Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Amerika Birleşik Devletleri tarafından İran’a karşı uygulanan çok sayıda tek taraflı yaptırımı geçici olarak iptal etti.

UAD, Birleşmiş Milletlerin hakemlik organıdır. İran İslam Cumhuriyeti, ABD’nin JCPoA’dan geri çekilerek uyguladığı yaptırımların 15 Ağustos 1955 tarihli Dostluk, Ekonomik İlişkiler ve Konsolosluk Haklarına ilişkin çok taraflı Anlaşmaya aykırı olduğunu belirterek UAD’ye başvurmuştu [1].

Divan ABD’ye Dosluk Anlaşmasına attığı imzanın arkasında durma zorunluluğu getirdi. Bu amaçla ABD’ye ilaç ve sağlık malzemeleri; gıda maddeleri ve tarım ürünleri ve aynı şekilde sivil havacılık güvenliği için gerekli her türlü malzemenin ticaretini kolaylaştırma talimatı verdi. Washington’un bu malların ticaretiyle ilgili her türlü izni sağlaması gerekecek.

Divan son olarak iki tarafı, nihai bir karar beklenirken anlaşmazlıklarını daha da derinleştirecek hiçbir önlem almamalarını emretti.

Çeviri
Osman Soysal

[1İran, ABD’yi Uluslararası Adalet Divanı’na şikayet ediyor”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 21 Temmuz 2018.