بمب های جدید هسته ای B61-12 که ایالات متحدۀ آمریکا خود را برای ارسال آنها به ایتالیا، آلمان، بلژیک، هلند و احتمالاً به دیگر کشورهای اروپائی آماده می کند از این پس به مرحلۀ پایانی رسیده است. این موضوعی ست که ژنرال جک وانشتاین Jack Weinstein فرماندۀ ستاد مرکز فرماندهی نیروی هوائی ایالات متحدۀ، مسئول عملیات هسته ای در سخنرانی اول ماه مه در گردهمآئی انجمن نیروی هوائی ایالات متحده در واشنگتن در مقابل شنوندگان برگزیده متشکل از افسران بلند پایه و نمایندگان صنایع جنگی اعلام کرد :

« برنامه خیلی خوب در حال اجرا می باشد » ژنرال با رضایت خاطر مشخصاً گفت که « ما پیش از این 26 آزمایش مهندسی، توسعه و پرواز هدایت شده از B61-12 انجام داده ایم». در این برنامه از سال 2020، ساخت تقریباً 500 فروند B61-12 پیشبینی شده است. هزینۀ این برنامه تقریباً 10 میلیارد دلار است ( یعنی قیمت هر بمب اگر کاملاً از طلا ساخته شده بود معادل دو برابر بمب طلائی تمام می شد).

بسیاری از ترکیبات B61-12 در لابراتوآرهای ملی ساندیا در لُس آلاموس، الباکرک و لیورمور (در نیو مکزیک و در آریزونا) ساخته شده، و تولید آن در سری مراکز میسوری، تگزاس، کارولینای جنوبی، تنسی انجام شده است. این بمب (بدون شارژ هسته ای) در تونوپا دشت آزمایشی نوادا به آزمون در آمده است.

B61-12 در مقایسه با B61 که پیش از این در ایتالیا و دیگر کشورهای اروپائی مستقر شده دارای خصوصیت کاملاً تازه ای ست : یک کلاهک هسته ای با چهار گزینش قدرت انتخابی، سامانۀ هدایت شونده که با دقت به سوی هدف هدایت می کند، قابلیت نفوذ در اعماق زمین، و توان نفوذ در بتون مسلح با انفجار در عمق.

دقت بیشتر و قابلیت نفوذ بمب جدید برای حمله به سنگرهای زیر زمینی به هدف قطع گردن مراکز فرماندهی دشمن ابزار جنگی مناسبی خواهد بود. یک بمب B61-12 معادل 50 Kt (معادل 50 هزار تن تی ان تی) در عمق زمین انفجار تولید می کند و دارای همان ظرفیت تخریبگری ست که یک بمب هسته ای بیش از یک مگاتن (یک میلیون تن تی ان تی) می تواند در سطح زمین تولید کند.

B61-12 می تواند از روی شکاریهای آمریکائی مانند F-16C/d پرتاب شود، این شکاریها ر آویانو (فریول) مستقر هستند، و به همینگونه از روی تورنادوهای ایتالیائی PA-200 که در گدی (استان برچیا) مستقر می باشند. ولی برای کاربست همۀ قابلیتهای B61-12 (به ویژه دقت در هدفگیری) به شکاری های جدید F35A نیاز خواهد بود. این موضوع حل مسائل فنی دیگری را مطرح می کند که به مشکلات دیگری که در برنامۀ F-35 پیش آمده بود افزوده می شود. ایتالیا در این طرح ها در جایگاه همکار درجه دوم شرکت دارد. مجموعه نرم افزارهای رایانه ای در شکاری که تا کنون 30 بار تغییر داده شده باید در آینده بروز شود. برای ایجاد تغییرات ضروری در F35 ایتالیا باید حدود 400 میلیون یورو هزینه کند که ایتالیا باید به مخارج دیگری اضافه کند که هنوز مشخص نشده (بر اساس گمانه زنی حدود 13 تا 16 میلیارد یورو) برای خرید 90 شکاری و مدرنیزاسیون دائمی آنها. پولی که از صندوق دولت خارج خواهد شد ( یعنی پول ما مردم ایتالیا) و در سوی دیگر به صندوق صنایع نظامی برای تولید F35 واریز می شود.

بمب هسته ای B61-12 و شکاری F-35 که ایتالیا از ایالات متحدۀ آمریکا دریافت می کند با «پاکت بمب هائی» بسته بندی و یکجا در دست ما منفجر می شود. ایتالیا در جایگاه پایگاه خط اول جبهه استراتژیک هسته ای آمریکا در مقابله با روسیه و دیگر کشورها در معرض خطراتی در آینده واقع شده است. یک راه بیشتر برای جلوگیری از این طرح وجود ندارد : باید از ایالات متحدۀ آمریکا درخواست کنیم که بر پایۀ منشور منع گسترش سلاح هسته ای، هر گونه سلاح هسته ای را از سرزمین ما خارج کند. از تحویل خلبان و هواپیما به ناتو برای حملۀ هسته ای باید اجتناب کنیم. باید از گروه شرکت کننده در طرح هسته ای ناتو خارج شویم. باید به منشور سازمان ملل متحد مبنی بر منع جنگ افزارهای هسته ای بپیوندیم.

آیا در جهان سیاست کسی وجود دارد که مثل کبک سرش را در برف فرو نبرده باشد ؟

ترجمه توسط
حمید محوی
منبع
ال مانیفستو (ایتالیا)