جمال قاشقجی ، خبرنگار سعودی در دوم اکتبر ۲۰۱۸ ، در کنسولگری عربستان سعودی در استامبول ناپدید شد .

به گفته منابع خبری ایالات متحده ، برای دریافت مدارک هویتی و ازدواج مجدد ، در کنسولگری قرار ملاقات داشت ، که در واقع یک دام بود . پانزده تن از ماموران اطلاعاتی سعودی برای بازخواست از او به محل کنسولگری آمده بودند ، که پس از شکنجه ، او را کشتند و جسدش را تکه تکه کردند و سپس به عربستان سعودی منتقل نمودند .

از آن هنگام ، ترکیه و ایالات متحده از عربستان سعودی توضیحاتی برای روشن شدن این موضوع خواسته اند . و مقامات این کشور پیوسته تمام اتهامات رسانه های ایالات متحده را رد می کند .

جمال قاشقجی ، برادر خوانده ی فروشنده ی اصلی سلاح در معامله ی ایران کنترا بوده . عدنان قاشقجی (۱۹۳۵-۲۰۱۷ ) ، و در سال ۱۹۸۰ او را ثروتمند ترین مرد جهان می نامیدند . پس از آن جمال از سوی ، ترکی بن فیصل ، مقام اطلاعاتی سعودی که سفیر لندن بوده حمایت می شده . سپس به خدمت شاهزاده الولید بن طلال در آمد ، که در کودتای ماه نوامبر ۲۰۱۷ ، در هتل ریتز کارلتون ،مورد شکنجه قرار گرفت .

در سال های اخیر ، جمال قاشقجی ، از اخوان مسلمین و اسرائیل دفاع می کرده ، از این رو از سوی واشنگتن پست استخدام گردید .

بنا بر گذارشات بسیاری از اعضای خانواده ی سلطنتی‌، که دارایی های آنها به هنگام کودتای ماه نوامبر ۲۰۱۷ ،به طور کامل و یا بخشی از آن مصادره شده ، عملیاتی علیه ولیعهد سعودی محمد بن سلمان ( ام بی اس ) تدارک می دیدند . جمال قاشقجی نیز در این عملیات شرکت داشته .

ترکیه سیستم استراق سمع در کنسولگری عربستان در استانبول کار گذاشته بود که مغایر کنوانسیون ژنو می باشد . حتا در صورتی که ترکیه نتواند این مدارک را پخش کند ، آنکارا مدارکی در دست داردکه در اثر شکنجه قاشقجی ، او به وجود عملیات توطئه اعتراف کرده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian