Ted Cruzتد کروز

در این نوشته «عملیات روانی» (Psy Ops) از نوع «حیله های جنگی» به مصداق اسب تروآ مطرح خواهد بود. به سفارش ژنرال ادوارد لانسدال Edward Lansdale، ایالات متحده برای ارتش و سازمان سیا یگان های ویژۀ عملیات روانی ایجاد کرد، ابتدا در فیلیپین، سپس در ویتنام و به همین گونه علیه کوبا و سرانجام این گروه های ویژه به شکلی دائمی تثبیت شدند [1].

عملیات روانی (روانشناختی) پیچیده تر از تبلیغاتی است که معمولاً برای تغییر شکل دادن به واقعیت به کار می رود. به عنوان مثال، در کوران جنگ علیه سوریه در سال 2011، متفقین با تبلیغاتشان می خواستند مردم را متقاعد سازند که رئیس جمهور بشار اسد در حال فرار است، مثل رئیس جمهور بن علی که پیش از او از تونس گریخته بود. در نتیجه سوری ها باید بفکر ایجاد رژیم جدیدی باشند و خودشان را برای چنین کاری آماده سازند. در حالی که در آغاز 2012، با عملیات روانی می خواستند بجای شبکه های تلویزیون ملی، برنامه های ساختگی و تقلبی را به نمایش عمومی بگذارند و به گونه ای جلوه دهند که گوئی جمهوری عرب سوریه در حال سقوط است و مردم هیچ مقاومتی نشان نمی دهند [2].

به همان شکلی که امروز ارتش های خصوصی وجود دارد، مثل بلاک واتر (آکادمی) Blackwater-Academi، دین کارپ DynCorp یا سی ای سی آی CACI، شرکت های خصوصی تخصصی در عملیات روانی نیز وجود دارد که اس سی ال SCL بریتانیائی ( آزمایشگاه ارتباطات استراتژیک) (Strategic Communications Laboratories) و شعبۀ دیگر آن در ایالات متحده Cambridge Analytica از این دست است. به شکل کاملاً و اکیداً سرّی به سازمان سیا در سازماندهی « انقلاب های رنگی» کمک می کند و از این پس در تحریف افکار عمومی طی انتخابات کسب خبرگی می کند. از سال 2005، آزمایشگاه ارتباطات استراتژیک در نمایشگاه بریتانیائی سامانه های دفاعی و تجهیزات بین المللی Defense Systems & Equipment International (DSEi) شرکت می کند و خدماتش را به آنهائی که بیشتر پول می پردازند می فروشد [3]. در مورد سوریه، آزمایشگاه ارتباطات استراتژیک SCL از آغاز سال 2011 در لبنان فعال بوده و امکان تحریف گروه های مختلف اجتماعی را یک به یک مورد بررسی قرارداده است.

لینک یوتوب : دعا برای فرانسه توسط تد کروز

عملیات روانی و انتخابات

در جوامع مدرن، مقامات سیاسی از طریق انتخابات برگزیده می شوند. این موضوع می تواند به شکل یک گزینش ساده باشد، بر اساس کیفیت شخصیت، بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و در عین حال می تواند انتخاب شخصیت برگزیده می تواند بر اساس طرح سیاسی خاصی باشد که نامزد انتخاباتی پیشنهاد کرده است. در تمام موارد، نامزدها می توانند برای هدایت اردوی انتخاباتی روی طرفداران و یا کارمندان تکیه کنند. در نتیجه نه تنها می توانیم نامزد انتخاباتی را اختراع کنیم بلکه حتی می توانیم حزب و جریانی که از او پشتیبانی می کند را نیز راه اندازی کنیم. در حالی که رأی دهندگان برای ثبت نام در سازمان ها تردید می کنند و استخدام کارمندان نیز گران تمام می شوند. آزمایشگاه ارتباطات استراتژیک بفکر افتاد که فنون رفتاری را برای اختراع حزب سیاسی به کار ببندد تا مشتری خود را به قدرت رساند. روان شناسان آزمایشگاه ارتباطات استراتژیک بریتانیائی چهرۀ الگوی طرفدار صادق که به سادگی گول می خورد را تهیه کردند، و آن را با جمع داده های گروه اجتماعی هدف گیری شده تلاقی دادند، تا نتیجه بگیرند که کدام چهرۀ نوعی می تواند به چشم انداز انتظارات عمومی پاسخ بگوید و مؤثرین پیغام ها در متقاعد ساختن آنها برای پشتیبانی از مشتریشان کدام است. برای نخستین بار، چنین موردی در ایالات متحده در سطح گسترده با تد کروز به وقوع پیوست.

لینک یوتوب :

شعار اردوی انتخاباتی تد کروز : « TrusTed »، بازی واژگان به معنای « تد آن فردی هست که به او باور داریم» است.

