ولترشبکه

نبرد ادلب به تاخیر افتاد

+

روئسای جمهور روسیه و ترکیه در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ ، در سوچی ملاقات کردند .

بعد از آخرین ملاقاتی که در ۷ سپتامبر در تهران داشتند ، روسیه برای نخستین بار ، با لحن تندی ، غیر قانونی بودن حضور نظامی ترکیه در ادلب را عنوان کرد ، و خواست تا نظامیان ترکیه ،‌کشور سوریه را ترک کنند .

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان ، چند پیمان همکاری اقتصادی در ارتباط با ساخت شبکه ی انتقال گاز ترکیش استریم و ساخت نیروگاه اتمی آکییو را امضا کردند ؛ این پیمان ها برای آنکارا بسیارسود مند است ، چرا که وضعیت اقتصادی این کشور یکباره فرو ریخته .

در ارتباط با منطقه ی اشغالی عناصر جهادی و ارتش ترکیه در سوریه - منطقه ای که کم و بیش مربوط به ولایت ادلب می باشد - دو کشور تصمیم گرفتند تا بار دیگر عناصر جهادی را از مخالفین ارتش سوریه ، جدا کنند .

پیمان های مشابهی با ایالات متحده و ترکیه در منطقه ی کاهش تنش در ادلیب و بخش های دیگر بسته شده بود . اما همه ی آنها به شکست انجامید . و بعد از شش ماه منتفی گردید . در عمل ، عناصر جهادی و مخالفین مسلح سوریه ، همان افراد مزدور میباشند . آنها طی هفت سال گذشته وابسته به گروه های مختلفی بودند ، و از هرگروه پول بیشتری دریافت می کردند ، به آن گروه می پیوستند .

جمهوری عرب سوریه متوجه شد که برای آزاد سازی ادلب بهتر است تا منتظر نتایج انتخابات ۶ ماه نوامبر ایالات متحده باشد . در واقع در صورت حمله ، کافی است تا انگلستان دست به حمله ی شیمیایی تحت پرچم دروغین بزند تا پرزیدنت ترامپ را برای حمله به سوریه راغب سازد .

پرزیدنت اردوغان پیمان بسته شده ی خود را به صورت پیروزی دو سویه برای ملتش عنوان کرده ، زیرا : می تواند از مردم غیر نظامی ادلب در برابر خطر جنگ حمایت کند و قرار دادهای پر منفعتی با روسیه منعقد کند.

اما با این وجود ، حقیقت بسیار متفاوت است ، زیرا : ترکیه در وضعیت ضعیفی قرار دارد تا بتواند با دشمن دیرینه و دوست حاضر که روسیه باشد معامله ای انجام دهد . اقتصاد این کشور به خاطر حضور توریست های روسی ، توانسته حفظ شود ، توریست هایی که مسکو هر لحظه قادر است آنها را به کشور فرا خواند .

- قرار دادهای اقتصادی با روسیه ، باعث شده تا آنکارا از سازمان ناتو فاصله بگیرد

- تا ۵ اکتبر ، خط قرمزی ، منطقه ی عناصر جهادی را از سایر مناطق سوریه جدا خواهد کرد . این منطقه ی تحت نظارت هم زمان روسیه و ترکیه قرار می گیرد . نظامیان ترکیه باید چند کیلومتر از منطقه ی حضور فعلی خود عقب نشینی کنند ، تا سوریه بتواند اتوبان دمشق - آلپ را آزاد سازد .

روسیه کوشیده تا ترکیه را از کشورهای غربی دور کند ، و نمی خواهد کشور هم پیمان خود سوریه را در خطر بیاندازد ، و بدون هر گونه نبردی ، در حال آزاد سازی مناطق اشغال شده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.