به گزارش آژانس بلومبرگ، ژنرال جان آلن John Allen فرستادۀ ویژۀ رئیس جمهور اوباما در اتحادیۀ بین المللی ضد داعش، از پست مأموریت خود درخواست استعفا داد و باید تا یک ماه دیگر جایگزین شود [1].

آژانس بلومبرگ این رویدا درا به عنوان رویدادی ناگوار برای رئیس جمهور اوباما تلقی کرد زیرا در دورانی به وقوع پیوسته که سازمان ملل متحد در پی تدارک عملیات عمومی علیه تروریسم است.

در واقع، ژنرال آلن با هر گونه توافقی با ایران و روسیه مخالف است. از یک سال پیش، ژنرال آل نبرای پشتیبانی از امارات اسلامی (داعش) هر کاری که از دستش برمی آمد انجام داد و چندین بار به وسیلۀ چتر نجات برای آنها اسلحه پیاده کرد. تنها پس از امضای توافقات بین واشنگتن و تهران در 14 ژوئیۀ 2015 عملاً علیه تروریست ها دست به عملیات زد.

استعفای جان آلن نشان می دهد که رئیس جمهور اوباما به تصویه دولت خود پرداخته و سیاست اتحاد با تهران و مسکو را پی گیری می کند.

پیش از این در مورد توطئه های ژنرال های آمریکائی دیوید پترائوس و جان آلن و دوستانشان در مرکز امنیت نوین آمریکا توضیحاتی نوشتیم [2]. رویس جمهور اوباما در فردای پیروزی مجددش در انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر 2012 [3] بر آن شد تا این گروه را برکنار سازد. او در برکنار کردن رئیس سازمان سیا موفق شد، و جان آلن را نیز از فرماندهی ناتو عزل کرد ولی مجبور شد او را در کنار خود حفظ کند [4]. او موقتاً از طرح با روسیه صرفنظر کرد و طی سه سال روی دیپلماسی با ایران متمرکز شد، و مخالفانش را آزاد گذاشت تا از سر گیری جنگ در سوریه و کودتا در اوکراین را سازماندهی کنند. در اوت 2014، بنظر می رسید که جان آلن رسماً به اشتباه خود پی برده و اظهار ندامت می کند و تریبون آزادی را علیه داعش منتشر کرد [5]
. او به عنوان فرماندۀ اتحادیۀ ضد داعش برگزیده شد و فوراً عملیات تروریستی خود را از سر گرفت [6]. در آخرین تلاش، پس از امضای توافقات با تهران، سعی کرد که ترکیه خودش به بازی بگیرد [7]، ولی نتوانست منطقۀ ممنوعۀ پروازی را که برای پناه دادن به داعش نیاز داشت بدست آورد. تجسس داخلی در پنتاگون راه اندازی شد تا پی ببرند که چه کسی پرونده های اطلاعاتی مرکز فرماندهی اتحادیۀ ضد داعش را دستکاری می کند [8]. ژنرال آلن که به دام افتاده بود تصمیم گرفت استعفا دهد.

توجه : کناره گیری آلن برای بستن این فصل ناموزون کافی نخواهد بود : جفری فلتمن Jeffrey Feltman شمارۀ 2 سازمان ملل متحد هنوز بر جا مانده است [9].

ترجمه توسط
حمید محوی

[1Obama’s Islamic State War Czar Stepping Down”, Josh Rogin & Eli Lake, Bloomberg, September 22, 2015.

[2“مرکز امنیت نوین آمریکا، نسخۀ دموکرات امپریالیسم فاتح ”, بوسيله ىتی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, Al-Watan (Syrie), شبکه ولتر, 6 ژانويه 2015, www.voltairenet.org/article186384.html

[3« Obama II : la purge et le pacte », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 27 novembre 2012.

[4« Après Petraeus, le prochain SACEUR sous investigation », Réseau Voltaire, 13 novembre 2012.

[5Destroy the Islamic State Now”, John Allen, Defense One, August 20, 2014.

[6“طرح صلح باورنکردنی ایالات متحده برای سوریه”, بوسيله ىتی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 30 دسامبر 2014, www.voltairenet.org/article186333.html

[7« La tentative Allen-Erdoğan de sabotage de l’accord de paix USA-Iran », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 31 juillet 2015. « Syrie : Obama désavoue le général Allen et le président Erdoğan », Réseau Voltaire, 28 juillet 2015.

[9“دو خار در پای اوباما”, بوسيله ىتی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 31 اوت 2015, www.voltairenet.org/article188555.html