ولترشبکه

چگونه پوتین و ترامپ به جنگ سوریه خاتمه دادند

مطبوعات غربی همچنان از نخبگان مالی فراملیتی حمایت می کنند و قصد دارند تا از فعالیت های پرزیدنت ترامپ چشم پوشی کنند . این برخورد باعث شده تا درک فرایند صلح در سوریه به سختی امکان پذیر باشد . تی یری میسان ، به تعهداتی که طی پنج ماه گذشته امضا گردید و پیشرفت هایی که به سرعت از آن حاصل شد ، نگاه می اندازد .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 34.7 kb

با احتیاط و مصمم ، فدراسیون روسیه و پرزیدنت ترامپ به طور کامل به سلطه ی منافع جویان سازمان های فرا ملیتی در جهان پایان دادند .

پرزیدنت پوتین از آنجاییکه معتقد است، تعادل ابر قدرت ها تنها متکی بر میزان قابلیت اقتصادی آنهاندارد ، و ارتش در این زمینه حرف اول را می زند ، با وجود آنکه سطح زندگی شهروندان کشورش را ارتقا داده ، اما پیش از آنکه آنها را در ثروتمند شدن کمک کند ، بیشتر متوجه ارتش سرخ بوده تا پیشرفت های عظیمی داشته باشد . در اول ماه مه ، او به جهانیان سلاح های اصلی تجهیزات نظامی خود را به نمایش گذاشت و برنامه ی تحول اقتصادی خود را نیز آشکار ساخت .

در طی روزهای بعد از ماه مه ، جنگ در غوطه ی شرقی متمرکز گردید . رئیس ستاد ارشد ارتش روسیه ، ژنرال والری گراسیموو ، به هم تای آمریکایی خود ژنرال ژوزف دانفورد طی تماس تلفنی اعلام نمود : در صورتی که نطامیان ایالات متحده دست به اقدامات نظامی بزنند ، نیروهای روسی ۵۳ کشتی مستقر در مدیترانه و خلیج فارس همراه ۳ کشتی هواپیما بر با ظرفیت اتمی را ، هدف قرار خواهد داد . همچنین درخواست او مطلع ساختن پرزیدنت ترامپ ازقابلیت های جدید نظامی کشورش بوده است .

در واقع ایالات متحده اجازه داده تا ارتش عرب سوریه و چند گروه نظامی روسیه ، غوطه را از تصرف عناصر جهادی آزاد سازند .

تنها انگلستان کوشیده از جریان این عملیات پیشگیری کند و از این رو موضوع ٬٬ اسکریپال٬٬ را طراحی کرد ، چرا که با از میان رفتن نظم فعلی جهانی ، باید بار دیگر به سخن پرانی های دوران جنگ سرد باز گردیم و گاو چران های مهربان را در برابر خرس های بد سگال روسی قرار دهیم .

در ماه ژوئن، ارتش عرب سوریه که توسط نیروی هوایی روسیه حمایت می شد ، به سوی جنوب این کشور حرکت کرد ، و سفیر ایالات متحده در اردن ، به عناصر جهادی خبر داد که باید از این پس به تنهایی از خود دفاع کنند و نمی توانند از کمک ها و حمایت پنتاگون و ایالات متحده بهره مند شوند .

در ۱۶ ماه ژوئیه در هلسینکی ، پرزیدنت پوتین و دونالد ترامپ مسائل را ژرف تر بررسی کردند . آنها در ارتباط با باز سازی ، به مفهوم پرداخت غرامت های جنگی گفتگو نمودند . دونالد ترامپ ، از دوسال پیش ، همانگونه که بارها به این موضوع تاکید داشته ایم ، تفکری متضاد ایدئولوژی پیوریتن و کاپیتالیزم مالی و امپریالیزمی که از آن ناشی می شود ، دارد . اوبه صراحت تصور می کند که کشورش نباید متحمل جنایات گذشتگان خود باشد که ملت آمریکا قربانیان آن بوده اند .او تاکید دارد که جنایات به خاطر تحریکات و به نفع نخبگان مالی فراملیتی صورت گرفته . و تصور می کند که آنها باید غرامت این جنایات را بپردازند ، حتا در صورتی که کسی به طور دقیق راهکارهایی که می تواند آنها را موظف به پرداخت آن نمایدنشناسد .

هر دو رئیس جمهور ، برای بازگشت پناهندگان نیز تسهیلاتی را در نظر گرفتند . از این رو پرزیدنت ترامپ مفاهیم بیانات رئیس جمهور پیشین خود را بهم ریخته که در آن ٬٬ فرار از فشارهای دیکتاتورها ٬٬ و نه سلطه ی عناصر جهادی مطرح می گردید .

در حالی که در جنوب سوریه ، عناصر جهادی نیز فرار را به قرار در برابر نیروهای سوری و روسی ترجیح می دادند ، چند گروه از عناصر داعشی بخت برگشته دست به جنایات هولناکی زدند ، سرگئی لاوروو ، وزیر امور خارجه ی روسیه و والری گراسیموو ، فرمانده ی ستاد ارشد ارتش روسیه ، به خاور میانه و اروپا سفر کردند .

اتحادیه ی اروپا بی سر و صدا آنها را پذیرفت . در واقع ، به گفته ی رسانه های غربی ، ژنرال گراسیموو یک کشورگشاست که کریمه را تصرف کرده و آن را به خاک روسیه ملحق ساخته . از این رو ورود او به اتحادیه ی اروپا ممنوع می باشد ، چرا که به طور خود خوانده مدافعی٬٬ وضعیت حقوقی دولتی ٬٬ شده است . اما متاسفانه ، از آنجاییکه زمانی باقی نمانده بود تا او را از لیست تحریمات خارج نمایند ، اتحادیه ی اروپا تصمیم گرفت تا نسبت به اصول خود چشم پوشی نماید و به طور استثنایی این قهرمان اتحاد میان کریمه و روسیه را در خاک خود راه دهد . از آنجاییکه که رهبران غربی اتحادیه نسبت به این دودوزه بازی شرمگین بودند ، هیچ گونه عکس رسمی از نشستی که با فرستاده های روسی داشتند گرفته نشد .

