ولترشبکه

فشار بر شرکت های فراملیتی برای باز سازی سوریه؟

پرزیدنت ترامپ با این وعده سر کار آمد تا سرمایه داری مالی را از میان بردارد و سرمایه داری مولد را به جای آن بنشاند . در این منطق ، او معتقد است که خسارات ناشی از جنگ سوریه را ایالات متحده نباید بپردازند ، بلکه این مسئولیت بر دوش شرکت های فراملیتی است . آیا این انقلاب در روابط بین الملل می تواند مطلوب و ممکن می باشد ؟

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 64.1 kb
هنری کراویس در گردهمایی داووس . او از نزدیکان جان مک کین ، و بنیان گذار ک ک ار و عضو شورای روابط خارجه و گروه بیلدلبرگ می باشد ( همسرش نیز مدیر این گروه است ) . او از ژنرال پترائوس ( مدیر سابق سازمان سیا ) برای انتقال وجوه مالی و سلاح به داعش استفاده کرده است . او دوست دیرینه ی امانوئل مکرون می باشد و هزینه ی کارزار انتخاباتی او را به طور پنهان پرداخت نموده است .

صد و چهار ده کشور عضو و ٬٬ دوستداران سوریه ٬٬ ،برای باز سازی سوریه از دست عناصر جهادی آماده شده بودند . اما پس از شکستی که خوردند ، هیچ کدام حاضر نشدند برای باز سازی این کشور پولی پرداخت کند . هر چند هیچ مشکلی با کشورهایی که پناهندگان سوری را پذیرفتند نداشتند ؛ چرا که این عمل به ظاهر بشر دوستانه ، تنها به خاطرمحروم ساختن سوریه از منابع انسانی آن بوده است .

به خصوص ،همه ی این افراد امیدواربودند که بتوانند قرار دادهایی برای باز سازی سوریه بدست آورند تا پوششی بر جنایات آنها باشد .

ESCWAدر هفتم و هشتم ماه اوت ، کمیسیون اقتصادی سازمان ملل برای آسیای غربی که در بیروت گردهمایی داشتند ، هزینه ی باز سازی سوریه را حداقل ۳۸۸ میلیارد دلار برآورد نمود . و در ماه سپتامبر گذارش دقیقی از آن را ارائه خواهد دهد. از آنجاییکه برای همه آشکار است که آن چه بر سر سوریه آمده ربطی به ٬٬ جنگ داخلی ٬٬ ندارد ، بلکه تهاجمی به دست عناصر خارجی بوده است ،این کمیسیون گذارش خود را تحت عنوان : سوریه ، هفت سال جنگ . عنوان کرده است ، که مفهوم آن هفت سال جنگیدن و نه هفت سال جنگ بوده است .

در ماه آوریل گذشته ، لبنان که جمعیت آن سه برابر کمترCEDREبه هنگام کنفرانس سوریه می باشد ، تنها ۱۱ میلیارد دلار کمک بین المللی دریافت نمود .

ایالات متحده که جنگ سوریه را از سال ۲۰۰۴طراحی کرده بودند ، حاضر نیست کمترین پولی پرداخت نمایند . به عقیده ی دولت ترامپ ، این جنگ از سوی دولت بوش پسر طراحی شده بود و به دست اوباما پیاده شد . این در حالی است که این دو دولت برای منافع ملت ایالات متحده فعالیت نمی کردند ، بلکه منافع طبقه فراملیتی مالی را تامین می نمودند . با اینکه آنها کشور سوریه را نابود کردند ، اما اقتصاد ایالات متحده نیز دستخوش این نابودی گردید . از این رو واشنگتن نباید پولی پرداخت کند ، بلکه افراد و سازمان های فراملیتی که به طور مستقیم در این جنگ شرکت داشتند ، باید پول باز سازی را پرداخت نمایند .

