روئسای جمهور روسیه و ترکیه در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ ، در سوچی ملاقات کردند .

بعد از آخرین ملاقاتی که در ۷ سپتامبر در تهران داشتند ، روسیه برای نخستین بار ، با لحن تندی ، غیر قانونی بودن حضور نظامی ترکیه در ادلب را عنوان کرد ، و خواست تا نظامیان ترکیه ،‌کشور سوریه را ترک کنند .

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان ، چند پیمان همکاری اقتصادی در ارتباط با ساخت شبکه ی انتقال گاز ترکیش استریم و ساخت نیروگاه اتمی آکییو را امضا کردند ؛ این پیمان ها برای آنکارا بسیارسود مند است ، چرا که وضعیت اقتصادی این کشور یکباره فرو ریخته .

در ارتباط با منطقه ی اشغالی عناصر جهادی و ارتش ترکیه در سوریه - منطقه ای که کم و بیش مربوط به ولایت ادلب می باشد - دو کشور تصمیم گرفتند تا بار دیگر عناصر جهادی را از مخالفین ارتش سوریه ، جدا کنند .

پیمان های مشابهی با ایالات متحده و ترکیه در منطقه ی کاهش تنش در ادلیب و بخش های دیگر بسته شده بود . اما همه ی آنها به شکست انجامید . و بعد از شش ماه منتفی گردید . در عمل ، عناصر جهادی و مخالفین مسلح سوریه ، همان افراد مزدور میباشند . آنها طی هفت سال گذشته وابسته به گروه های مختلفی بودند ، و از هرگروه پول بیشتری دریافت می کردند ، به آن گروه می پیوستند .

جمهوری عرب سوریه متوجه شد که برای آزاد سازی ادلب بهتر است تا منتظر نتایج انتخابات ۶ ماه نوامبر ایالات متحده باشد . در واقع در صورت حمله ، کافی است تا انگلستان دست به حمله ی شیمیایی تحت پرچم دروغین بزند تا پرزیدنت ترامپ را برای حمله به سوریه راغب سازد .

پرزیدنت اردوغان پیمان بسته شده ی خود را به صورت پیروزی دو سویه برای ملتش عنوان کرده ، زیرا : می تواند از مردم غیر نظامی ادلب در برابر خطر جنگ حمایت کند و قرار دادهای پر منفعتی با روسیه منعقد کند.

اما با این وجود ، حقیقت بسیار متفاوت است ، زیرا : ترکیه در وضعیت ضعیفی قرار دارد تا بتواند با دشمن دیرینه و دوست حاضر که روسیه باشد معامله ای انجام دهد . اقتصاد این کشور به خاطر حضور توریست های روسی ، توانسته حفظ شود ، توریست هایی که مسکو هر لحظه قادر است آنها را به کشور فرا خواند .

 قرار دادهای اقتصادی با روسیه ، باعث شده تا آنکارا از سازمان ناتو فاصله بگیرد

 تا ۵ اکتبر ، خط قرمزی ، منطقه ی عناصر جهادی را از سایر مناطق سوریه جدا خواهد کرد . این منطقه ی تحت نظارت هم زمان روسیه و ترکیه قرار می گیرد . نظامیان ترکیه باید چند کیلومتر از منطقه ی حضور فعلی خود عقب نشینی کنند ، تا سوریه بتواند اتوبان دمشق - آلپ را آزاد سازد .

روسیه کوشیده تا ترکیه را از کشورهای غربی دور کند ، و نمی خواهد کشور هم پیمان خود سوریه را در خطر بیاندازد ، و بدون هر گونه نبردی ، در حال آزاد سازی مناطق اشغال شده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian