan (JEEP)
برای محافظت از وزیر دفاع و مقامات ارشد نظامی
 Atlas Plan
برای محافظت از اعضای کنگره و دادگاه عالی
 Octagon
هنوز مشخص نشده
 Freejack
هنوز مشخص نشده
 Zodiac
هنوز مشخص نشده
 Granite Shadow
پیش بینی حضور واحدهای ویژه در واشنگتن ،وایجاد شرایط برای به کار بردن زور ورفت و آمد تحت دستورات نظامی [7]

تنها برای محافظت از رئيس جمهور و معاون او به کار می رود ، و اگرRESEM
هر دو کشته شوند دیگر کارايي خود را از دست می دهد .

در هر حال ، کار برد این سه پروژه در دستان مقام ارشد نظامی ایالات متحده در ارتباط با آمریکای شمالی ( نورت کوم ) میباشد که مسئولیت در دست شخص ناشناسی است که ژنرال ترنس جی.او-شوگنسی نام دارد.

نباید فراموش کرد که در قوانین حقوقی ایالات متحده ، این مرد نمی تواند مقام دیکتاتور ایالات متحده را داشته باشد ، مگر آنکه سه مقام اصلی دولت فدرال مرده باشند ، اما در عمل ، ژنرال رالف ابرهارت ، مقام سابق ، بدون آنکه شرایط خاص مهیا باشند ،وارد عمل شد . او در سن ۷۳ سالگی مهمترین سازمان های هوانوردی نظامی ایالات متحده را مدیریت می کند .

ژنرال او -شوگنسی در ۱۳ ماه فوریه در برابر کمیسیون نیروهای نظامی سنا اعلام کرد ( نورت کوم ) برای بدترین شرایط در حال آماده سازی خود می باشد . به این علت ، او به طور روزمره در ارتباط با ده فرمانده ی مرکزی ایالات متحده در جهان می باشد [8]

نورت کوم نه تنها در ایالات متحده قدرت عمل دارد ، بلکه در کانادا ، مکزیک و باهاماس نیز صاحب قدرت است . مطابق با توافق بین الملل این سازمان می تواند با تصمیم خود نیروهای ایالات متحده را در این سه کشور پیاده سازد .

در سال ۲۰۱۶ ، باراک اوباما ، حکم فوق محرمانه ی سیاست گذاری شماره ی ۴۰ رئيس جمهوری را امضاء کرد ( سیاست استمرار ملی ) . کریگ فوگیت که مدیر آژانس وضعیت اضطراری است ، دو روز پیش از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید ( حکم استمرار فدرال به شماره ی یک ) را امضاء کرد که دارای قوانین عملی پایین تری است .

آنها به همه چیز فکر کرده اند و برای بدترین موقعیت ها آماده شده اند . بیماری همه گیر بهانه ای شده تا وارد عمل شوند . از این رو گفته های سخنگوی وزیر امور خارجه ی چین زاوو لیجیان ،در ارتباط با پخش این ویروس از طریق ایالات متحده کاملاََ منطقی به نظر می رسد

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1« Covid-19 : propagande et manipulation » , par Thierry Meyssan , Réseau Voltaire , 20 mars 2020.

[2End the dog-eat-dog mentality to tackle the crisis”, Gordon Brown, Financial Times (UK), Voltaire Network, March 26, 2020.

[3Continuity of Government: Current Federal Arrangements and the Future, Harold C. Relyea, Congresionnal Research Service, August 5, 2005.

[4Against All Enemies: Inside America’s War on Terror, Richard Clarke, Free Press (2004).

[5A Pretext for War: 9/11, Iraq, and the Abuse of America’s Intelligence Agencies, James Bamfort, Anchor Books (2005).

[7“Top Secret Pentagon Operation “Granite Shadow” revealed. Today in DC: Commandos in the Streets?”, William Arkin, Washington Post, September 25, 2005.

[8Hearing to receive testimony on United States Northern Command and United States Strategic Command in review of the Defense Authorization Request for fiscal year 2021 and the future years Defense Program, Senate Committe on Armed Service, February 13, 2020.