محمد مومانی ، وزیر دولت اردن و مسئول روابط با نشریات می باشد ، با حضور در تلویزیون ملی سوریه ، از وجود روابط حسنه میان کشورش و سوریه خبر داد .

مطابق با آمار سازمان ملل ، اردن ۶۵۰ هزار پناهنده ی سوری را در خود جای داده ، در حالی که عمان اعلام کرده که این عدد یک میلیون و چهارصد هزار تن می باشد - جمعیت عظیمی که می تواند آمار جمعیتی اردن را متعادل سازد ، زیرا ۸۰٪ جمعیت آن را فلسطینیان تشکیل می دهند .

به هنگام جنگ ، اردن سعی نمود که در آن شرکت فعالی نداشته باشد . این در حالی است که این کشور پایگاه نظامی ایالات متحده و انگلستان و فرانسه و عربستان را در خود جای داده است و پایگاه عناصر جهادی در جنوب سوریه را حمایت می کند .

در ماه فوریه ۲۰۱۵ ، اردن از اینکه یکی از خلبانان نظامی اش توسط عناصر داعش زنده در آتش سوزانده شد ، سخت اعتراض کرد . و در مقابل دو تروریست را اعدام نمود و به عناصر جهادی که در پایگاه های کشور های غربی تعلیم دیده بودند اجازه نداد تا از پایگاه خود خارج شوند .

در تابستان ۲۰۱۶ ، روابط میان عمان و دمشق بسیار متشنج گردید و ارتش اردن اجازه داد تا عناصر جهادی پایگاه های کشورهای غربی آزادانه به سوریه حرکت کنند .

محمد مومانی در گفتگوی خود خاطر نشان کرد که اردن و سوریه در تمام مدت جنگ روابط دیپلماتیک بسیار سطح بالایی داشتند ، و اردن هرگز در سیاست داخلی سوریه دخالت نکرده بود ، و پیوسته به پرزیدنت بشار اسد احترام می گذاشت .

این وزیر همچنین اعلام نمود که در مناطق پاک سازی شده پس از توافقات میان روسیه و ایالات متحده ، آمار مثبت می باشد .

سخنان اخیر او ، به صورت هشدار به عناصر جهادی بوده که در جنوب سوریه بسر می برند و آنها را ترغیب به تحویل دادن سلاح هایشان نمود .

در پی اعلام رسمی اردن ، ارتش عرب سوریه دو پایگاه مرزی سوریه را که توسط عناصر جهادی اشغال شده بود ، پس گرفت .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian