ترکیه در ولایت ادلیب با زیر پا گذاشتن استقلال سوریه و تعهدات خود در سوشی ، سربازان بسیاری به این منطقه گسیل داشت ، به خصوص در ارتباط با جدا سازی عناصر مخالف دولت از عناصر جهادی هیچ اقدامی انجام نداد .

از ابتدای ماه ، شانزده نبرد میان ترکیه و سوریه همچنین روسیه اتفاق افتاد که باعث کشته شدن تعداد زیادی ازدو طرف گردید . تلویزیون راشیا ۲۴ نشان داد که نیروهای ترک موشک های زمین به هوا به سمت هواپیماهای شناسایی روسی شلیک کردند . ستاد ارشد ارتش روسیه تایید کرد که سربازان ترک عناصر جهادی را حمایت می کردند .

رسانه های غربی همچنان در ارتباط با آغاز عملیات سکوت اختیار کردند : بخصوص در ارتباط با کشته شدن ۴ افسر اف اس بی توسط میلیشیای ترکمن در اول ماه فوریه در حلب [1]

روسیه دو کشتی جنگی دیگر به منطقه ی طرطوز ازکانال بوسفر فرستاد .

فرانسه و آلمان ۱۲ عضو دیگر اتحادیه اروپا را وادار به امضای تریبون آزاد مشترکی نمودند که در آن سوریه و روسیه باید به خصومت ها پایان دهند ، بی آنکه نامی از ترکیه در این تریبون آورده شده باشد [2] . ۱۳ عضو دیگر اتحادیه ی اروپا حاضر نشدند تا در این تریبون شرکت کنند .

رسانه های ترکیه برای کشته شدن سربازان ترک خواهان اقدامات تلافی جویانه شدند . آنها همچنین نشان می دهند که مردمان غیر نظامی پای پیاده از میدان نبرد می گریزند تا به ترکیه ملحق شوند . وزیر امور خارجه ی ترکیه با نگرانی اعلام کرد که قادر به کنترل آنها نمی باشد . ماموران مرزی ترکیه با ملایمت از مرزها نگهبانی می دهند و مهاجران بسیاری ( که از مدت ها پیش در ترکیه بسر می برند ) قصد دارند به یونان مهاجرت کنند . رئیس جمهور ترکیه از ماده ی ۴ سازمان ناتو برای مشورت استفاده کرده است [3].

روسیه نشست پنجم ماه مارس را با فرانسه و آلمان در ارتباط با موقعیت ادلیب پذیرفته است . ترکیه کوشیده تا پرزیدنت اردوغان در این نشست شرکت داشته باشد ،‌اما کاخ کرملن با این موضوع مخالفت کرده است . هم اکنون صحبت از ملاقات میان اردوغان و پوتین در ششم ماه مارس می رود ، دو رئیس جمهور با یکدیگر مکالمه ی تلفنی داشته اند .

سازمان ناتو همچنان سیستم ضد هوایی خود را در ترکیه گسترش خواهد داد ،و تا کنون توانسته ۴۰ در صد در این امر موفق باشد [4] . سازمان ناتو مجدداََ‌حمایت خود را از ترکیه اعلام کرده است ، اما حاضر نیست تا در جنگ ها کشور ترکیه را همراهی کند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“ترکیه ۴ افسر اف اس بی روسیه را به قتل رسانید” , ترجمه Sylvia Bejanian , شبکه ولتر , 23 مارس 2020, www.voltairenet.org/article209518.html

[2« Tribune conjointe de quatorze ministres des Affaires étrangères européens », Le Monde (France) , Réseau Voltaire, 27 février 2020.

[4Press point by NATO”, by Jens Stoltenberg, Voltaire Network, 28 February 2020.