فرستاده های روسی به هر کدام از مخاطبین خود پیام نتیجه ی نشست هلسینکی را یادآوری نمودند . و به لحاظ فضیلت و دانشی که داشتند ، حاضر نشدند تا از نقش این کشورها در جنگ با سوریه پرس و جو نمایند ، و به عکس از آنها دعوت کردند تا برای پایان دادن به آن اقدام نمایند . اقداماتی از قبیل عقب نشینی نیروهای ویژه ، پایان دادن به جنگ پنهان ، توقف کمک رسانی به عناصر جهادی ، بازگرداندن پناهندگان ، بازگشایی سفارت ها . همچنین آنها یادآوری کردند که هر کشوری قادر است بدون هیچ محدودیتی در بازسازی سوریه اقدام نماید .

صدر اعظم آلمان آنگلا مرکل و پرزیدنت امانوئل ماکرون ، درست پس از بازگشت فرستادگان از پنتاگون سوال کردند که آیا براستی پرزیدنت ترامپ قصد دارد تا برخی از سازمان های فراملیتی را مانند ( لافارژ ، ک ک ار ، و غیره ) وادار به پرداخت غرامت نماید ـ که هدف از این کار ایجاد بحران ورای اقیانوس اطلس بوده است . عمل پرزیدنت ماکرون که از کادر های سابق بانک روتچایلد بوده ، بسیار اسف انگیز است: او برای نشان دادن حسن نیت خود ،۴۴ تن کمک های بشر دوستانه را توسط ارتش روسیه برای ملت سوریه فراهم نمود .

در خاور میانه ، سفر نمایندگان روسیه ، بازتاب گسترده ای داشت . لاوروو و گراسیموو ، تشکیل پنج کمیسیون برای بازگرداندن پناهندگان را اعلام کردند . در کشورهای مصر ، لبنان ، ترکیه ، عراق و اردن ، نمایندگان کشورهای میزبان و روسیه و سوریه حضور خواهند داشت . اما هیچ کس حاضر نشد تا این سوال بحث برانگیز را مطرح کند : که چرا این کمیسیون به همراه اتحادیه ی اروپا تشکیل نشد ؟

با توجه به بازگشایی سفارت های امارات متحد عربی، کشورهای غربی و متحدان نزدیک آنها در حال گفتگو برای بازگشایی سفارت های خود می باشند .

در این بین دلنگرانی اسرائیل باقی می ماند که خواستار خروج مشاوران نظامی ایرانی و میلیشیای حامی ایران - از آن جمله حزب الله می باشد . بنیامین ناتانیاهو رفت و آمدهای خود را به مسکو و سوشی تکرار کرده تا بتواند درخواست خود را به کرسی بنشاند . باید به خاطر بیاوریم که ژنرال گراسیموو از گستاخی شکست خوردگان اسرائیلی این جنگ با تمسخر یاد کرده که خواستار خروج ایرانیان پیروز می باشند . لاوروو نیز در پس اصول دیپلماتیک یادآوری نمود که کسی حق مداخله در امور کشور سوریه را ندارد .

کشور روسیه توانست مسئله را به این صورت حل نماید :که پلیس نظامی روسیه ، نیروهای سازمان ملل را در خط مرزی میان سوریه و اسرائیل باز خواهد گرداند ، محلی که در چهار سال گذشته از آنجا بیرون رانده شده بودند و تمام این سال ها توسط عناصر القاعده جایگزین و از طریق تساهال حمایت می شدند . روسیه علاوه بر باقی ماندن در پشت خط مرزی در سرزمین سوریه ، هشت پست دیده بانی نظامی در این مکان قرار می دهد . به این ترتیب مسکو می تواند در عین حال به سازمان ملل و کشور سوریه اطمینان خاطر بدهد که عناصر جهادی هرگز به این مکان باز نخواهند گشت و اسرائیل نیز مطمئن باشد که ایران از سوریه به او حمله نخواهد کرد .

اسرائیل که بر فروپاشی جمهوری عرب سوریه حساب می کرد و رئیس جمهور این کشور را ٬٬ جلاد٬٬ می خواند ، ناگهان از طریق وزیر دفاع خویش آویگور لیبرمن ، پذیرفته که سوریه در این جنگ پیروز شده و پرزیدنت اسد ، رهبر قانونی این کشور می باشد . لیبرمن برای نشان دادن حسن نیت خود ، گروهی از عناصر داعشی را به توپ بست ، در حالی که آنها را پیش از این حمایت می کرد .

به این صورت و آهسته و پیوسته ، فدراسیون روسیه و کاخ سفید توانستند در روابط بین الملل نظمی بر قرار سازند و از چندین عامل و بازیگر مهم خواستند تا از این جنگ عقب نشینی نمایند ، و به فکر باز سازی این کشور باشند . ارتش عرب سوریه نیز برای آزادی سرزمین خود تلاش می کند . در این بین پرزیدنت ترامپ نیز باید قشون خود را از منطقه ی جنوبی التنف و شمال کشور ( شرق فرات ) بیرون ببرد و پرزیدنت اردوغان نیز عناصر جهادی که در شمال غربی ( ادلیب ) پناهنده شده اند را به حال خود باقی بگذارد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.