Brett McGurk

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un, CentCom Komutanı General Joseph Votel’in 23 Aralık ve IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Thomas Veale’nin 13 Ocak’taki açıklamalarına yönelik 17 Ocak’ta yaptığı yalanlama kafaları karıştırdı.

Ancak Tillerson’un açıklamaları, 10 Ocak’ta ABD’nin Ankara’daki maslahatgüzarı Philipp Kosnett’i uyarıp, 13 Ocak’tan sonra Afrin’e yönelik askeri harekat hazırlıklarını başlatan ve harekatı 20’sinde başlatan Türkiye’yi ikna etmeye yetmedi.

Her iki tarafın açıklamalarına karşın ABD’nin amacı, Suriye’nin Kuzeyinde egemen ve bağımsız bir devlet –bu Fransa’nın projesi– değil, ama Somali’deki Puntland ya da Irak Kürdistanı gibi uluslararası alanda tanınmayan bir devlet kurmaktı. Irak Kürdistanı’ndaki yapı tamamen bağımsızdır ve Irak Anayasasına karşın parçası olduğu Irak’ın talimatlarına uymamaktadır. Zaten yurtdışında büyükelçilikleri de bulunmaktadır.

Sınır Güvenlik Gücü’nün (Syrian Border Security Force) resmi olarak yarısı Suriye Demokratik Güçlerine (Democratic Syrian Forces) mensup 30 000 askerden oluşması gerekmektedir. Bu savaşçılara üç süresince sorgu ve biyometrik tarama teknikleri konusunda eğitim verilmesi bekleniyor. 230 adaya bu eğitim verildi bile.

Uygulamada söz konusu gücün geri kalan yarısının, gizlice geri dönüştürülecek olan 15 000 eski IŞİD savaşçısından oluşması bekleniyor.

Başkan Trump’ın Koalisyon özel temsilcisi Brett McGurk, aslında 2006 yılında John Negroponte ve Albay James Steele’in yanında Irak’ta İslam Emirliği’nin kuruluşuna katılmış olan hukukçudur. Albay James Coffman ile birlikte Başkan George Bush’a bu gizli operasyon hakkında hesap vermekle görevlendirilmiştir. İşgalciye karşı gelişen Irak direnişinin Sünni ve Şii olarak ikiye bölünerek ve yapay olarak bir iç savaş yaratılarak yenilmesi söz konusuydu.

Brett McGurk Harvard’tan geçtikten sonra, John Kerry’nin yanında Dışişleri Bakanlığında yeniden görevlendirilir. Irak’taki İslam Emirliği’nin IŞİD’e dönüşmesi sürecine katılır ve 27 Mayıs’ta Amman’da düzenlenen Irak’ın cihatçılar tarafından işgal edilmesine yönelik hazırlık toplantısının düzenlenmesine katkıda bulunur. Irak’ı yeniden örgütler ve ardından uluslararası IŞİD’le mücadele koalisyonunu kurar…

İyi bir öğrenci olarak, kendi yarattığı ve bugün bazı savaşçıları geri dönüştürmeye çalıştığı cihatçı örgütün faaliyetlerine son verilmesi için Başkan Trump’a hizmet etmeyi kabul eder.

Geçtiğimiz 18 Ağustos’ta, Brett McGurk IŞİD yöneticilerini sıcak bir şekilde kabul etti. Resmi olarak ABD, cihatçı örgütü ezmeye hazırlanıyordu.

Sınır Güvenlik Gücü projesi, Murray Boochkin’in yumuşak anarşizmine inanan YPG milislerinin samimiyeti hakkında çok şey söylemekle birlikte, ABD komutası altındaki IŞİD’li katiller ile vicdanları rahat bir şekilde tek bir yapı oluşturmaları beklenemez.

Görünenin aksine, Afrin’e ve muhtemelen de yakında gerçekleşmesi beklenen Müncib’e yönelik Türk saldırısı 18 ve 19 Ocak’ta, Moskova’ya özel olarak gelen rejimin iki numaralı adamı ve gizli servis başkanı MİT Müsteşarı Hakan Fidan tarafından bilgilendirilen Rus Genelkurmayı tarafından onaylanmıştır. Zaten Rus askerlerinin kısa sürede çatışma bölgesinden geri çekilmesiyle harekatın önü açılmıştır.

Türkiye aynı şekilde, her ne kadar Şam herhangi bir mektup almadığını belirtse de, saldırı hakkında Suriye’yi yazılı olarak bilgilendirmiştir.

Cihatçıların geri dönüşümünü engellemek için ülkesini ABD ile doğrudan karşı karşıya getirmek istemeyen Devlet Başkanı Esad, NATO üyesi Türkiye’ye bu işi yapması için izin vermiştir.

Başkan Trump, Votel-McGurk planı konusunda bilgilendirilmemiştir. Savunma Bakanı James Mattis, Beyaz Saray’ın cihatçılara karşı talimatlarını teyit etmiştir. Öte yandan Votel ve McGurk hala görevlerinin başındadır.

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
El-Vatan (Suriye)