تأمین مالی عملیات

رابرت مرسر Robert Mercer یکی از ده بخشندۀ در امور زندگی اجتماعی در ایالات متحده به شکل غیر رسمی 15 میلیون دلار به شعبۀ آمریکائی آزمایشگاه ارتباطات استراتژیک SCL-Cambridge Analytica پرداخت کرده است تا اردوی انتخاباتی تد کروز را پشتیبانی کند [4]. مخترع نرم افزار ویژۀ تشخیص صدا، مرسر امروز مدیر شرکت رنسانس Renaissance مؤثرترین شرکت سهامداری در جهان است. بین سال های 1989 تا 2006 با تدارک شیوۀ فرار مالیاتی برای مشتریانش به طور متوسط %35 بهره به ارمغان آورد [5].

رابرت مرسر هرگز رسماً دربارۀ عقاید سیاسی خودش چیزی نگفته است و مفسران ایالات متحده نمی دانند این «جمهوری خواه» را در کجا قرار بدهند. به عنوان مثال نمی دانیم موضع گیری او در رابطه با مسائل اجتماعی نظیر حق سقط جنین یا ازدواج همجنسگرایان کدام است. حداکثر می دانیم که او فعالیت های انسانی را مسئول تغییرات جوی و آب و هوائی نمی داند. او آشکارا علیه هیلاری کلینتون و دوستش دونالد ترومف مبارزه می کند و به جان بولتون John Bolton نزدیک است.

Source : Bloomberg
Source : The Guardian

لینک یوتوب : Making Machine-Gun Bacon with Ted Cruz چگونه بیکن را روی لولۀ تفنگ سرخ کنیم

گردآوری داده های شخصی

برای انتخاب شهروندانی که مستعد پیوستن به جمع طرفداران بنظر می رسند، آزمایشگاه ارتباطات استراتژیک/ کمبریج آنالیتیکا به شکل سرّی داده های شخصی میلیون ها رأی دهنده را جمع آوری کرد [6].

دکتر الکساندر کاگان Aleksandr Kogan داده های آمازون Amazon فروشگاه غول پیکر انترنتی در ایالات متحده را خریداری کرد، سپس تقریباً یک دلار برای هر مشتری پرداخت تا پرسشنامه ای از طریق ترک مکانیکی آمازون در اختیارشان قرار گیرد. کاربر انترنتی با پذیرش معرفی خود از طریق فیسبوک به ترک مکانیکی آمازون اجازه می دهد که به داده های شخصی او دسترسی یابد که متعاقباً با داده های آمازون تلاقی ضمیمه شده و به شرکت کاگان Kogan، مرکز پژوهش علمی (Global Science Research) انتقال یافته و به آزمایشگاه ارتباطات استراتژیک تحویل داده می شود. گرچه دکتر کاگان به گاردین تضمین داده است که تنها در راستای پژوهش علمی و تنها روی داده های ناشناس کار می کند، این داده ها همواره در اختیار آزمایشگاه ارتباطات استراتژیک است [7].

طی چند ماه، آزمایشگاه ارتباطات استراتژیک بانک داده های بیش از 40 میلیون رأس دهندۀ ایالات متحده را بی آن که بدانند در اختیار داشت.

لینک یوتوب :

درسال 2008، دیوان بین المللی دادگستری تصمیم گرفت ایالات متحده را برای بازبینی حکم دادگاه در مورد یک مکزیکی مجبور سازد زیرا از مددکار حقوقی کنسولگری برخوردار نبوده است. با این وجود تد کروز دادستان عمومی تگزاس در مقابل دیوان عالی با این مادۀ قانونی دفاع کرد که تا وقتی که واشنگتن منشور امضا شده را به حقوق داخلی تبدیل نکرده است دولت فدرال مجبور نیست از یک مرجع حقوقی خارجی تبعیت کند. او پیروز شد، ایالات متحده مفاد اضافه شده به پیمان وین را مخالفت کرد و محکومیت به مرگ به اجرا گذاشته شد.

تعبیر داده های شخصی

کمبریج آنالیتیکا برای تشخیص و ارزیابی هر فرد بر اساس روش اقیانوس عمل کرد، یعنی :

1) « تمایلات » ( رابطه با هنر، احساسات، ماجراجوئی، نظریات غیر رایج، کنجکاوی و تخیل)

2) « درجه هوشیاری » (نظم خودگردان، رعایت اجبارات، سازمان مداری بجای واکنش های آنی، هدایت به سوی هدف)

3) « برون گرائی » (انرژی، هیجان های مثبت، تمایل برای جستجوی محرک و همراهی دیگران، فعال پیش رو)

4) « خوش برخورد » (تمایل به همدلی و همکاری بجای مظنون بودن و مجادله جو در رابطه با دیگران)

