هنری کراویس در گردهمایی داووس . او از نزدیکان جان مک کین ، و بنیان گذار ک ک ار و عضو شورای روابط خارجه و گروه بیلدلبرگ می باشد ( همسرش نیز مدیر این گروه است ) . او از ژنرال پترائوس ( مدیر سابق سازمان سیا ) برای انتقال وجوه مالی و سلاح به داعش استفاده کرده است . او دوست دیرینه ی امانوئل مکرون می باشد و هزینه ی کارزار انتخاباتی او را به طور پنهان پرداخت نموده است .

صد و چهار ده کشور عضو و ٬٬ دوستداران سوریه ٬٬ ،برای باز سازی سوریه از دست عناصر جهادی آماده شده بودند . اما پس از شکستی که خوردند ، هیچ کدام حاضر نشدند برای باز سازی این کشور پولی پرداخت کند . هر چند هیچ مشکلی با کشورهایی که پناهندگان سوری را پذیرفتند نداشتند ؛ چرا که این عمل به ظاهر بشر دوستانه ، تنها به خاطرمحروم ساختن سوریه از منابع انسانی آن بوده است .

به خصوص ،همه ی این افراد امیدواربودند که بتوانند قرار دادهایی برای باز سازی سوریه بدست آورند تا پوششی بر جنایات آنها باشد .

ESCWAدر هفتم و هشتم ماه اوت ، کمیسیون اقتصادی سازمان ملل برای آسیای
غربی که در بیروت گردهمایی داشتند ، هزینه ی باز سازی سوریه را حداقل ۳۸۸ میلیارد دلار برآورد نمود . و در ماه سپتامبر گذارش دقیقی از آن را ارائه خواهد دهد. از آنجاییکه برای همه آشکار است که آن چه بر سر سوریه آمده ربطی به ٬٬ جنگ داخلی ٬٬ ندارد ، بلکه تهاجمی به دست عناصر خارجی بوده است ،این کمیسیون گذارش خود را تحت عنوان : سوریه ، هفت سال جنگ . عنوان کرده است ، که مفهوم آن هفت سال جنگیدن و نه هفت سال جنگ بوده است .

در ماه آوریل گذشته ، لبنان که جمعیت آن سه برابر کمترCEDREبه هنگام کنفرانس
سوریه می باشد ، تنها ۱۱ میلیارد دلار کمک بین المللی دریافت نمود .

ایالات متحده که جنگ سوریه را از سال ۲۰۰۴طراحی کرده بودند ، حاضر نیست کمترین پولی پرداخت نمایند . به عقیده ی دولت ترامپ ، این جنگ از سوی دولت بوش پسر طراحی شده بود و به دست اوباما پیاده شد . این در حالی است که این دو دولت برای منافع ملت ایالات متحده فعالیت نمی کردند ، بلکه منافع طبقه فراملیتی مالی را تامین می نمودند . با اینکه آنها کشور سوریه را نابود کردند ، اما اقتصاد ایالات متحده نیز دستخوش این نابودی گردید . از این رو واشنگتن نباید پولی پرداخت کند ، بلکه افراد و سازمان های فراملیتی که به طور مستقیم در این جنگ شرکت داشتند ، باید پول باز سازی را پرداخت نمایند .

به طور مثال ، ذخایر سرمایه گذاری ایالات متحده که رقیب گروه کارلایل و ک ک ار می باشدکه به هنری کراویس تعلق دارد ( ارزش سهام بورس آن به مبلغ ۱۵۰ میلیارد دلار می باشد ) .
او ژنرال داوید پترائوس را به کار گرفته تا بتواند دخایر مالی و سلاح را به القاعده و داعش برساند [1] . همینطور کارخانه ی اتومبیل سازی تویوتا ی ژاپن ، تمام ماشین های نو را به داعش تحویل داده ( ارزش سهام بورس آن ۱۷۰ میلیارد دلار می باشد ) [2] . همین طور سازنده ی ماشین های کاترپیلار که به عناصر جهادی دستگاه های تونل سازی را برای ساختن شبکه های زیر زمینی تحویل داد ( ارزش سهام بورس آنها ۷۶ میلیارد دلار می باشد ) . شرکت سیمان سازی فرانسوی سویسی لافارژ - هولسیم که ۶ میلیون تن سیمان برای ساخت پناهگاه های زیرزمینی در اختیار آنها قرار دارد ( ارزش سهام بورس آنها ۴۰ میلیارد دلار میباشد ) [3] و غیره .

تعهد این سازمان ها در پیاده سازی طرح آدمیرال آرتور سبرووسکی ، برای از میان بردن دولت ها و سازمان های خاور میانه ی بزرگ ، شاید به این مفهوم باشد که آنها یقین داشتند که بتوانند به منابع طبیعی منطقه - تحت حمایت ارتش کشورهای غربی -دست پیدا کنند .

با مجبور ساختن سازمان های چند ملیتی به پرداخت خسارات جنگی، به مفهوم برخورداری از کمک های مالی برخی دولت ها از جمله عربستان سعودی ، کویت ،‌قطر و ترکیه باشد که چه هزینه ی این جنگ را پرداخته اند ، و چه برخی از شهروندان آنها به طور علنی از عناصر جهادی حمایت مالی نمودند .

چنانچه جمهوری عرب سوریه بتواند تمام مدارک لازم را در نقش داشتن آنها در حین جنگ فراهم آورد ، می تواند در برابر محاکم کشور از نفوذ اجتماعی آنها شکایت کند .و مطابق با بیانات پرزیدنت ترامپ ، سوریه خواهد توانست از حمایت دولت جدید ایالات متحده بهره مند شود .

از این رو به نظر می رسد که می توان بدون آنکه دولت هایی را وادار به پرداخت هزینه های جنگی نمود ، مبلغ ۳۸۸ میلیارد دلاری که توسط بخش اقتصادی سازمان ملل تعیین شده است ، فراهم آورد .

در پایان تمام جنگ ها ، باز سازی توسط سازمان های ملی انجام می گیرد . اما آن چه که صورت جدیدی دارد ، و نتیجه ی جهانی شدن اقتصاد می باشد ، آن است که می توان از این پس بر سازمان های فراملیتی فشار آورد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“میلیاردها دلار جنگ افزار علیه سوریه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 22 ژوئيه 2017, www.voltairenet.org/article197208.html

[3“افشاگری : جهاد طلبی نزد لافارژ-هولسیم (Lafarge-Holcim)”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 24 مارس 2017, www.voltairenet.org/article195760.html