به گفته ی رسانه های آتلانتیک شمالی ، سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرمانده ی نیروهای قدس پاسداران انقلاب اسلامی ایران ، در حال تدارک عملیاتی بوده تا افکار عمومی کشور عراق را تحت تاثیر اهداف خود قرار دهد [1].

در ادامه آمده است : در حالی که تظاهرات جامعه ی شیعیان عراق علیه نفوذ ایران بر پرسنل سیاسی عراق افزایش می یافت، و حملات تروریستی علیه منافع ایالات متحده صورت می گرفت عکس العمل هایی از سوی ایالات متحده علیه تظاهرکنندگان عراق طراحی شد ، که همین امر باعث گردید تا حس ناسیونالیستی ملت عراق علیه این تظاهر کنندگان بیدار شود.

برای جلوگیری از این توطئه، ایالات متحده در دوم ماه ژانویه ی ۲۰۲۰ سپهبد حاج قاسم سلیمانی را که از دمشق راهی بغداد بود و در آنجا ابو مهدی المهندس را می بایستی ملاقات کند [2] به قتل رسانید . واشنگتن پیش از این طی اعلامیه ای توسط وزیر دفاع خود مارک اسپر به ایران هشدار داده بود [3] .

این گذارش به ظاهر منطقی ، فاقد حقیقت می باشد . استراتژی که به سپهبد حاج قاسم سلیمانی نسبت می دهند بسیار متفاوت از عملکرد و شخصیت اوست، همچنین مغایر با فعالیت های نظامی شناخته شده ی وی و بر خلاف عملکرد سرویس های سری ایران می باشد . برعکس ، این طرح بسیار شبیه تدابیر خیالی جان نگروپونته سفیر آمریکاست که قصد داشت مقاومت عراق را بشکند و این کشور را به سمت جنگ داخلی بکشاند. تفسیرهای دیگری نیز وجود دارد که حاکی است ایالات متحده از بی تحرکی نیروهای دولت ایران و پاسدارن انقلاب برای پیش برد اهداف خود استفاده کرده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1Inside the plot by Iran’s Soleimani to attack U.S. forces in Iraq”, Reuters, Michael Georgy and Brian Thevenot, January 4, 2020.

[2“خاورمیانه و ایالات متحده در وضعیت آماده باش”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 5 ژانويه 2020, www.voltairenet.org/article208782.html

[3Mark Esper on Iran in Iraq”, by Mark T. Esper, Voltaire Network, 2 January 2020.