5) «نوروتیک» (مستعد برای ابراز احساسات نامطلوب مثل خشم، اضطراب یا افسردگی، شکنندگی)

برای هر فرد با 240 پرسش آزمونی طرح شخصیتی ترسیم شد. بر این اساس، آزمایشگاه ارتباطات استراتژیک افرادی را که می توانستند به جمع طرفداران صادق و ساده که به راحتی گول می خورند تعلق داشته باشند را شناسائی کرد و دلیل و برهان هائی را برای جذب طرفداران بر اساس شخصیت های شناسائی شده تدارک دید. می توانیم حدس بزنیم که بررسی شخصیت های ترسیم شده که در بی خبری افراد صورت گرفته خیلی تقریبی بوده است. ولی با این وجود...

لینک یوتوب :

حقوقدان برجسته، تد کروز از بنای یاد بود ده فرمانی که در مرکز سیاسی ایالت تگزاس بنا شده دفاع کرد. او رسالۀ قضات عمومی 31 ایالت را نوشت، به گفتۀ او ممنوعیت سلاح کمری از حق حمل اسلحه که توسط دومین مادۀ قانون اساسی ایالات متحده تضمین شده است جلوگیری می کند. او در عین حال از خواندن سوگند تعهد و تابعیت به پرچم ایالات متحده « ملتی تحت حمایت خدا» « One Nation under God » در مدارس دولتی دفاع کرد.

تد کروز نامزد ریاست جمهوری

نامزد ریاست جمهوری که باید به کاخ سفید برود، تد کروز یک حقوقدان برجسته و سخنران خبره است. او چندین بار در دیوان عالی ایالت متحده با موفقیت دفاع کرده است. او پیش از آن که محافظه کار باشد یک « لیبرتارین» است.

پدر او، رافائل کروز کشیش اوانژلیک و یک مهاجر کوبائی بود که تبلیغ می کرد و مدعی بود که خداوند به مردان ایمان حکومت بر« آمریکا» را اعطا خواهد کرد. او اطمینان می دهد که در آخر زمان، که دیری نخواهد پائید، خدا ثروت بدکاران را به عادلان خواهد بخشید [8].

همسر تد، هیدی کروز Heidi Cruz مدیر بخش آمریکای جنوبی در شورای امنیت ملی در دوران کندولیزا رایس بود، سپس معاون رئیس گلدمن ساچ Goldman Sachs مأمور مدیریت ثروت مشتریان جنوب غربی کشور [9].

در آغاز اردوی ریاست جمهوری، تد کروز اعتبار اندکی در افکار عمومی داشت و رسانه ها شخصیت او را ابهام آمیز ترسیم می کردند. با این وجود به یمن آزمایشگاه ارتباطات استراتژیک/کمریج آنالیتیکا، به سرعت گروه وسیعی از طرفداران را تشکیل داد و در انتخابات نمایندگی حزب جمهوری خواه در آیووا پیروز شد.

لینک یوتوب :

در سال 1988، تد کروز کمال مطلوبش را در زندگی چنین تعریف می کرد : « تحت کنترل گرفتن جهان. تسلط بر جهان، مدیریت همه چیز، خیلی ثروتمند، قدرتمند، و از این جور چیزها ».

ورود احتمالی او به کاخ سفید با استفاده از فنون عملیات روانی گواه بر امکان بر هم زدن نظم و قانون اردوی انتخاباتی خواهد بود.

ترجمه توسط
حمید محوی

[1Edward Lansdale’s Cold War, Jonathan Nashel, university of Massachusetts Press, 2005.

[2“جنجال جدید رسانه‌ای ناتو علیه سوریه در راه است”, بوسيله ى تی یری میسان‬, شبکه ولتر, 13 ژوئن 2012, www.voltairenet.org/article174620.html. « PsyOp imminente de l’OTAN contre la Syrie », Réseau Voltaire, 20 juillet 2012.

[3You Can’t Handle the Truth. Psy-ops propaganda goes mainstream”, Sharon Weinberger, Slate, September 2005.

[4The Man Who Out-Koched the Kochs”, Annie Linskey, Bloomberg, October 23, 2014.

[5Renaissance Avoided More Than $6 Billion Tax, Report Says”, Zachary R. Mider, Bloomberg, July 22, 2014.

[7Ted Cruz sing firm that harvested data on millions of unwitting Facebook users”, Harry Davies, The Guardian, December 11, 2015.

[9Heidi Nelson Cruz, Ted’s Wife: 5 Fast Facts You Need to Know”, Tom Cleary, Heavy, March 23, 2015. “Heidi Nelson Cruz: A Political Spouse Making Sacrifices and Courting Donors”, Steve Eder & Matt Flegenheimer, The New York Times, January 18, 2016.