رئیس جمهور ایالات متحده دونالد ترامپ و و رئیس جمهور امارت متحد عربی ، شاهزاده محمد بن زاید. این دو تاجر در حال شکل دهی نوین خاور میانه می باشند

پرزیدنت دونالد ترامپ سیاست عقب نشینی نظامی از خاور میانه ی بزرگ را ادامه می دهد . برای این کار او در حال جابجایی تدریجی قشون خود می باشد و مجبور شده است تعهداتی با نیروهایی مخالف خود امضا کند ( به طور مثال طالبان ) و در حال تبادل زندانیان دو طرف می باشد . هم زمان پنتاگون از انگلستان خواسته تا در راس عملیات اتحاد جدید ناتو-خاور میانه قرار بگیرد و جنگ های بی پایان را در خاور میانه ی بزرگ ادامه و سرپرستی کند . سوریه که به صورت منطقه ی نفوذ روسیه درآمده ، باعث شده تا استراتژی رامسفلد- سبروسکی با تقسیم یمن به دو دولت ادامه یابد . همچنین تقسیم عربستان سعودی در برنامه ی آنها قرار دارد .

بازگرداندن ماموران زندانی سازمان سیا

در ۱۸ و ۱۹ ماه مارس ۲۰۲۰ ، ژنرال مایکل وایت که در ایران زندانی بوده ، از زندان به سفارت سويئس در تهران منتقل شد ، همچنین شهروند دیگر ایالات متحده با نام امر فخوری که در لبنان بازداشت شده بود ،به نظامیان ایالات متحده تحویل داده شد ، همچنین پرزیدنت ترامپ به طور علنی از سوریه کمک خواست تا شهروند سوم ایالات متحده با نام اوستین تایس را بیابد .

این عملیات به وسیله ی مشاور امنیت ملی ایالات متحده – رابرت او برایان- صورت گرفته، او دارای تجربه ی زیادی در آزاد سازی زندانیان دارد .

 مایکل وایت به مدت ۱۳ سال در نیروی دریایی ایالات متحده خدمت کرده است . او برای یافتن نامزد خود به ایران سفر کرد . در سال ۲۰۱۸ دستگیر شد وبه ۱۳ سال حبس برای جاسوسی محکوم گشت . شهروندان دیگر ایالات متحده که در ایران زندانی می باشند مانند : مراد طاهباز ، رابرت لوینسون ، سیامک و باقر نمازی، برای واشنگتن اهمیت چندانی ندارند . مایکل وایت به سفیر سويیس مارکوز لیتنر تحویل داده شد ، آنهم به دلیل بیماری . اما او هنوز آزادی کامل ندارد .

 امر فخوری ، یکی از جاسوسان سرشناش قشون اسراییلی در لبنان می باشد . او از عضو ارتش لبنان جنوبی ، همچنین مدیر زندان بد نام کیام و خود شکنجه گر بوده است . او به هنگام عقب نشینی اسرائیل از لبنان ، از لبنان گریخت . اما به دلایل نامفهومی در سال ۲۰۱۹ به این کشور بازگشت . او بلافاصله شناسایی و دستگیر شد . او را با حکم غلط گذشت از جنایات به علت مرور زمان آزاد کردند ، در حالی که اجازه نداشت لبنان را ترک کند . او به سفارت بزرگ ایالات متحده در آوکار گریخت و تحت حمایت دوروتی شئیا سفیر ایالات متحده قرار گرفت ، از آنجا به وسیله ی بالگرد به نیروهای ویژه ی ایالات متحده در قبرس تحویل داده شد.

 اوستین تایس ، کاپیتان نیروی دریایی که خبرنگار مستقل شد . او با کمک سازمان اطلاعات سری ترکیه وارد سوریه شد سپس در سال ۲۰۱۲ در دارایا ( حومه ی دمشق ) ناپدید شد . اوا فیلیپی ، سفیر چک که حافظ منافع ایالات متحده در سوریه می باشد ، اعلام کرد که او توسط نیروهای سوریه دستگیر شده و نه عناصر جهادی . در حالی که دمشق این موضوع را پیوسته رد کرده است .

این سه شهروند ایالات متحده بدون شک جاسوس و یا ماموران سازمان سیا می باشند .

 به طور غریبی ، امارات متحد عربی ، با نقض تحریمات به سوی ایران دارو فرستاد .
 هر یک از احزاب لبنان دیگری را متهم به پذیرفتن فشار ایالات متحده می کند .
حزب الله اطمینان خاطر داده که به جبهه ی مقاومت خیانت و به طور سری با واشنگتن معامله نکرده است ، در حالی که رئيس دادگاه نظامی ( نزدیک به حزب الله) استعفا داده است .
 این برای نخستین بار است که پس از دو دهه رئیس جمهور ایالات متحده به طور علنی کمک جمهوری عرب سوریه را می طلبد.

وزیر دفاع ایالات متحده مارک اسپر ، هم تای بریتانیایی خود بن والاس را در پنتاگون می پذیرد . روابط خاص میان دو کشور برقرار شده است . ٬٬ پنج چشم ٬٬ محکم تر شده اند . انگلستان رهبری عملیات ناتو در خاور میانه را به دست می گیرد

جابجایی کادر نظامی انگلستان

پنجم ماه مارس ، وزیر دفاع ایالات متحده ، مارک اسپر ، در پنتاگون هم تای بریتانیایی خود بن والاس را پذیرفت . این دو تن فرماندهی جدید ناتو خاور میانه را بین خود تقسیم کردند [1]

بن والاس سپس سخن رانی خود را در شورای آتلانتیک آغاز کرد و در آن تایید کرد که اتحاد میان انگلستان و ایالات متحده بسیار محکم است و انگلستان آماده ی هم کاری می باشد . او همچنین از محاکمه ی ( بشار اسد دیکتاتور ) حمایت کرد ، اما اعلام کرد با وجود ٬٬ خرس بزرگ روسیه ٬٬ این کار عملی نخواهد شد . به بیان دیگر ، سوریه همچنان یک دشمن باقی مانده است ، اما با او دیگر برخورد نخواهد شد . موقعیت و منطقه ی جنگ باید تغییر کند [2]

وزیر دفاع بریتانیا بن والاس و هم تای ترک او ژنرال هولوسی آکار ، در حال نظارت بر ٬٬ پست های دیدبانی ٬٬ ترکیه که در آن عناصر جهادی ادلیب ( منطقه ی محاصره شده ی سوریه ) باید عقب نشینی خود راآغاز کنند ( تاریخ ۱۲ ماه مارس ۲۰۲۰ ) . لندن به آنکارا اطمینان خاطر داده است که پنتاگون ترکیه را نابود نخواهد کرد ، بلکه هدف آن نابود سازی عربستان سعودی می باشد .

در تاریخ ۱۲ و ۱۳ ماه مارس ، بن والاس به ترکیه و منطقه ی اشغال شده سوریه توسط عناصر جهادی سفر کرد . او به پست های دیدبانی ارتش ترکیه در ادلیب نظارت کرد و حدود ۸۹ میلیون پوند انگلیس را به صورت کمک های بشر دوستانه به فامیل های عناصر جهادی اعطا کرد . عناصر جهادی به نظامیان ترکیه که حافظ آنها بودندحمله کردند و چندین سرباز در این میان کشته شد.

پایان یمن و آغاز فصل جدید عربستان سعودی

با ادامه ی سیاست عقب نشینی نظامی و انتقال ماموریت به ارتش های مزدور ، ایالات متحده در حال تغییر موقعیت جنگ یمن می باشد . در ابتدا پنتاگون قصد داشت تا این کشور را به دو قسمت تقسیم کند ( همانطور که تا سال ۱۹۹۰ این وضعیت ادامه داشت ) . ایالات متحده عربستان سعودی و اسرائیل را به جنگ با این کشور فرستاد تا بتواند خود از منابع نفتی منطقه ی ( چهار ربع تهی ) [3] بهره برداری کند . عملیات با کمک نیروی هوای اسراییلی و مزدوران کلمبیایی که زیر پرچم عربستان می جنگیدند و همچنین قشون امارات متحده عربی ، ادامه یافت . عملیات توسط ستاد ارتش سه گانه ی عربستان – ایالات متحده – اسرائیل که در سومالی لند قرار داشت هدایت می شد .

با این وجود پنتاگون با بهره برداری از رقابت های میان قبایل توانست با ایجاد پیچیدگی ها در وضعیت منطقه این کشور را به دو قسمت تقسیم کند ، همچنین به اتحاد میان عربستان سعودی – امارات متحد عربی که بین آنها اختلاف وجود داشت نیز دست یابد .پنتاگون باید بدون دخالت دادن قشون خود بتواند یمن را به دو دولت مستقل تقسیم کند، سپس به تقسیم عربستان سعودی که متحد خود بوده ، به پنج بخش اقدام کند . معاهده ی کوینسی ، ایالات متحده را مجبور می کند تا از پادشاه عربستان سعودی محافظت کند ، اما این محافظت شامل ولیعهد و این کشور نمی باشد [4].

پادشاه ابو زبی و رئیس جمهور امارات متحد عربی محمد بن زاید ، که استاد شاهزاده سعودی محمد بن سلمان بوده است . به تدریج شاگرد قصد داشت تا استاد خود را نابود سازد . در واقع محمد بن زاید می بایستی محمد بن سلمان را نابود کند.

این هفته ، پنتاگون ناو جنگی به سمت عدن فرستاد . در آنجا قشون انگلیسی را در جزیره ی سوکوترا پیاده کرد تا بتواند مقر دائم نظامی خود را با کمک امارات متحد عربی به همراه سلاح و موشک ایجاد کند . هم زمان هوسی ها در شمال یمن که توسط ایران حمایت می شوند به طور پیروزمندانه توانستند دو مقر نظامی سعودی را مورد حمله قرار دهند و بیش از ۷۷۰ سرباز سعودی را زندانی کنند ، در حالی که قبایلی که تحت حمایت امارات می باشند به قبایلی که توسط عربستان در عدن حمایت می شوند حمله بردند . دولت ابدرابو منصور حادی تنها حاکم مورد تایید سازمان ملل که در ریاض پناهنده شده ، کنترل عدن را از دست داده است .

ولیعهد سعودی ، محمد بن سلمان ، پس از آنکه دوست دوران کودکی خود را مورد شکنجه قرار داد و دو رقیب خود را به قتل رسانید و رهبر شیعه ی مخالف خود را اعدام کرد ،همچنین پس از زندانی کردن برادران و عموهای خود و گرفتن ثروت آنها ، و به قتل رساندن و تکه تکه کردن یکی از اخوان مسلمین پر حرف در استامبول ، دیگر کسی را برای حمایت از خود باقی نگذاشته .

وزارت دفاع ایالات متحده ، بریتانیا ، امارات هیچ گذارشی از نبردها مخابره نمی کنند . تنها هوسی ها خبرهایی را منتشر می سازند . به علت عدم وجود خبرهای رسمی ، رسانه های بین الملل حرف نمی زنند و چیزی را نمی بینند .

یمن جنوبی یکی از مستعمرات گذشته ی بریتانیا بوده است و امارات متحد عربی نیز به امپراطوری هند ملحق شده بود . انگلستان ، زیر چتر ایالات متحده ، بار دیگر توانسته نفوذ خود را در خلیج فارس و دریای سرخ بدست بیاورد .

مخالفین عربستان سعودی با محور مقاومت دیگر وجود ندارند ، چرا که زمنده ای باقی نمانده . بعد از ایران ـ ۱۹۵۳-۱۹۷۸ و عراق ۱۹۷۹- ۱۹۹۰ و عربستان سعودی ۱۹۹۱- ۲۰۱۹ ، امارات متحد عربی ۲۰۲۰ ، زیر چتر ناتوی خاور میانه ،‌به صورت ژاندارم منطقه در آمده .

این تغییر کامل وضعیت منتهی به تفسیر ما از این بحران می باشد . پس از شکست در سوریه ، ایالات متحده نقشه ی خود را که از سال ۲۰۰۱ طراحی کرده اند را دنبال می کنند و هم اکنون می خواهند تعادل عربستان سعودی را بر هم بزنند . پرزیدنت ترامپ با این طرح موافقت کرده ، به شرط آنکه نظامیان ایالات متحده به طور مستقیم در آن شرکت نداشته باشند ، و سربازان امارات متحد عربی جای آنها عمل کنند .

خود کشی اتحادیه ی اروپا

در این فاصله ، اتحادیه ی اروپا به طریق نامترادفی با بیماری کورونا مبارزه می کند . به جای آنکه به مبارزه با این بیماری بپردازد ( به وسیله ی تست های همگانی ، معالجه ی بیماران با داراوی کلوروکین ، معالجه ی اورژانسی بیماران به صورت تنفس مصنوعی و به کار گیری داروی ترکیبی آلفا ۲ ب ) حاضر شده بیمارستان ها ی خود را مملو از بیماران کند ( افراد سالم را خانه نشین کرده ) [5] . اقتصاد این کشور متوقف شده و بانک مرکزی اتحادیه ی اروپا رکود ۵ ٪ را در صورت ادامه ی این وضع تا دو هفته و احتمالاََ شش هفته ی دیگر اعلام کرده است .

زمانی که اوج بیماری پایان گرفت ، اتحادیه ی اروپا دیگر نمی تواند به صورت قدرت اقتصادی عمل کند و جهان به صورت نوینی اداره خواهد شد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“ناتو برگرد خانه !” , بوسيله ى تی یری میسان‬ , ترجمه Sylvia Bejanian , شبکه ولتر , 21 فوريه 2020, www.voltairenet.org/article209285.html

[2“هدف بعدی پس از سوریه کجاست؟” , بوسيله ى تی یری میسان‬ , ترجمه Sylvia Bejanian , شبکه ولتر , 6 آوريل 2020, www.voltairenet.org/article208184.html

[3“گزارش ویژه : طرح های مخفی اسرائیل و عربستان سعودی” , بوسيله ى تی یری میسان‬ , ترجمه حمید محوی , شبکه ولتر , 22 ژوئن 2015, www.voltairenet.org/article187941.html

[4“پیمان کوئینسی تنها از پادشاه عربستان حمایت می کند و نه از ولیعهد” , بوسيله ى تی یری میسان‬ , ترجمه Sylvia Bejanian , شبکه ولتر , 27 اكتبر 2018, www.voltairenet.org/article203660.html

[5“گسترش ناتو در خاورمیانه ی بزرگ ” , ترجمه Sylvia Bejanian , شبکه ولتر , 2 آوريل 2020, www.voltairenet.org/article209591.html