در ۱۷ ماه مارس ۲۰۱۸ ، سرگئی لاوروو ، وزیر امور خارجه ی روسیه ، حضور نیروهای ويژه ی ایالات متحده ، بریتانیا و فرانسوی را در سوریه گذارش داد : حقیقتی که لندن و پاریس انکار می کنند . سرگئی لاوروو تاکید نمود که حضور آنها تنها به مفهوم جنگ نیابتی نمی باشد ، بلکه آنها خواستار جنگی تمام عیار و مستقیم می باشند .

آقای لاوروو بدین وسیله به واشنگتن ، لندن و پاریس اولیتماتوم داد ، که دمشق را بمباران نکنند . اسنادی که توسط سرویس های اطلاعات سوری و روسی بدست آمده ، نشان می دهد که طرح حمله به دمشق از روی نمونه ی حمله به بغداد در سال ۲۰۰۳ بوده است که در آن کشتن پرزیدنت اسد نیز در نظر گرفته شده بود . ناوهای جنگی نیروهای ائتلاف در مدیترانه به صورتی موضع گیری نمودند که بتوانند ا ز آنجا حملات خود را آغاز نمایند .

ارتش سوریه و روسیه در ۱۹ ماه مارس ۲۰۱۸، پیش بینی نمودند که حمله ی شیمیایی دیگری از سوی انگلستان در زیر پرچم جعلی در غوطه ی شرقی انجام خواهد شد . آنها در تاریخ ۱۲ و ۱۳ ماه مارس دو لابراتوار شیمیایی را کشف کرده بودند . در ۲۰ ماه مارس در حین گرد همایی فرماندهان نیروهای نظامی روسیه ، وزیر دفاع روسیه ژنرال سرگئی شویگو اعلام نمود که ۳ مورد حمله ی شیمیایی در غوطه ی شرقی در حال تدارک بوده است . او به طور مشخص لندن را به صورت محرک این اقدامات مطرح ننمود ، اما نحوه ی بیان او نشان میداد که هیچ شکی در این باره وجود ندارد .

در ادامه ی صحبت های خود او گفت : ما امیدواریم که همکاران غربی ما در نحوه ی انجام تصمیمات خود از عقل سلیم برخوردار باشند و از نزدیکی به عناصر تروریست دوری کنند و به اقدامات صلح جویانه ی روسیه در سوریه بپیوندند .

در مدت پنج روز ، بیش از ۷۹۰۰۰غیر نظامی که زندانی عناصر مسلح در غوطه بودند توانستندبه نیروهای امدادی واقع در گذرگاه
.و حموریه بپیوندند و به جمهوری عرب سوریه Muhayam al Wafedin
پناهنده شوند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian