ولترشبکه

پشت پرده ی اتهاماتی که انگلو ساکسون ها به روسیه نسبت می دهند

آیا روسیه ی ولادیمیر پودین منطقه ای نظیر غرب وحشی است که قدرت حاکمه قادر باشد مانند زمان بوریس یلتزین ، ثروت میلیاردری را از چنگش بیرون بکشد ؟ و در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده دخالت کند ؟ سوالات زیادی که پاسخ به آنها برای طبقه ی حاکم در ایالات متحده ، شکی باقی نمی گذارد . اما در عین حال کافی است تا پرزیدنت پوتین از پرزیدنت ترامپ بخواهد تا کمیسیونی به جهت احاله به دادگاه دیگری برای بررسی متقابل تشکیل شود ، و به این صورت ترس و وحشت واشنگتن را فرا گیرد .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 21.5 kb
ویلیام براوودر به هنگام خطاب نطق در سنای ایالات متحده

در تاریخ ۱۶ ماه نوامبر ۲۰۰۹ ، سرگئی مانیتزکی وکیل امور مالیاتی در زندان ماتروسکایا تیشینا (مسکو ) فوت می کند . بلافاصله رسانه های ایالات متحده اعلام می کنند که به خاطر اطلاعاتی که ازاو از رسوایی های درون دولتی داشت ، به وسیله ی ٬٬ رژیم ٬٬ شکنجه شد .

حکم مانیتزکی

مرگ مانیتزکی تمامی پی گیری های قانونی علیه او را توسط وزیر امور قضایی ،متوقف کرد . ویلیام (٬٬ بیل ٬٬ ) بروودر میلیاردری در واشنگتن اعلام کرد که امور مالیاتی می تواند ثابت کند که قدرت حاکمه ی روسیه حدود ۳ میلیارد دلار پول ربوده . با وجود لابی گری بانک گولدمن ساکس ، کنگره ی ایالات متحده که معتقد است این موضوع را روشن کرده ، در سال ۲۰۱۲ قانونی به جهت تحریم شخصیت های روسی که در کشتن این وکیل نقش داشتند ، وضع نمود . از آنجاییکه بانک گلدمن ساکس ، به اطلاعات پارلمانی اعتقادی ندارد ، از موسسه ی دوبراشتاین که دارای لابی نفوذی می باشد در خواست نمود تا در مخالفت با این قانون اقدام کند [1] .

بر پایه ی این مدل ، کنگره در سال ۲۰۱۵ حکم مانیتزکی را به اطلاع عموم مردم می رساند ، و از رئیس جمهور می خواهد تا تحریماتی علیه هر شخصی و کشوری که به دارایی های شخصی کسی تجاوز کند صادر نماید . پرزیدنت اوباما و ترامپ ، به این موضوع تن می دهند و نام بیست تن را در این لیست می آورند که از میان آنها ، نام پرزیدنت جمهوری چچن رمضان کادیروو قرار دارد .

هدف از وضع این دو قانون ، آن است که ایالات متحده باردیگر نقش خود را به هنگام جنگ سرد- که در آن از حقوق شخصی افراد حمایت می کرده- ، به دست آورد ، این در حالی است که دیگر رقیب کمونیست وجود ندارد.

دو روایت از ٬٬ موضوع مانیتزکی ٬٬

مجلس دومای روسیه نیز به هم تای ایالات متحده ی خود پاسخ می دهد و نمی گذارد تا خانواده های ایالات متحده کودکان روسی را به فرزند خواندگی بپذیرند . همچنین مسئولیت شخصیت های آمریکایی را که در قانونی کردن شکنجه نقش داشتند اعلام می کند ( قانون دیما یاکوولیوو ، به نام کودک روسی که در ایالات متحده فرزند خوانده شد و به خاطر بی توجهی والدینش فوت کرد ) . پرزیدنت پوتین ، این ماده ی قانونی را در سال ۲۰۱۳ به اجرا می گذارد ، وبه طور مثال ، از ورود معاون سابق رئیس جمهور ایالات متحده ، دیک چنی ، به کشور روسیه جلوگیری به عمل می آورد .

٬٬ موضوع مانیتزکی ٬٬ می توانست در همین نقطه پایان یابد . و به نظر می رسد که از ٬٬ موضوع خودوکووسکی ٬٬ که توسط سازمان ناتو مورد سوء استفاده قرار گرفت و روسیه را به دخالت در سازمان های دموکراتیک غربی به وسیله استفاده از ٬٬ اخبار جعلی ٬٬ متهم نمود فاصله داشته باشد [2] . در عین حال ، دادستان روسیه ، روایت ویلیام بروودر به کنگره ی ایالات متحده را مورد انتقاد قرار داد .

به گفته ی ویلیام بروودر ، سازمان او که- هرمیتاژ کاپیتال- نام دارد ، در کشور روسیه سرمایه گذاری کرده بود ، به خصوص در گاز پروم . او متوجه شد که سوء استفاده های مالی در آن صورت گرفته و کوشید تاکرملین را از این موضوع مطلع سازد . با این حال ویزای اقامت او را لغو کردند . سپس این سازمان های روسی توسط یک مامور بریگاد مالی وزارت امور داخلی روسیه که فرمانده کلنل آرتم کوزنتسوو نام دارد ،مورد دستبرد قرار گرفت . او به هنگام بازجویی از محل اقامتش ، مدارک مربوط به مالکیت خود را پنهان نمود ، و سپس آنها را به نام شخص دیگری ثبت نمود . سرگئی مانیتزکی که مقام وکالت داشت ، و توانسته بود این موضوع را بر ملا سازد ، دستگیر و سپس مورد شکنجه قرار گرفت و عاقبت نیز در زندان فوت نمود . در واقع فرمانده کلنل آرتم کوزنتسوو ، ٬٬ پدر خوانده ی ٬٬ دیمیتری کلییوو می باشد ، و توانسته بود مبلغ ۳ میلیارد دلار ربوده شده را در بانکی در قبرس بسپرد. این موضوع که یک کلاه برداری کلاسیک می باشد ، به وسیله یمافیای روسی و کمک کرملین ترتیب داده شده بود [3] .

این روایت برای فصل هفتم سریال تلویزیونی شوو تایم ، هوملند بسیار مناسب است .

اما به گفته ی یوری شایکا ، دادستان کل روسیه ، ویلیام بروودر به طور غیر قانونی ۱۳۳ میلیون از سهام گازپروم را به نفع برادران زیف ، توسط افراد مجهولی ، به دست آورده بود . نه تنها بروودر ۱۵۰ میلیون دلار مالیات پرداخته بود ، اما بدست آوردن بخش مهمی از منافع اقتصادی روسیه ، امری غیر قانونی بوده . از سوی دیگر ، معاون مالی او سرگئی مانیتزکی ، که کلاه برداری دیگری با نام بروودر انجام داده بود ، دستگیر شد و به علت حمله ی قلبی در زندان فوت نمود [4]

بدیهی است که تشخیص آن چه که در این دو روایت به حقیقت نزدیک باشد ، کار ناممکنی است . با این وجود ، برای همه مشخص شده که سرگئی مانیتزکی ، وکیل لیبرالی نبوده ، بلکه او از سوی سازمان ویلیام بروودر ،یک کارمند بخش حقوقی بوده . او در ارتباط با سوء استفاده های مالی تحقیق نمی کرده ، بلکه از سوی بروودر مامور ایجاد ساختار های مالی بوده که به واسطه ی آنها مالیاتی به کشور روسیه پرداخت نکند . به طور مثال این دو تن برای معافیت مالیاتی ، از نام افرادمجنون استفاده می کردند . بروودر عادت به فرار از پرداخت مالیات داشت ؛ و به همین خاطر ده سال در روسیه با ویزای عادی توریستی بسر برد ، و شهروندی ایالات متحده را ترک کرد و شهروند بریتانیا شد . ،

این دو موضوع ویلیام بروودر را محکوم می کند ، و با اتهامات دادستان شایکا تناسب دارد . در چنین شرایطی ، به نظر می رسد که برای کنگره ، پذیرفتن حکم مانیتزکی ، عملی دور از احتیاط نیست ، مگر آنکه این عمل در دفاع از دارایی های شخصی نباشد ، و علیه کشور روسیه هدایت شود [5]

یکی از لیدرهای اوپوزیسیون روسیه تحت امر بروودر

در کنار ناشونال اینودمنت فور دموکراسی ( ان ای دی ) ، بروددر به طور وسیعی برای وکیل جوانی پول خرج می کند که نام او آلکسی ناوالنی می باشد . به کمک سفیر ایالات متحده مایکل مک فول ، مرد جوان تحصیلات خود را در ایالات متحده در دانشگاه یل ، در سال ۲۰۱۰دنبال می کند ، او مرکز- ضد فساد مالی- را به وجود می آورد تا در آن روایت بروودر مطرح شود و دولت پوتین محکوم شود .

ناوالنی که لیدر اوپوزیسیون شده است ، با بنیاد خود مستندی تهیه می کند تا خانواده ی دادستان شایکا محکوم به فساد مالی شود . اگر چه این ویدیو در وحله ی اول به نظر متقاعد کننده می آید ، اما در واقع هیچ سندی از وقایع ارائه نمی دهد .

هم زمان ناوالنی ، مستندی دومی را توسط یک مستند ساز روسی اوپوزیسیون تهیه می کند که ٬٬ موضوع مانیتزکی ٬٬ نام دارد . اما این روزنامه نگار علیه کارفرمای خود قیام می کند ، که این موضوع در گذارش آمده و توسط تلویزیون روسیه برای عموم مردم پخش می شود .

مامور مخفی و سفیری در دستان بروودر

در ادامه ی این ماجرا ، ویلیام بروودر مامور سابق ام آی ۶ را در مسکو (۱۹۹۰-۹۳ ) با نام کریستوفر استیل ، و سفیر سابق ایالات متحده در مسکو با نام مایکل مک فول (۲۰۱۲-۱۴ ) را به استخدام خود در می آورد .

کریستوفر استیل که در سال ۲۰۰۶ -از طرف ام آی ۶ - پرزیدنت ولادیمیر پوتین را متهم به دست داشتن در کشتن الکساند لیتویننکو با سم پلوتونیوم می کند . در سال ۲۰۱۶ ، او - به طور خصوصی - برای حزب دموکرات ایالات متحده فعالیت می کند . او با پرونده سازی ، برای دونالد ترامپ او را متهم می کند که با موضوع حق سکوت ، تحت اختیار سرویس های مخفی روسی باشد [6] ؛ پس از ملاقات دو جانبه در هلسینکی ، این اتهام بی پایه ، بار دیگر رو می شود . در این هنگام ما بار دیگر با کریستوفر استیل در سال ۲۰۱۸ مواجه می شویم ، زمانی که سرگئی اسکریپال با سم نوویشوک مسموم شده ، و استیل به صورت مشاور ام آی ۶ ، بار دیگر ولادیمیر پوتین را در این رابطه متهم می سازد.

پاسخ روسیه

به هنگام انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ ، یوری شایکا ، دادستان کل روسیه ، می کوشد تا یکی از اعضای کنگره با نام دانا روراباکر ( از اعضای حزب جمهوری خواه کالیفرنیا ) ، را که در مورد مسائل روسیه اطلاعت دارد ، متقاعد سازد .

شایکا ، سندی در ارتباط با موضوع بروودر - مانیتزکی به او ارائه می دهد . سپس وکیل روسی با نام ناتالیا وسلنیتزکایا ، پسر و داماد دونالد ترامپ کاندیدا را در برج ترامپ ملاقات می کند ، تا به آنها نشان دهد که پول های کثیف بروودر صرف کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون شده است . [7]

سپس ، ویلیام بروودر ، مامور ویژه ی بررسی امکان مداخله ی روسیه ٬٬ در کشور دموکراتیک ایالات متحده ٬٬ میشود ، و دادستان ویژه ای با نام رابرت مولر ، در این مورد به او کمک می کند . پیش از آنکه مولر رئیس سازمان اف بی آی باشد - که به طور رسمی هیچ رابطه ای با سازمان سیا ندارد - او مسئول بررسی سوء قصد لاکربی بوده که . آن را به معمر قزافی نسبت داده است . به یاد بیاوریم که کشور لیبی هرگز دخالت در این سوء قصد را نپذیرفته ، حتا آن زمان که حاضر به پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان شده بود . به خصوص که وزارت دادگستری اسکاتلند توانست بخش هایی از بمبی که در محل منفجر شده بود بیابد و گذارش داد که از سوی سازمان سیا در آنجا گذاشته شده تا کشور لیبی را محکوم سازد . مولر از ملاقات اکیپ ترامپ با ناتالیا وسلنیتسکایا را به صورت ٬٬ دلیل ٬٬همکاری دونالد ترامپ با سرویس های اطلاعاتی روسیه عنوان کرد .

ناتالیا وسلنیتسکایا در ایالات متحده ، مدافع منافعی قربانیان بروودر در روسیه می باشد . او در سال ۲۰۱۴ به دفاع از موسسه ای که بروودر آن را متهم به داشتن رابطه با پدر خوانده دیمیتری کلیوو کرده بود اقدام می کند . در آن هنگام ، او این موضوع را به این نحو مطرح نمود که یک مامور حزب اطلاعات ( هوم لند سکوریتی ) با نام تود هیمن ، پرونده ای را به دادگاه ارائه داده ، بدون آنکه به طور رسمی مورد مطالعه ی قبلی قرار گیرد.

زمان کشف حقیقت هرگز پیش نخواهد آمد

زمان نشست هلیسینکی ، پرزیدنت ولادیمیر پوتین به هم تای ایالات متحده ی خود پیشنهاد می کند تا گذارشگران ایالات متحده از ماموران روسی که در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری این کشور متهم به دخالت شده بودند ،پرس و جو کنند ، به این شرط که گذارشگران روسی نیز بتوانند متقابلاََ از متهمین ایالات متحده سوال کنند . دونالد ترامپ هنوز به این مورد پاسخ نداده است .

با این وجود دفتر دادستان یوری شایکا ، لیست شهودی که باید مورد پرس و جو قرار بگیرند را آماده ساخته ، برای واشنگتن این موضوع تکان دهنده بوده است . شایکا نه تنها خواستار پرس و جو از ویلیام بروودر و کریستوفر استیل اهل انگلیس بود ، که پیوسته به ایالات متحده رفت و آمد می کردند ، همچنین از مایکل مک فول سفیر سابق ، جاناتان وینر وکیل ، دیوید جی . کرامر پژوهشگر و در آخر تود هیمن مامور اطلاعاتی . را نیز برای پرس و جو احضار کرد .

جاناتان وینر مامور بررسی پرونده ی لاکبری ،در دپارتمان دولتی طی سال های ۹۰ بوده است . او دوست نزدیک کریستوفر استیل می باشد ، و حدود یک دهه گذارش های نئو- محافظه کاران را به او تحویل می داده است [8].

به هنگام دوران اولیه ریاست جمهوری جورج بوش پسر ، دیوید جی کرامر نقش مهمی در اداره ی مالی سیستم تبلیغاتی بخش دولتی و همچنین نزد مامورین پشت پرده ی اروپای شرقی و روسیه ،داشت . پس از آنکه نقش های متفاوتی در اتاق های فکری ایفا نمود ، او رئیس بخش ( فریدام هاووس ) گردید و کارزار ( مانیتزکی ) را دنبال کرد . او اکنون محقق انستیتوی جان مک کین می باشد .

با وجود آن که نمی توان روایات بروودر و شایکا را از یکدیگر جدا کرد ، حقیقت به زودی نمایان خواهد شد . این امکان وجود دارد که مداخله ی روسیه ، به صورت یک مسمومیت تبلیغاتی عمل کند ، اما مداخله ی ایالات متحده ( به خصوص مداخله در بخش مهم اقتصاد روسیه توسط الکسی ناوالنی ) ، خود یک واقعیت باشد .

در موضوع اتفاق نظر علیه روسیه ، پرزیدنت ترامپ پیشنهاد ولادیمیر پوتین را رد کرده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “Bank of Putin. Goldman Sachs lobbying against human rights legislation”, Adam Kredo, Free Beacon, July 19, 2012.

[2] « La campagne de l’Otan contre la liberté d’expression », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 5 décembre 2016.

[3] “Foreigner’s Investment in Russia Is Derailed by Kremlin’s Might”, Clifford J. Levy, The New York Times, July 24, 2008.

[4] Note from Yury Chaika Office to Dana Rohrabacher, June 2016.

[5] « Intouchable, Mr. Browder ? », par Israël Shamir, Traduction Maria Poumier, Entre la plume et l’enclume (France), The Unz Review (USA), Réseau Voltaire, 22 juin 2016.

[6] “The Steele Report”.

[7] “Natalia Veselnitskaya Memo on the William Browder & Sergei MagnitskyCase”, by Natalia Veselnitskaya, Voltaire Network, 1 June 2016.

[8] “Devin Nunes is investigating me. Here’s the truth”, Jonathan Winer, The Washington Post, February 8, 2018.

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.