ولترشبکه

توجیه به قتل رساندن سپهبد حاج قاسم سلیمانی توسط ایالات متحده

+

به گفته ی رسانه های آتلانتیک شمالی ، سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرمانده ی نیروهای قدس پاسداران انقلاب اسلامی ایران ، در حال تدارک عملیاتی بوده تا افکار عمومی کشور عراق را تحت تاثیر اهداف خود قرار دهد [1].

در ادامه آمده است : در حالی که تظاهرات جامعه ی شیعیان عراق علیه نفوذ ایران بر پرسنل سیاسی عراق افزایش می یافت، و حملات تروریستی علیه منافع ایالات متحده صورت می گرفت عکس العمل هایی از سوی ایالات متحده علیه تظاهرکنندگان عراق طراحی شد ، که همین امر باعث گردید تا حس ناسیونالیستی ملت عراق علیه این تظاهر کنندگان بیدار شود.

برای جلوگیری از این توطئه، ایالات متحده در دوم ماه ژانویه ی ۲۰۲۰ سپهبد حاج قاسم سلیمانی را که از دمشق راهی بغداد بود و در آنجا ابو مهدی المهندس را می بایستی ملاقات کند [2] به قتل رسانید . واشنگتن پیش از این طی اعلامیه ای توسط وزیر دفاع خود مارک اسپر به ایران هشدار داده بود [3] .

این گذارش به ظاهر منطقی ، فاقد حقیقت می باشد . استراتژی که به سپهبد حاج قاسم سلیمانی نسبت می دهند بسیار متفاوت از عملکرد و شخصیت اوست، همچنین مغایر با فعالیت های نظامی شناخته شده ی وی و بر خلاف عملکرد سرویس های سری ایران می باشد . برعکس ، این طرح بسیار شبیه تدابیر خیالی جان نگروپونته سفیر آمریکاست که قصد داشت مقاومت عراق را بشکند و این کشور را به سمت جنگ داخلی بکشاند. تفسیرهای دیگری نیز وجود دارد که حاکی است ایالات متحده از بی تحرکی نیروهای دولت ایران و پاسدارن انقلاب برای پیش برد اهداف خود استفاده کرده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “Inside the plot by Iran’s Soleimani to attack U.S. forces in Iraq”, Reuters, Michael Georgy and Brian Thevenot, January 4, 2020.

[2] “خاورمیانه و ایالات متحده در وضعیت آماده باش”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 5 ژانويه 2020, www.voltairenet.org/article2...

[3] “Mark Esper on Iran in Iraq”, by Mark T. Esper, Voltaire Network, 2 January 2020.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.