به طور مثال ، ذخایر سرمایه گذاری ایالات متحده که رقیب گروه کارلایل و ک ک ار می باشدکه به هنری کراویس تعلق دارد ( ارزش سهام بورس آن به مبلغ ۱۵۰ میلیارد دلار می باشد ) . او ژنرال داوید پترائوس را به کار گرفته تا بتواند دخایر مالی و سلاح را به القاعده و داعش برساند [1] . همینطور کارخانه ی اتومبیل سازی تویوتا ی ژاپن ، تمام ماشین های نو را به داعش تحویل داده ( ارزش سهام بورس آن ۱۷۰ میلیارد دلار می باشد ) [2] . همین طور سازنده ی ماشین های کاترپیلار که به عناصر جهادی دستگاه های تونل سازی را برای ساختن شبکه های زیر زمینی تحویل داد ( ارزش سهام بورس آنها ۷۶ میلیارد دلار می باشد ) . شرکت سیمان سازی فرانسوی سویسی لافارژ - هولسیم که ۶ میلیون تن سیمان برای ساخت پناهگاه های زیرزمینی در اختیار آنها قرار دارد ( ارزش سهام بورس آنها ۴۰ میلیارد دلار میباشد ) [3] و غیره .

تعهد این سازمان ها در پیاده سازی طرح آدمیرال آرتور سبرووسکی ، برای از میان بردن دولت ها و سازمان های خاور میانه ی بزرگ ، شاید به این مفهوم باشد که آنها یقین داشتند که بتوانند به منابع طبیعی منطقه - تحت حمایت ارتش کشورهای غربی -دست پیدا کنند .

با مجبور ساختن سازمان های چند ملیتی به پرداخت خسارات جنگی، به مفهوم برخورداری از کمک های مالی برخی دولت ها از جمله عربستان سعودی ، کویت ،‌قطر و ترکیه باشد که چه هزینه ی این جنگ را پرداخته اند ، و چه برخی از شهروندان آنها به طور علنی از عناصر جهادی حمایت مالی نمودند .

چنانچه جمهوری عرب سوریه بتواند تمام مدارک لازم را در نقش داشتن آنها در حین جنگ فراهم آورد ، می تواند در برابر محاکم کشور از نفوذ اجتماعی آنها شکایت کند .و مطابق با بیانات پرزیدنت ترامپ ، سوریه خواهد توانست از حمایت دولت جدید ایالات متحده بهره مند شود .

از این رو به نظر می رسد که می توان بدون آنکه دولت هایی را وادار به پرداخت هزینه های جنگی نمود ، مبلغ ۳۸۸ میلیارد دلاری که توسط بخش اقتصادی سازمان ملل تعیین شده است ، فراهم آورد .

در پایان تمام جنگ ها ، باز سازی توسط سازمان های ملی انجام می گیرد . اما آن چه که صورت جدیدی دارد ، و نتیجه ی جهانی شدن اقتصاد می باشد ، آن است که می توان از این پس بر سازمان های فراملیتی فشار آورد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “میلیاردها دلار جنگ افزار علیه سوریه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 22 ژوئيه 2017, www.voltairenet.org/article1...

[2] « Le département US du Trésor enquête sur les approvisionnements de Daesh », Réseau Voltaire, 8 octobre 2015.

[3] “افشاگری : جهاد طلبی نزد لافارژ-هولسیم (Lafarge-Holcim)”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 24 مارس 2017, www.voltairenet.org/article1...

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.

ناتو برگرد خانه !
NATO Go Home !
ناتو برگرد خانه !
بوسيله ى تی یری میسان‬
ترکیه به دنبال گسترش قدرت خود
ژئوپولیتیک
ترکیه به دنبال گسترش قدرت خود
بوسيله ى تی یری میسان‬
تفسیر شوآ ( هولوکاست )
تفسیر شوآ ( هولوکاست )
بوسيله ى تی یری میسان‬
معامله ی قرن
معامله ی قرن
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
تغییر رژیم های سیاسی ؟
تغییر رژیم های سیاسی ؟
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
انحراف رفتاری ایران به سمت ایالات متحده و اسرائیل
انحراف رفتاری ایران به سمت ایالات متحده و اسرائیل
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
حیاط خلوت روابط ایالات متحده و ایران
حیاط خلوت روابط ایالات متحده و ایران
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
حالت چندسویه یا حقوق بین الملل؟
حالت چندسویه یا حقوق بین الملل؟
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
شش طرح متضاد نظام جهانی
شش طرح متضاد نظام جهانی
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه