ولترشبکه

جمال خاشقجی و توطئه ی ناکام علیه شاهزاده ی سعودی

+

جمال قاشقجی ، خبرنگار سعودی در دوم اکتبر ۲۰۱۸ ، در کنسولگری عربستان سعودی در استامبول ناپدید شد .

به گفته منابع خبری ایالات متحده ، برای دریافت مدارک هویتی و ازدواج مجدد ، در کنسولگری قرار ملاقات داشت ، که در واقع یک دام بود . پانزده تن از ماموران اطلاعاتی سعودی برای بازخواست از او به محل کنسولگری آمده بودند ، که پس از شکنجه ، او را کشتند و جسدش را تکه تکه کردند و سپس به عربستان سعودی منتقل نمودند .

از آن هنگام ، ترکیه و ایالات متحده از عربستان سعودی توضیحاتی برای روشن شدن این موضوع خواسته اند . و مقامات این کشور پیوسته تمام اتهامات رسانه های ایالات متحده را رد می کند .

جمال قاشقجی ، برادر خوانده ی فروشنده ی اصلی سلاح در معامله ی ایران کنترا بوده . عدنان قاشقجی (۱۹۳۵-۲۰۱۷ ) ، و در سال ۱۹۸۰ او را ثروتمند ترین مرد جهان می نامیدند . پس از آن جمال از سوی ، ترکی بن فیصل ، مقام اطلاعاتی سعودی که سفیر لندن بوده حمایت می شده . سپس به خدمت شاهزاده الولید بن طلال در آمد ، که در کودتای ماه نوامبر ۲۰۱۷ ، در هتل ریتز کارلتون ،مورد شکنجه قرار گرفت .

در سال های اخیر ، جمال قاشقجی ، از اخوان مسلمین و اسرائیل دفاع می کرده ، از این رو از سوی واشنگتن پست استخدام گردید .

بنا بر گذارشات بسیاری از اعضای خانواده ی سلطنتی‌، که دارایی های آنها به هنگام کودتای ماه نوامبر ۲۰۱۷ ،به طور کامل و یا بخشی از آن مصادره شده ، عملیاتی علیه ولیعهد سعودی محمد بن سلمان ( ام بی اس ) تدارک می دیدند . جمال قاشقجی نیز در این عملیات شرکت داشته .

ترکیه سیستم استراق سمع در کنسولگری عربستان در استانبول کار گذاشته بود که مغایر کنوانسیون ژنو می باشد . حتا در صورتی که ترکیه نتواند این مدارک را پخش کند ، آنکارا مدارکی در دست داردکه در اثر شکنجه قاشقجی ، او به وجود عملیات توطئه اعتراف کرده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.