ولترشبکه

ترکیه از بازگرداندن شهروندان خود از مغولستان ناکام ماند

+

خدمات اطلاعات مخفی ترکیه ( ام ای تی ) ( میلی ایستیبارات تشکیلات ) ، کوشیدند تا شهروندان ترک را از مغولستان باز گردانند ، اما ناکام ماندند .

ام آی تی ، پرفسور ویسل آکسای را وابسته به فتح الله گولن می دانست و او را در ورودی آموزشگاه خود ، به وسیله ی پنج تن از مامورین وابسته دستگیر نمود و به فرودگاه اولان باتور که در آنجا چلنجر شماره ی سی ال۶۰۴ ارتش ترکیه منتظرش بود ، منتقل نمود .

همکاران پرفسور به مقامات مغولستان این موضوع را اطلاع دادند ، و دولت مفولستان اجازه ی پرواز به این هواپیمای نظامی را نداد . پرفسور پس از هشت ساعت بازجویی و سپردن تعهد آزاد شد.

مقامات ترکیه در پی این حادثه ، به خصوص وزیر امور خارجه ی این کشور مولوت چاوشوغلو ، دست داشتن پلیس مخفی ترکیه را در این حادثه قویاََ منکر شدند.

نخست وزیر ترکیه- بکیر بوزداگ ،در ماه آوریل گذشته اعلام کرده بود که هشتاد تن از همشهریان ترکیه ، از سوی ام آی تی در ۱۸ کشور دستگیر شدند [1] . این دستگیری ها که با کمک مقامات محلی صورت می گرفت ، در اوکراین ، گابن نیز اتفاق افتاد و در کوزووو به جنجال کشیده شد [2]

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “آنکارا هشتاد تن از شهروندان خود را در خارج از مرز های خود به دام انداخت”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 10 آوريل 2018, www.voltairenet.org/article2...

[2] “اردوغان ، نخست وزیر کوزوو را مجبور ساخت تا رئیس اطلاعات کشورش را تغییر ندهد”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 10 آوريل 2018, www.voltairenet.org/article2...

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.